Hogyan függ össze a májműködés az epetermeléssel?
Nagyon egyszerűen: a tévhitekkel ellentétben ugyanis az epesavat nem az epehólyag állítja elő, hanem csak eltárolja. Az epefolyadék ugyanis valójában a májban termelődik. A májról pedig köztudott, hogy a legfontosabb méregtelenítő szervünk, nélküle nem sokáig maradnánk életben.
Ezért is fontos, hogy vigyázzunk rá és támogassuk az egészségét, például a Myrobalan természetes májregeneráló termékeivel. Ha ugyanis a máj működésében zavar áll be, akkor előfordulhat, hogy az epesav mennyisége nem lesz megfelelő.
Ha például túl kevés epesav termelődik, akkor a zsírok és a felesleges koleszterinek a szervezetben maradnak, ezáltal megemelkedik a vér koleszterin- és trigliceridtartalma. Mivel nem tudnak sem felszívódni, sem kiürülni, ezért lerakódnak az erek falára, szűkítve annak átmérőjét, ez pedig szív- és érrendszeri betegségeket okozhat.
Miért fontos az epesav?
Az epefolyadék alapvetően az epehólyagban tárolódik (viszont nem itt termelődik, hanem a májban, ahogy azt már az imént említettük), és amikor zajlik az emésztés folyamata, a patkóbélbe ürül, ahol elősegíti a zsírban oldódó A-, D-, E-, és K-vitaminok felszívódását, illetve semlegesíti azokat a toxinokat, amiket a baktériumok és gombák termelnek.
Ezután a használt epesav másodlagossá alakul, majd visszakerül a májba, ami visszaalakítja elsődlegessé, így a körforgás elölről kezdődhet. Egy része viszont minden nap kiürül az anyagcsere-folyamatok által, a hiányzó mennyiséget pedig a májnak rendszeresen újra kell termelnie. Ha azonban felborul ez a kényes egyensúly, akkor az emésztés és a zsírbontás folyamatában is zavar keletkezik, ez pedig az egész szervezet működésére kihathat.
A civilizált életmód káros hatásai
Lépten-nyomon azt halljuk, hogy ebben a felgyorsult világban különösképp oda kell figyelnünk az egészségünkre, hiszen rengeteg ártalmas hatás ér minket nap mint nap. Kezdve a sok stresszel, a pihenés hiányával, beleértve az egészségtelen élelmiszerek és a gyógyszerek fogyasztását, valamint a szervezetben fellépő gyulladásokat.
Ha a májműködés és az epetermelés nem megfelelő, az olyan tünetek formájában nyilvánulhat meg, mint például a hasmenés, fokozott gázképződés, haspuffadás. Ezek a panaszok azoknál fokozottabban jelentkezhetnek, akiknek műtéti úton eltávolították az epehólyagját, ugyanis az epesav nem tud hol tárolódni, így folyamatosan csorog a nyombélbe.
Azonban az emésztőrendszerre is igaz, hogy az egészségét könnyebb megtartani, mint visszanyerni, ezért érdemes nagy hangsúlyt fektetni a prevencióra kiegyensúlyozott táplálkozással és gyógynövényes táplálékkiegészítők fogyasztásával.