Az intézmény lapunkhoz eljuttatott közleménye szerint a hazai vendéglátóhelyek 2019-ben együttesen összesen 1500 milliárd forint árbevételt értek el, a forgalom volumene tehát egy év alatt 6,9 százalékkal nőtt. A szakképzett munkaerő hiánya azonban továbbra is negatívan befolyásolja a szektort, ezért a képzőhelyek a piaci szereplőkkel együtt mindent megtesznek azért, hogy tapasztalt és magasan kvalifikált szakembereket indítsanak el a pályán.
Felmérések szerint a vendéglátásban dolgozók majdnem negyede szakképzetlen, ráadásul közel 18 százalékuk egyáltalán nem beszél angolul. A szektort érintő általános munkaerőhiány nyilvánvaló: a turizmus-vendéglátásban 2019 harmadik negyedévében 2,5 százalékos volt a betöltetlen álláshelyek aránya.
Lugasi Andrea szerint 2018 óta átlagosan 18 százalékkal több hallgatót vettek fel a karra, mint a korábbi években, a turizmus-vendéglátás alapszak hallgatóinak közel 20 százaléka külföldön szerez tapasztalatot, amely nagyban segíti az elhelyezkedésüket.
Azok a hallgatók, akik 2020 szeptemberében kezdik meg tanulmányaikat a karon – a vonatkozó jogszabály módosítása következtében – már kötelezően két féléves szakmai gyakorlatot kell letölteniük, erre az egyetem a Resort Leaders-szel szövetkezett. Ennek köszönhetően évente több mint 1000 közép-kelet-európai fiatal vesz részt, akik elismert, 4-5 csillagos amerikai szállodákban tölthetik el a 4-11 hónapos gyakorlati időt.
Forrás: Turizmus Online