A Balaton Területfejlesztési Koncepció (2014-2030), illetve a Balaton Területfejlesztési Stratégiai Program elfogadásáról, valamint a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet területén a 2014-2020-as uniós és hazai forrásokból megvalósuló beruházásokat felsoroló kormányhatározatot Bóka István, a Balaton Fejlesztési Tanács elnöke, Vitályos Eszter Európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkár, Kovács Zoltán, Veszprém megye, Manninger Jenő, Zala megye, Móring József Attila, Somogy megye fejlesztési biztosa, valamint Kontrát Károly, a füredi és Witzmann Mihály, a siófoki térség országgyűlési képviselője mutatta be.
A 288 milliárd forint uniós támogatást és 25 milliárd forint hazai forrást összesítő célrendszer az egyes operatív programokhoz tartozó pénzekből a balatoni tervekhez címzett forrásrészt tartalmazza. Mint Bóka István elmondta, az operatív programokban meghatározott keretektől nem lehet eltérni. A kormányhatározat arra ad lehetőséget, hogy a pályázati kiírásoknál figyelembe vegyék az itt rögzített balatoni elvárásokat.
A határozat uniós forrásból turisztikai fejlesztésekre 26,7 milliárdot, gazdaság és innováció támogatására 25,2 milliárdot, "Egészséges Balaton termékekre" 17,8 milliárdot, vízminőség és biztonsággal kapcsolatos fejlesztésekre 59,2 milliárd, közlekedésfejlesztésre 95,5 milliárdot, a területfejlesztési keretekben 31,6 milliárdot, humánerőforrás fejlesztésekre 32 milliárdot különít el.
A határozat szerint a turisztikai fejlesztésekre szánt 26,7 milliárd forintból kulturális örökségvédelemre 4,4 milliárdot, a Balaton-felvidék világörökség várományos helyszínnel kapcsolatos fejlesztésekre 1 milliárdot, a bejárható Magyarország komplex víziturisztikai, és egyéb állomásai programra 3,5 milliárdot, komplex szolgáltatásokat nyújtó kikötőfejlesztésekre 2,2 milliárdot, e-kikötő-fejlesztésekre 3,7 milliárdot, kerékpárút-fejlesztésekre 3,5 milliárdot, gyógyhelyek fejlesztésére 2,5 milliárdot, mintagazdaságok hálózatának kialakítására (borút) 2,5 milliárdot, kulturális és természeti értékek gazdasági és környezeti fenntartható megőrzésére és látogathatóvá tételére 3,4 milliárd forintot szánnak. A közvetlen turisztikai fejlesztésekhez sorolható a hazai forrásokból az a 6 milliárdos keret is, amit a minőségi turizmus számára épülő szállásférőhely beruházások 25 százalékos intenzitású támogatásához önerő keret létrehozására szánnak.
Bóka István úgy vélte, hogy a kormányhatározattal most fogadtak el először úgy koncepciót és stratégiát, hogy a célrendszer mellé a forrásrendszert is biztosították. Az így elkülönített 300 milliárd forinton kívül az operatív programokban szerepelnek még olyan célok, amik ugyancsak nyitottak lesznek a régió számára. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a régió számára külön megcímzett pénz is csak egy lehetőség, amit csak megfelelő programokkal lehet megszerezni.