Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) Kubinyi Ágoston programjának keretében felújított tárlat megnyitóján az emlékezés fontosságát hangsúlyozva azt mondta: a bányászati hagyományok, emlékek több mint két évszázadon keresztül meghatározták a térség arculatát.
A több mint száz bányászati emléket, szerszámot, eszközt, munka- és egyenruhát látványos fotókkal és festményekkel és térképekkel bemutató kiállítás berendezései közül az államtitkár kiemelte az 1934-ből származó - a program során restaurált - a bányászok védőszentjét, Szent Borbálát ábrázoló, mintegy két méter átmérőjű zászlót, amelyet a magyar múzeológia történetének különleges és egyedi darabjának nevezett. Hoppál Péter a Kubinyi Ágoston program eddigi eredményeire térve kifejtette: több mint hárommilliárd forint értékben valósult meg múzeumfejlesztés az ország "sok-sok száz településén".
Polics József (Fidesz-KDNP), Komló polgármestere felidézte, hogy a város az elmúlt években több méltó bányászati emlékhellyel bővült, ezek sorában említette a megújított tárlatot.
Szólt arról is, hogy a komlói tervek között szerepel egy, a mecseki dinoszauruszt is magába foglaló ősleletektől egészen bányászati berendezésekig a város emlékeit komplexen bemutató kiállítótér létrehozása a helyszínen.
Steinerbrunner Győzőné könyvtárigazgató az MTI érdeklődésére elmondta az 1993-ban nyílt bányászati kiállítás helyiségét teljesen felújították, új vitrineket szereztek be, illetve bányászjelenetet ábrázoló falfestménnyel is bővült a tárlat.
A közönség egyebek mellett bányászlámpákat, speciális mentőeszközöket és robbantógépet is láthat a kiállításon.
Forrás: MTI