Az államtitkár az általános állatvédelemmel kapcsolatos kormányzati intézkedéseket vázolva elmondta, hogy a 2017-es költségvetésben az állatvédelemre 40 millió forinttal több forrás áll rendelkezésre, mint a korábbi esztendőben.
Harminc millió forint keretösszeget különítenek el arra a pályázatra, amelynek keretében civil szervezetek, valamint ebrendészeti telepek nevezhetnek korszerűsítésre és fejlesztésre. Öt millió forint van a Szabad a gazdi elnevezésű, a felelős állattartást népszerűsítő kampányra és szintén öt millió forint jut a 2013-ban elkezdett menhelyi ivartalanítási programra.
Ezen az eseményen jelentették be, hogy ezentúl minden évben május 10-e lesz a szívférgesség napja Magyarországon. Ennek aktualitását az adja, hogy több éve megjelent már a kutyákat halálos veszéllyel fenyegető megbetegedés, a szívférgesség. A fertőzés kórokozója szúnyogok által terjed, így tavasszal és nyáron kiemelten oda kell figyelni a megelőzésre, főleg a vízpartokon, és az itt élő vérszívók csípéseik megbetegedéseket okozhatnak: ezek közül az egyik legveszélyesebb a szívférgesség, amely a kutyákat halálos veszéllyel fenyegeti!
A becsült adatok szerint 2 millió felelős kutyatartó él Magyarországon, ami azt jelenti, hogy minden 4. ember megosztja az életét egy négylábúval.
Dr. Aladics Balázs, a Bayer Hungária Kft. értékesítési és marketing igazgatója, állategészségügyi szakember, aki magáról a szívférgességről is fontos információkat osztott meg elmondta, hogy azt szeretnék, hogy május 10-e az állatorvosi társadalom támogatásával a szívférgesség elleni küzdelem napjaként kerülhessen be a felelős állattartók és az állatorvosok kalendáriumába. Mivel ez a dátum erősen köthető a balatoni kutyás szezon kezdetéhez is, amelyet a gazdik nagy lelkesedéssel várnak, ezért ez a kezdeményezés a felelős és kulturált állattartást is szolgálja.
Dr. Fekete Mónika állatorvos szerint a megelőzés mellett nagyon fontos az is, hogy évente szívférgesség szűrésre vigyük kutyánkat az állatorvoshoz, ahol megelőző kezelést is kap. Arra is felhívta a figyelmet, hogy mivel a vízpartokon a szúnyogok előfordulása gyakoribb, így például Szegeden vagy a Balaton partján is fokozottabb a veszély. A Balatonon a szúnyoglárvákat már egy hónapja irtják – hangzott el a tájékoztatón.
Akinek kutyája van, és a Balatonra jár nyaralni, az tudja csak igazán, milyen nehéz is a kutyás nyaralás vízparton. A vízbe nem mehet, egyedül nem hagyhatja a dögmelegben bezárva, ha kiengedi a partra, ahol ő is napozik, elzavarják. Ezen segít az a kezdeményezés, amiről Fekete Tamás, a Balaton Turizmus Szövetség alelnöke és a Kutyabarát Balaton projekt alapítója, és a Kutyabarát Balaton Élménykalauz felelős szerkesztője Sziládi-Kovács Tibor adott tájékoztatást.
Szerintük hazánkban is egyre inkább ráébrednek a kutyatulajdonosok arra, hogy a békés együttélés titka a felelős és kulturált kutyás viselkedés, és hogy egyre több bolt, munkahely és szolgáltató lát potenciált abban, ha célközönségébe bevonja a kutyások hatalmas közösségét.
Bemutatták a Kutyabarát Balaton Élménykalauzt és a hozzá tartozó honlapot, amelynek május végi elindításával a kutyások megtalálhatják azokat a helyeket, ahova szabadon mehetnek kedvenceikkel. A 20 ezer példányban megjelenő térképen olyan műemlékek, várak, szállások, éttermek, kávézók, cukrászdák, borászatok, strandok, látnivalók (múzeumok, kirándulóhelyek), állatorvosok és chip-leolvasó helyek lelhetők fel, ahová kutyát is lehet vinni.
A papíralapú térképen kívül a kutyabaratbalaton.hu oldalon ugyanúgy minden információ megtalálható, sőt, a későbbiekben egy folyamatosan bővülő adatbázis lesz, de akár kutyaelsősegély-kisokos vagy program- és rendezvény-ajánló is.
A rendezvény fontosságát átérezve Tolvai Reni, Varga Győző és Cseh Laci kutyájukkal együtt érkeznek.
Forrás: TurizmusOnline