A hétszáz lakosú település közigazgatási területén közel másfél évtizede kialakított Vadna-Park Üdülőközpont folyamatosan fejlődik és ma már országszerte ismertté vált. Ez két részre tagolódik. Az egyik a tó partján épített hétvégi házak sora, ahol hazánk különböző részeiből érkeztek a tulajdonosok.
Eddig 120 telket értékesítették már és mintegy 60-70 házat fel is építettek. Ezek mellett egy nagyobb rendezvényteret is kialakítottak, amely helyet ad különféle szabadtéri programoknak és összejöveteleknek. A nemrég amerikai stílusban épített faházakban pedig kényelmes körülmények között, harminc vendéget szállásolnak el.
Horgászparadicsom és a vadvízi sportok
Az üdülőterület központja az a húsz hektáros vízfelületet magában foglaló tó, amely a horgászok paradicsoma, de a vadvízi sportokat kedvelők is szívesen látogatják. A pihenni, fürdeni vágyó vendégeknek viszont két strandot alakítottak ki, amelyek közül az egyik a gyerekeké. Tavaly például az idegenforgalmi főszezonban - júniustól, augusztus végéig - háromezren fordultak meg a strandon.
Természetesen benn a faluban is fogadják a turistákat, miután egy vendégház, valamint két gyorsbüfé is a rendelkezésükre áll. Vadnán évről évre több átutazó turista is megfordul. Ők megismerkedhetnek a cseh gótikus stílusban épült és szépen felújított református templommal.
Ugyanakkor megpihennek a mellette kialakított parkban és megtekintik azt az ötszáz éves malomépületet is, amelyet pályázati támogatással külsőleg teljesen felújítottak. De kirándulhatnak Aggtelekre, Szilvásváradra, Ózdra és Egerbe is.
Emlékhely a település legmagasabb pontján
Bencze Péter azt is elmondta, hogy főleg a szomszédos településekről érkező diákcsoportok szívesen látogatják Vadnát. A Faluház udvarán kemencével, játszótérrel és teakonyhával fogadják a fiatalokat és a szüleiket. A program keretében a felnőttek tésztát sütnek, valamint bográcsban főznek ebédet a gyerekeknek.
Ők eközben kirándulnak a vadnai várromnál létesített emlékhelyhez, amely Vadna legmagasabb pontján áll és a falu egyik kiemelkedő nevezetessége. A gyerekek csaknem egy órás sétát tesznek meg a jól kiépített és jelzőkkel ellátott mezőn és erdőn, amíg célhoz érnek.
Egyébként az emlékhelyen az önkormányzat szabadidős pihenőhelyet létesített, továbbá emléktáblát avattak és nemzeti zászlót állítottak fel. Amikor a fiatalok visszatérnek a Faluházba, várja őket az ebéd, majd a délutánt kikapcsolódásként a játszótéren töltik el.
Mindezek mellett évről évre visszatérő programokat is szerveznek Vadnán az érdeklődőknek. Ezekre több településről is érkeznek a vendégek. Az idén is megtartották ezeket. Így február elején a kolbászfesztivállal kezdtek versenyző csapatok részvételével, kulturális programokkal és esti bállal.
Áprilisban került sor a már hagyományos teljesítménytúrára a Várhegyen, amelyen különböző korosztályok képviselői mérték össze tudásukat. Június elején a kemence fesztivált tartották a Faluház udvarán. Ott különböző ízesítésű lángosokat sütöttek, a szabadtéri színpadon pedig kulturális programokkal szórakoztatták a vendégeket. Az eseményen több mint százan vettek részt.
Augusztus elején a Komoróczi Péterről elnevezett várnapot rendezték, miután ő volt a vár utolsó tulajdonosa. Ennek a napnak a délelőttjén a gyerekek játékos akadályversenyén választották meg a vadnai vár első lovagját. A közös ebéd után pedig az egykori vártulajdonos nevét viselő parkban kulturális programokkal kedveskedtek a résztvevőknek.
Közös program a szlovák testvérfaluval
Az éves programsorozat szeptember második hétvégéjén a szüreti fesztivállal zárult. A falu ugyanis szőlő és bortermelő vidék és az egyik nevezetessége a pincesor, ahol a túrázók rendszeresen elhaladnak. Az esemény felvonulással kezdődött és a résztvevők feldíszített traktorokkal járták végig Vadnát, hogy ezzel is hívogassák a lakókat az eseményekre. Délután pedig tánccsoportok, előadóművészek és amatőr színjátszó együttesek léptek fel.
A polgármester arról is beszámolt, hogy képviselőtestület nemrég új turisztikai fejlesztési programot dolgozott ki "Csoda vár- csoda malom" elnevezéssel. Azt tervezik, hogy a malomban múzeumot alakítanak ki, ahol nemcsak láthatják a gépeket, hanem a búzaőrlést ki is próbálhatják az érdeklődők.
A terveik szerint a várromhoz vezető túraútvonalat is felújítják, tanösvényeket építenek ki látványos elemekkel. Így például lovagi parkot is létrehoznak. A nagyszabású programot pályázati támogatással szeretnék megvalósítani a szlovákiai testvérfalu Várhosszúréttel közösen. Ezzel még több turista érkezésére számítanak és a vendégéjszakák növelésére törekszenek.