Jó hír viszont, hogy a kevesebb foglalások ellenére a bruttó összérték 6,5 százalékkal nőtt: egy éjszaka egy főnek átlagosan 14 ezer forintba került, ami közel 22 százalékos növekedés 2022-höz képest.
„11,8 százalékos csökkenést látunk, azt is hozzá kell tenni, hogy tavaly március 15-e hosszú hétvégét hozott, ráadásul négynaposat, ami a COVID utáni éveket követően kiszabadulási lázban tartotta az országot. Ezzel szemben idén a húsvéti hosszú hétvége pezsdítette fel a belföldi turizmust, de ez már a második negyedévre esett”, elemezte a kapott adatokat a szállásfoglaló portál szakértője.
Rövidebb időszak, magasabb bevétel, a hotelek a legkeresettebbek
A bruttó szobaár bevétel azonban így is 6,5 százalékkal nőtt ebben az időszakban 2022 első negyedévéhez képest. Fejenként egy éjszakáért átlagosan 14 ezer forintot fizettünk, ami 21,9 százalékos drágulást jelent. Inkább a rövidebb utazásokra volt nagyobb arányban igény, az átlagos foglalási hossz 1,9 éj volt, míg az átlagos létszám foglalásonként 2,5 fő. A foglalások 40 százaléka hotelbe szólt, negyede apartmanba, 15 százaléka panzióba, 17 százaléka vendégházba és 4 százaléka pedig egyéb típusú szálláshelyre. Tízből négy vendég wellness-szállást foglalt.
Győztes városok
Sokan választották a fürdőzést és a várlátogatást. Budapest, Eger és Pécs lettek a dobogósok, ezekre a településekre érkezett a legtöbb vendég. Hévíz, Szeged, Gyula, Hajdúszoboszló, Siófok, Debrecen és Zalakaros kerültek még fel a legvonzóbb települések listájára a foglalási darabszám alapján. Minden ötödik foglalás Észak-Magyarországra szólt, 17 százalék a fővárosba és vonzáskörzetébe, 13 százalék a Nyugat-Dunántúlra és 11,9 százalék a Balatonra. Utánuk a sorban a Dél-Alföld (11,6%), az Észak-Alföld (10,1%), a Dél-Dunántúl (9,5%), a Közép-Dunántúl (6,9%) következik a nagyobb turisztikai régiók közül.
Mi várható a második negyedévben?
A beérkező foglalások mintázata már jobban hasonlít a 2019-es, pandémia előtti időszakéra. A frekventált dátumokra, mint hosszú hétvégék, iskolai szünetek, a vendégek már jóval előbb lefoglalták a szállást, mint a COVID alatt - akkor inkább kivártak. „A húsvéti hosszú hétvégére is előbb megindult a foglalás, mint az előző évben, sokáig magasabb szinten álltunk, mondta a portál szakértője, majd hozzátette: A lezárt időszakot látva most 15,5 százalékos elmaradást látunk 2022 húsvétjához képest a foglalások számában, értékben viszont közel 2 százalékos lett a növekedés”.
Nyárig még két hosszú hétvége is jön. „Tavaly a május elseje ugyan vasárnapra esett, így nem volt hosszú hétvége, idén viszont lesz. A mostani állás szerint május 1-re már valamivel több foglalásunk van, mint a május végi, pünkösdi hosszú hétvégére. Utóbbi viszont már összehasonlítható a tavalyival, időarányosan most 88 százalékkal több előfoglalásunk van.”
A nyári vakációról 29 százalékkal többen gondoskodtak már az előfoglalások időarányos összehasonlítása szerint.
Ezek voltak a legkeresettebb belföldi úti célok a magyarok körében idén, az első negyedévben:
- 1.Budapest
- 2.Eger
- 3.Pécs
- 4.Hévíz
- 5.Szeged
- 6.Gyula
- 7.Hajdúszoboszló
- 8.Siófok
- 9.Debrecen
- 10.Zalakaros
Népszerű turisztikai attrakciók a szállásfogaló portál adatai szerint:
- ●Gyulai Várfürdő
- ●Egri Vár
- ●Hévízi Tófürdő
- ●Hungarospa Hajdúszoboszló
- ●Cserkeszőlő Fürdő és Gyógyászati Központ
- ●Sárvári Gyógy- és Wellnessfürdő
- ●Visegrádi Fellegvár
- ●Miskolctapolca Barlangfürdő
- ●Festetics-kastély
- ●Cascade Barlang és Élményfürdő
- ●Zalakarosi Fürdő
Forrás: Szallas.hu