Európai szinten is különleges a gyöngyöspatai Jessze-oltár

Díjnyertes borok, kulturális és művészeti emlékek, hagyományőrző értékek színhelye Gyöngyöspata. A Mátra déli részén levő kisváros látványosságai évről évre több turistát vonzanak.

Az erdőkkel, szőlőkkel és gyümölcsösökkel körbevett Gyöngyöspata napjainkban a Mátrai Történelmi Borvidék egyik meghatározó települése. Európában páratlan látványosság, hogy a város központjának közelében építették egykor a hét sorban elhelyezkedő pincefalut. „Örülünk annak, hogy az utóbbi időben egyre több fiatal borász talált nálunk olyan feltételeket, amelyek kedveznek a munkájuknak – mondta Hevér Lászlóné polgármester. – Többen vásároltak szőlőterületeket és pincéket, amelyeket folyamatosan fel is újítanak.”

A Nekcsei Bibliától Mátyás díszes kelyhéig

Emellett a város más részein láthatók régi pincesorok, így összesen négyszáz tárolóhelyet tartanak nyilván a városházán. Az önkormányzat arra törekszik, hogy jövőbeli fejlesztésekkel állítsák vissza a pincesorok régi, egységes képét. Gyöngyöspata legkiemelkedőbb látványossága a gótikus stílusú, többször átépített római katolikus templom. Ide naponta több autóbusznyi turista érkezik, hogy megtekintse a különleges műemléket, illetve a mögötte lévő tájházat. A templom főoltára európai szinten is különlegesség, miután a nyolc méter magas, úgynevezett Jessze-fa oltár ágain Jézus ősei, királyok, próféták ülnek. Az ágak fölött Mária látható a kisdeddel, a fa két oldalán pedig egy-egy angyal áll. Az oltár a XVI. században készült. Itt minden évben megtartják a Kisboldogasszony-búcsút, amelyre sokan érkeznek. Ilyenkor a Gyöngyöspatáról elszármazott családtagok is hazalátogatnak.

A templomban őrzik és mutatják meg a vendégeknek a falu egykori szülöttjének, Nekcsei Demeternek – Károly Róbert király tárnokmesterének – a bibliájáról készült másolatot. Az eredetit 1873 óta Washingtonban őrzik. Ugyancsak itt látható a Mátyás király által a településnek ajándékozott díszes kehely is. A történelmi források szerint az egykori népszerű király Gyöngyöspatán vívta első győztes csatáját a husziták ellen. A vár helyére azonban ma már csak nemzeti színű zászló emlékeztet. Mátyás király egyébként 1460-ban mezővárosi rangot adott Gyöngyöspatának, a település 1871-ig ennek megfelelően működött.

{youtube|id=-IikyU3LOEc}

Állandó kiállítás, kegytárgy- és helyi kézművesbolt nyílik

A közeli tájházban a paraszti környezetet, a régi népviseletet és a kézművesség emlékeit láthatják az érdeklődők. A város mai főterén Mátyásra emlékezve állították ki a király Csóka nevű ágyújának rekonstruált mását. Ennek közelében látni a műemlék hidat is, amely szintén a centrum egyik látványossága.

Gyöngyöspatán az idén tizedik alkalommal rendezték meg a Péter-Páli palócnapot, melynek keretein belül népviseletbe öltözött fiatalok mutatták be a vendégeknek a patai lagzit. Mindez a leánykéréstől a templomi szertartáson át a lakodalomig mindent mozzanatot felidézett. A több száz érdeklődő turistának pedig hagyományos ételeket főztek – így megkóstolhatták a patai rétest, a tésztacsíkot, a gancát és a töltést, vagyis a töltött káposztát is. Mindezek mellett a galériában egy helybeli festőművész tárlatára is invitálták a vendégeket.

Gyöngyöspatán egész évben népszerű a vadászturizmus is, melyet a helyi vadásztársaság szervez a nagy területen fekvő erdőkben. A város központjában pedig panzió és étterem is található. Ott egyszerre húsz szállóvendégnek nyújtanak kényelmes feltételeket a pihenéshez. Ezenkívül még két magánszálláshely is működik, ahol harminc vendéget helyezhetnek el. Hevér Lászlóné azt is elmondta, az önkormányzat azon dolgozik, hogy növelni tudják a Gyöngyöspatára érkező vendégek tartózkodási idejét. Ezért a templom mellett lévő egyik egyházi épületben állandó kiállítást nyitnak, ahol a patai főesperesség múltját idézik fel. Ehhez támogatásért pályáznak, melynek keretében szeretnék megújítani a műemlék templom kertjét is. Azt is tervezik, hogy kegytárgyak és helyi termékek boltját nyitják meg. Ott többek között palackozott borokat, lekvárokat is árulnak majd.

A vulkanikus borok találkozója

Gyöngyöspatán működik a Vári Pincék Egyesülete, melynek tagjai idén is több rendezvényt tartottak – például húsvétkor és ősszel, amikor Pincepörkölt-fesztivált rendeztek. Ebben az évben először hirdették meg a vulkanikus borok találkozóját, melyre az ország több borvidékéről érkeztek szakemberek a családtagjaikkal. A sikeres rendezvényt a jövőben hagyománnyá szeretnék fejleszteni. Nemrég az Együtt Gyöngyöspatáért Baráti Kör Egyesület pályázati támogatással újította fel a közösségi házat, ebben kapott helyet a galéria is.

Különlegességnek számít a városban nagy múltú Hagyományőrző Népdalkör is. Ennek a tagjai népviseletbe öltözve lépnek fel és mutatják be a patai népdalokat. Ők a Péter-Páli Palócnap fő rendezői és szereplői is.


Újabb hazai telepen ütötte fel a fejét a száj-és körömfájás járvány

Újabb hazai telepen ütötte fel a fejét a száj-és körömfájás járvány 

A Győr-Moson-Sopron vármegyei Rábapordányban is találtak ragadós száj- és körömfájásban fertőzött szarvasmarhát.
Májusban jön a Budapest100

Májusban jön a Budapest100 

Rekordmennyiségű ház- és közösségi kert nyitja meg idén a kapuit.
Húsvéti tojáskeresés a DinoParkban

Húsvéti tojáskeresés a DinoParkban 

Izgalmas kalanddal várja a DinoPark KÖKI látogatóit a húsvéti ünnepek alatt.
Kényelmes megoldások kis lakásokba: a sarokkanapé

Kényelmes megoldások kis lakásokba: a sarokkanapé 

Az apró lakásokban gyakran megtapasztalható, hogy a hely kihasználása szinte művészetté válik.
Vízi, szárazföldi és légi járművek főszerepben: jönnek az Esztergom Napok

Vízi, szárazföldi és légi járművek főszerepben: jönnek az Esztergom Napok 

Két hétvége, négy rendezvény: tavaszi pezsgés Esztergomban.
Új világsztárokat és az E.T. -t is elhozta a húsvéti nyúl a Madame Tussauds-ba

Új világsztárokat és az E.T. -t is elhozta a húsvéti nyúl a Madame Tussauds-ba 

Húsvét a Madame Tussauds Budapestben: programok és új figurák várják a látogatókat.
A szendvicspanelek előnyei és lehetőségei a modern építészetben

A szendvicspanelek előnyei és lehetőségei a modern építészetben 

A modern építkezési gyakorlatokban a szendvicspanel technológia egyre népszerűbbé válik Magyarországon. Bár az Egyesült Államokban és más nyugati országokban már régóta előszeretettel használják ezt az építési metódust, hazánkban még sokan kételyekkel szemlélik. 
Nincs húsvét Tojás-kút nélkül

Nincs húsvét Tojás-kút nélkül 

Húsvét és tavaszi szünet Székesfehérváron.
Varázslatos világot idéző produkció a Millenárisban

Varázslatos világot idéző produkció a Millenárisban  

Elkezdődött a mitikus világot megidéző Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison
Három nap – nyolc világsztár Paloznakon

Három nap – nyolc világsztár Paloznakon 

Idén nyáron ismét jazzbe borul a Balaton-felvidék.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.