Ízorgia a vár aljában
Székesfehérvárt elhagyva és Mór felé közeledve az első állomás Csókakő, mégpedig a híres csókakői vár alatti rendezvénytér, ahol a Várbarátok Társaságának hagyományőrző bemutatója várta az érdeklődőket. Eközben már érkeztek a pohárba a kitűnő borok is. Ebben a körben két móri pincészet mutatkozott be, a Molnár Borház és a Vécsei Családi Pince. Az ízorgia azonban csak ezután következett, hiszen tehén- és kecskesajtok összesen 6 különleges ízben várták a látogatókat: füstölt, chilis, aszalt szilvás-rumos, medvehagymás, aszalt paradicsomos.
Meglepetések a templomlépcsőn
Innen már csak tíz perc választ el Mórtól, amit egy átvezető úton könnyen megtehetünk. Szeptembertől a biciklisek is bátran jöhetnek a vidékre, hiszen őszre készen lesz a Mór és Csókakő között épülő kerékpárút.
A gyorsan fejlődő város második állomásként a csoport Kapucinus térre érkezett, ahol Czachesz Gábor, Mór alpolgármestere köszöntötte őket, majd Leopold atya olasz származása ellenére magyar nyelven mutatta be a Kapucinus templomot. Ezek után újabb három pincészettel ismerkedhettek meg a résztvevők: bemutatkozott a Geszler Családi Pince, amelynek Ezerjó bora 2013-ban nyerte el a "Mór város bora" címet, illetve a Csetvei Pince, amelyet Csetvei Krisztina egyedül képvisel nőként, illetve a Varga & Fia Pincészet.
Lovaskocsis városnézés
A kellemes idő kedvezett a programnak, hiszen ezután jött a lovaskocsis városnézés egy kis borkóstolással, ezúttal Miklós Csabi pincéjéből, ő is Ezerjó borát mutatta be. A nedűt vircedli kísérte - ez egy piskótaszerű édesség, amit régen a borba mártva nasoltak az emberek.
Régi borok múzeuma
A Bozóky Bormúzeum igazi kincseket rejtett a csoport számára, hiszen a rövid tárlat során még 1987-es évjáratú bort is láthattak. Persze itt is volt borkóstoló, Bozóky István Ezerjó bora is a terítékre került.
Ezerjó élmény
Az utolsó állomás a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély, ahol egy finom ebéd után egy konferencia várta a csapatot. Az előadó Bozóky istván volt, aki bemutatta az Ezerjó borok történetét, majd elmondta, hogy a könyvek nem írnak sok jót erről a borfajtáról, és azt sem említik, hogy mennyire remek ételízesítő borokról beszélünk. A kiváló borász egyébként nehezebb ételekhez ajánlja az Ezerjót, mint például a töltött káposzta vagy a marhapörkölt, hiszen ezek férfias borok. Elmesélte, hogy a szőlőtőkéket kopasz fejműveléssel ápolják, amelyet kopaszmetszésnek vagy bagolyszemes metszésnek is hívtak régen. Ennek során a vesszőket tavasszal tőből eltávolítják, tehát egy világos rügyet sem hagynak a tőkén, hanem a sárrügyre (legfejlettebb alapi rügy), illetve az alapi rügyekre bízzák a hajtások és a termés kinevelését.
Az érdekes előadás után hat borház 5-5 bora várta a kóstolókat, ahol a csoport az Ezerjók mellett a borospincék más borait is kipróbálhatta és összegezhette élményeit.
Köszönjük a Móri Borvidék TDM Egyesületének a meghívást!