Budapest kereskedelmi szálláshelyi teljesítménye

Budapest vendégforgalma a 2018. év novemberében tovább növekedett: az összes vendégérkezések száma meghaladta a 350 ezret (+7,0%), a szállodai vendégéjszakaszám pedig megközelítette a 700 ezret. Az év első 11 hónapjának végére Budapest elérte a 4 milliós vendégszámot és a 9,5 milliós vendégéjszaka-számot. A kínai vendégek érdeklődése Budapest iránt töretlen és óriási potenciált rejt. A belföldi forgalom bővülési üteme tartósan meghaladja a külföldi forgalom növekményét.

Budapest kereskedelmi szálláshelyein idén novemberben 354.656 vendégérkezést és 767.881 vendégéjszakát regisztráltak a szállásadók. Az első tizenegy hónapban (január-november) 4.142.283 vendég kereste fel a fővárost, akik mindösszesen 9.546.309 vendégéjszakát töltöttek el. A vendégszám 5,6%-kal, a vendégéjszakák száma 3,1 %-kal emelkedett egy év alatt — és ez egyúttal azt is jelenti, hogy újabb rekordévnek nézünk elébe 2018 értékelésénél, amikor is a budapesti vendégéjszakák száma (a teljes éves adatok alapján) minden bizonnyal túlszárnyalja majd a 2017.évi 10 milliós vendégéjszaka számot.

Az igazi előretörés a belföldi forgalom növekedésében tapasztalható, amelynek dinamikája rendre lekörözi a külföldi vendégforgalom bővülését (615.081 belföldi vendég, 1.215.257 belföldi vendégéjszaka az első tizenegy hónapban). Ezzel továbbra is a belföldi közönség járul hozzá legmarkánsabban a budapesti vendégforgalomhoz, sőt a szállodai bevételekhez is. Számos küldőpiactól eltérően, a hazai vendégérkezések növekedése éves szinten a vendégéjszakák hasonló arányú (8-10%-os) bővülését vonja maga után. November hónapban számottevően, 14,3%-kal több belföldi vendég érkezett Budapestre, amihez kétségkívül hozzájárult a jubileumi, 20. Budapesti Adventi és Karácsonyi Vásár programkínálata és vonzereje, mely november második és harmadik harmadában már nyitva állt a Vörösmarty téren.

Küldőpiaci elemzés

November hónapban – néhány kisebb küldőországtól eltekintve – Ausztria, a délszláv küldőpiacok (Szerbia, Szlovénia), valamint Spanyolország, India, Korea és az Egyesült Államok tudott felmutatni kiugró – 15, nem ritkán 20%-ot meghaladó – arányú bővülést. A kínai turizmus volumene érdekes módon novemberben visszaesett, de éves szinten még így is a távol-keleti szuperhatalom jelenti az egyik, ha nem a legnagyobb turisztikai potenciált Budapest számára: a 2018. január-novemberi időszakban 190.897 kínai vendég (+14,7%) mintegy 313.875 vendégéjszakát (+15,5%) töltött a magyar fővárosban, és legnagyobb részük szállodát vett igénybe. A tavalyi számok tükrében, ennél nagyobb arányú dinamikát tartósan csak kevés küldőpiac – jellemzően a másik nagy ázsiai kibocsátó: India, továbbá Ukrajna és a nagyságrenddel kisebb népességű Portugália – tud fenntartani.

Kína dinamikájához közelít a spanyol, az izraeli és az észak-amerikai országok (USA, Kanada) állampolgárai által eltöltött vendégéjszakák növekedési üteme is (az 1-11. hónapra vetítve mindenütt 10-15% között): ezekre a piacokra érdemes kiemelt figyelmet fordítani, akárcsak az utóbbi években hullámvasutazó orosz piacára, vagy a kissé elbizonytalanodó brit (+1,7%) piacra. Változó teljesítményű az olasz küldőpiac, amely hosszabb ideig tartó növekedést követően most kissé lefelé korrigált (1-11. hónapra vetítve 1,4%-kal kevesebb olasz vendégéjszaka), valamint a hagyományosan Budapest TOP5 küldőpiacának számító Franciaország, amelynek január-novemberi -3,6%-os negatív egyenlege már komoly figyelmet igényel.

Budapest legjelentősebb küldőpiacai a 2018. január-novemberi időszakban az alábbiak voltak, mellette a változás mértéke (100 % = előző év azonos időszaka):

  1. Egyesült Királyság  872.101 vendégéjszaka,    101,7%
  2. USA                           728.308 vendégéjszaka     113,5%
  3. Németország            640.538 vendégéjszaka     104,8%
  4. Olaszország             515.738 vendégéjszaka     98,6%
  5. Spanyolország        401.028 vendégéjszaka     112,5%
  6. Izrael                          350.850 vendégéjszaka     113,3%
  7. Oroszország             336.988 vendégéjszaka     103,0%
  8. Franciaország          330.465 vendégéjszaka     96,4%
  9. Kína                           313.875 vendégéjszaka     115,5%
  10. Hollandia                  210.601 vendégéjszaka     88,8%

Általános trend, hogy a csúcskategóriás (5*-os) szállodákat a statisztikai átlagot jóval meghaladó arányban veszik igénybe az izraeli, indiai, svájci, norvég, kanadai és japán vendégek. Ez utóbbi piacon bíztató fejleményként tekinthetünk a vendégéjszakák számának lendületvételére (január-november viszonylatában 116.294 vendégéjszaka, +2,3%).

Szálláshelyi árbevételek alakulása

A budapesti kereskedelmi szálláshelyek január-novemberi bruttó szobaár-bevételei (142,2 Mrd Ft) kereken 10%-kal múlták felül a tavalyi év azonos időszakában mért bevételt. Ebből a bevételből hozzávetőleg minden tizedik forint (14,559 Mrd Ft) a hazai vendégek foglalása után jelentkezett. Egészen kiemelkedő, 50%-ot megközelítő a kategória nélküli szállodák bruttó szállásdíj-árbevételének (6,98 Mrd Ft) január-novemberi növekménye, és ha a belföldi vendégeket nézzük, akkor a bővülés mértéke a 75%-ot súrolja. A január-novemberi REVPAR elérte a 19.621 Ft-ot, ami nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő, 9,4%-os bővülést jelent egyetlen év távlatában.

Forrás: BFTK


 Turizmusmarketing konferencia Pécsett

Turizmusmarketing konferencia Pécsett 

2025. április 11-én rendezik Pécsett a hazai turizmus- szakmai konferenciák zászlóshajójává vált évenkénti turizmusmarketing konferenciát.
Fenntarthatósági jó gyakorlatokról és az osztrák piac jelentőségéről az MSZÉSZ régiós ülésein

Fenntarthatósági jó gyakorlatokról és az osztrák piac jelentőségéről az MSZÉSZ régiós ülésein 

A március 27-28-i régiós üléseken több mint 150 szállodaipari szakember vett részt.
Újabb két magyarországi szarvasmarhatelepen lehet száj- és körömfájásjárvány

Újabb két magyarországi szarvasmarhatelepen lehet száj- és körömfájásjárvány 

A helyzet azért is aggasztó, mert a két telep a magyar-szlovák határ közelében van.
A hazai munkavállalók fele nyitott egy új munkalehetőségre

A hazai munkavállalók fele nyitott egy új munkalehetőségre 

A fizetés mértéke és a juttatási csomag a legfőbb vonzerő.
Digitális színház, történelmi tárlat és időutazás: nyílik a Time Machine

Digitális színház, történelmi tárlat és időutazás: nyílik a Time Machine  

Április 8-án Budapest legújabb attrakciója egy egyedülálló időutazásra hív.
Nyomozós játék, cellalátogatás, börtönkoszt, tombolanyeremények a Várbörtönben

Nyomozós játék, cellalátogatás, börtönkoszt, tombolanyeremények a Várbörtönben 

Egyéves születésnapját igencsak különleges módon ünnepli a veszprémi Várbörtön Látogatóközpont.
Békéscsabán kezdődik a tavaszi fesztivál

Békéscsabán kezdődik a tavaszi fesztivál 

Csaknem harminc rendezvényt kínál a Békéscsabai Tavaszi Fesztivál.
Ennyit költött a rendezvényszektor 2024-ben

Ennyit költött a rendezvényszektor 2024-ben 

A rendezvényszektor vállalati eseménymarketing piacának árbevétele 2024-ben 78,4 milliárd forint volt és 4,3 százalékos növekedést mutatott.
Különleges programokkal ünnepel a Folly Arborétum

Különleges programokkal ünnepel a Folly Arborétum 

Idén 120 éves a badacsonyörsi botanikus kert.
Hagyományőrző húsvéti napok Matyóföldön

Hagyományőrző húsvéti napok Matyóföldön 

Matyó Húsvét Mezőkövesden április 20-21-én.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.