Átlagosan 19,5 százalékkal csökkennének a vendéglátó üzletek által fizetett zenei jogdíjak 2015-ben. A zenei szerzőket képviselő Artisjus benyújtotta jövő évi díjszabástervezetét a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához. A VIMOSZ (Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége) szerint ez fontos lépés a hazai vendéglátó ágazat számára a válság utáni talpra állásban.
A döntés hátterében a szerzői egyesület által készített elemzés áll, amely a vendéglátóiparból származó díjbevételek elmúlt években jelentkező, kézzel fogható csökkenésére keresett magyarázatot és kiutat.
Cél: minél több helyen szóljon a zene!
"Sajnos jelenleg minden embernek kevesebb a pénze és az első dolog, amiről le fog mondani, az a vendéglátás, ez pedig mint a dominó, az egész piacot érinti"- magyarázta a sajtóreggelin Tóth Péter Benjamin, az Artisjus stratégiai és kommunikációs igazgatója.
A jogdíjcsökkentés célja megszólítani azokat, akik pénzügyi gondjaik miatt elmentek a cégtől, illetve elérni az új ügyfeleket. 2010-ben még összesen 41.871 üzletben szólt Magyarországon a zene, 2013-ra ez az adat összesen 6%-kal csökkent. A 6%-os csökkenés 60%-a azért mondta fel a szerződését, mert megszűnt az üzlet, a további 40% pedig azért, mert nem tudta fizetni a háttérzene jogdíját.
Olcsóbb és egyszerűbb elérhetőség
Az Artisjus több hazai háttérzene-szolgáltatóval dolgozott ki megállapodást arról, hogy mostantól az ilyen szolgáltatás olcsóbban és egyszerűbben legyen elérhető az üzleteknek és vendéglátóhelyeknek. Ezzel várhatóan növekszik majd azon helyek száma, ahol a közönség odaillő háttérzene mellett vásárolhat vagy fogyaszthat.
„A zeneszerzőknek, előadóknak természetesen jó, ha minél több helyen szól a zene az országban. A vásárlás közben hallott zene ugyan nem jelent olyan direkt elérést, mint egy koncert, de felkeltheti az érdeklődést a zenekar iránt. Ráadásul az sem mindegy, hogy milyen minőségű és választékú, esetleg csak külföldi vagy hazai zenét is kapnak az emberek, hiszen ez más zenei csatornák esetében is hatással van rájuk” - mondja Czutor Zoltán dalszerző, az Artisjus egyesület vezetőségi tagja.
Komoly emelkedésre számítanak
A háttérzene piaca éppen jelenleg kezd megerősödni: ebben a pillanatban az országban működő háttérzene-szolgáltatók már közel 1000 helyszínen gondosnak a zenéről, de a megállapodásnak is köszönhetően ez a szám várhatóan 2015-ben komoly emelkedésnek indulhat.