Egyedülálló sárközi épületegyüttes került védelem alá Decsen

A sárközi népi építészetben egyedülálló módon fennmaradt épületegyüttes került védelem alá Decsen, ahol 100-120 éves lakóházakat nyilvánítottak műemlékké.

A Sárköz fővárosának nevezett településen szeptember 2-án - országosan 173 ingatlan közt - 11 Fő utcai és Öreg utcai lakóház került fel a műemlékek listájára, a község településmagja pedig műemléki jelentőségű területté vált.
     A tájegységben Decs az egyetlen község, ahol évszázados épületek ilyen mennyiségben fennmaradtak - mondta az MTI-nek Szigetvári Krisztián Tolna megyei műemlékvédelmi felügyelő. Hosszú, tornácos parasztházakról van szó, amelyeken vakolattal képzett homlokzatdíszek, Zsolnay-kerámiák láthatók, ami ritkaságnak számít - tette hozzá. A lakóházak a falu központjában vannak, a településmag műemléki jelentőségűvé nyilvánítása azt szolgálja, hogy ez a jövőben is fennmaradjon - mondta a szakember.
    Kitért arra is, hogy jó karban lévő ingatlanokról van szó, amelyek védelem alá helyezéséről a tulajdonosok az eljárás megindulásakor tudomást szereztek. Sokan felújították az épületeket. A műemlékvédelmi felügyelő  felhívta a figyelmet arra is, hogy ezt követően minden átalakítás, felújítás a műemlékvédelmi engedélyéhez kötött.
    "A tulajdonosoknak jó és rossz is, hogy védelem alá került a lakóházuk, hiszen értékesebbek lettek az épületek, de azt, hogy mit építhetnek, ezentúl előírások határozzák meg" - mondta Biczó Ernő, Decs polgármestere. Felidézte, hogy öt évvel ezelőtt már közösen készítettek elő egy pályázatot a nyílászárók cseréjére és a homlokzatok rendbetételére, de az önerő hiánya miatt ez nem sikerült. Ha találkozunk pályázati kiírással, azon most is indulni fogunk - tette hozzá.
    A védelem alá került, a XIX. század második felében jómódú decsi gazdák által építtetett lakóházakat gazdagságuk teszi különlegessé; akkorák voltak, hogy kétszer kellett bennük köszönni - idézte a helyi mondást Balázs-Kovács Sándor, a szekszárdi Wosinsky Mór Múzeum néprajzkutatója. A 4-5 méteres belmagasságú, 5-6 helyiségből álló, eklektikus stílusú téglaházak a külvilágtól elzártan épültek fel, díszítésük is a gazdag sárközi népművészetet idézi.
    A Sárköz öt települése 2003-ban kezdeményezte a tájegység népművészetének világörökséggé nyilvánítását; ennek kapcsán Balázs-Kovács Sándor elmondta: jelenleg azon dolgoznak, hogy a Sárköz kultúrája a magyar szellemi kulturális örökség része legyen.

Forrás: MTI


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?