Vasárnap, augusztus 10-én ünnepélyesen felavatják az országos Sajtút Hálózat első Palóc sajtút-állomását. A kis, 300 lelkes községben a meghívottak majdnem többen lesznek, mint az itt lakók.
Több mint 100 meghívott vendég és turista, újságíró csodálja majd meg a Maszlik Családi Gazdaság több hónapos munkával létrehozott sajtállomását, ahol a bátrabb turisták sajtot készíthetnek, az ijedősebbek pedig megnézhetik a „szakemberes” készítést.
Maszlik Zoltán, a gazdaság vezetője munkatársunknak elmondta, hogy a turistákra gondolva úgy szervezik majd meg a bemutatókat, hogy a turisták jövet-menet Hollókőre is eljussanak, náluk pihenjenek meg egy-két órát, és kukkantsák meg a sajtkészítés furfangját.
Nem vetekedhetnek a nagyobb, és híresebb községek vonzerejével, nem számítanak arra, hogy itt több napot vagy éjszakát eltöltenek a turisták, de néhány órás jó programot tudnak nyújtani.
Trappista helyett kézműves sajt
Igaznak látszik az a mondás, hogy a magyar háziasszonyok többsége csak a trappistát meri leemelni a polcról, azt is az olcsóbb árkategóriából. Holott egyre több és jó minőségű sajtot készítenek a hazai kézművesek, akik eddig csak a szűkebb környezetükben értékesítették a termékeiket, illetve termelői piacokon, fesztiválokon árultak. Nem volt számukra olyan lehetőség, ahol termékeiket állandó jelleggel értékesíthették volna, hogy az a megélhetésüket is biztosítsa.
Most úgy látszik, valami megmozdult, mert a KKASE – Sajtkészítők Egyesülete 2010-ben elkezdte kidolgozni a Magyar Sajtút Hálózat koncepcióját, 2013 nyarán pedig lehetőség nyílt arra, hogy a LEADER térségek közötti együttműködés keretében pályázzon két kistérségi sajtút: a Völgy Vidék Sajtút és a Palóc Sajtút megvalósítására. A sikeres pályázat eredménye: két térségben is nyílik sajtút-állomás, elsőként Szentén.
Egy-egy sajtút olyan turisztikai programcsomagot kínál, amely komplex gasztronómiai élményt nyújt az odalátogatóknak, színesítve a térség turisztikai kínálatát, gyarapítva a térségbe látogatók számát. Bővülnek a sajtkészítők településein az agroturisztikai szolgáltatások, az emberek megismerkedhetnek a mesterséggel, a sajtkészítők életmódjával, a tejelő állatokkal, hagyományos ételekkel, szokásokkal.