Misi Norbert, a tárlat szerkesztője munkatársunknak elmondta, hogy az abasári önkormányzat egymillió forintos támogatást nyert el az Emberi Erőforrások Minisztériumától a vándorkiállítás megrendezésére. Összesen tíz, nagy méretű tablón mutatják be – többek között – Aba Sámuel életét, az Aba nemzetség történetét, a király halálát és az utána következő időszakot. Így a látogatók teljes képet kaphatnak erről a történelmi korszakról. A tablókra rögzített írásokat díszes iniciálék és színes fotók teszik szemléletessé. A kiállítást Búzás Gergelynek, a neves régésznek és művészettörténésznek, a Visegrádi Mátyás király Múzeum igazgatójának szakmai tanácsadásával rendezték. Ezzel a tárlattal is szeretnének tisztelegni a falualapító király emléke előtt.
Történelmi park a tervek között
Azt is megtudtuk, hogy az 1960-as és 70-es években régészeti feltárásokat kezdtek Abasáron és csontokat, illetve érméket találtak. Ezeket lajstromba is vették. Az ásatásokat azon a helyen végezték, ahol egykor Aba Sámuel király palotája állt, és amely még feltárásra vár. A szakértők szerint itt temethették el az uralkodót, akiknek a sírját is ezen a helyen feltételezik. Ehhez azonban további szakértői feltáró munkára lesz szükség.
Ezért az önkormányzat szakemberek bevonásával készítette el az ásatási területnek és környékének további fejlesztési projektjét. Az elképzelések szerint egy középkori történelmi parkot szeretnének létrehozni korabeli épületekkel, növényekkel és állatokkal. Látogatóközpont lehet majd ez a terület, ahol a régészek munkáját, a feltárások folyamatát is bemutatják. Ezért támogatásért pályáznak.
Pinceséták borkóstolóval és cipós pörkölttel
– Abasárt ma is szeretik azok a turisták – tette hozzá dr. Lénártné Benei Anikó polgármester. – A mátrai történelmi borvidék egyik kiemelkedő települése a miénk, a teraszosan művelt szőlők látványával és háromszáz pincével. Ezek megismerésére rendszeresen idegenvezetővel szervezünk sétákat, amelyeket borkóstolóval kötünk össze. A nemes italokhoz pedig – igény szerint – pincepörköltet főzünk, amelyet a helyi pék által sütött cipókba teszünk és így szolgálunk fel a vendégeknek. Ez Abasár egyik specialitása. Emellett a vendégek a helyi szőlőoltvány-készítés hagyományos módszerével is megismerkedhetnek.
A falun halad végig a Mária Út is, amelyet rendszeresen zarándokok keresnek fel. Abasár központjához közel pedig megtalálható a falukemence, ahol közös főzéseket rendeznek. A település kiemelkedő látványossága a több mint kétszáz éves Kapás ház, amely tájházként működik. Ebben egy valamikor helyben lakott summás család életét ismerhetik meg az érdeklődők. A római katolikus templom előtti parkban Aba Sámuel király élő nagyságú bronz szobrát láthatják a turisták, ezt Szabó Miklós Abasár, egykori lakója állíttatta, és Till Aranka (1909-1996) szobrászművész készítette. Az alkotás egyedülálló Magyarországon.
Visegrádon és a fővárosban is bemutatják
Az Aba Sámuel életét és korát bemutató vándorkiállítás egyébként szeptember végéig naponta ingyenesen tekinthető meg Abasáron, a Saári Közösségi Házban. Ezt követően Visegrádon, a Mátyás király Múzeumban, majd Budapest XV. kerületében a művelődési házban láthatják a tárlatot az érdeklődők.