Ennek érdekében ajándékozzunk neki könyvet már egészen kisgyermek kortól, hiszen a gyerekek mindenre fogékonyak. Ha nem a technikai eszközökkel kápráztatjuk el őket, hanem színes, képes mesekönyvet teszünk eléjük, érdekesnek fogják találni, és meg fogják szeretni őket. A Mai-Könyv.hu webáruházban a gyermekkönyvekből minden életkorú gyermek számára találhatunk figyelemfelkeltő, izgalmas olvasmányokat, aranyos történeteket.
Az olvasás kisgyermekkorban
Már kisbabakorban, amikor a gyermek még nem tud beszélni sem, fontos, hogy megismerje a könyveket. Az első mesekönyvei az úgynevezett pancsolókönyvek, amelyeket nem tud szétszakítani, és nyugodtan a szájába is veheti őket. Ezek a színes, kedves, vízhatlan kis könyvek a gyerekek kedvelt játékai. Szívesen nézegetik, lapozgatják őket. Játék közben pedig megtaníthatjuk nekik a különböző színek, állatokat, tárgyak nevét. Tehát segítik a beszéd fejlesztését, a logikai gondolkodás kialakulását.
Miért fontos az esti mese?
A gyermekkel töltött idő mindig hasznos, különösen igaz ez az esti meseolvasásra. Ez ugyanis rendszerességet és biztonságot visz a gyerekek mindennapjaiba. Nincs is jobb érzés, mint este, elalvás előtt - anyától vagy apától - meghallgatni a kedvenc történetét. Ha a gyerekeket megkérdezzük, hogy milyen mesét szeretnének hallani, gyakran hetekig ugyanazt kérik. A felnőttek nem is értik, hogyan nem unják még a már kívülről tudott történetet.
A mese világában a gyermek biztonságban érzi magát, hiszen tudja, hogy a jók elnyerik jutalmukat, a rosszak pedig megkapják a megérdemelt büntetésüket. Az erkölcsi rend a mese végére mindig helyreáll, a gyermek pedig a jó szereplővel azonosul. Ugye az ovis farsangon gyönyörűszép királylánynak, kedves tündérnek, bátor hercegnek, hős lovagnak akar beöltözni, nem gonosz királynak vagy rosszindulatú manónak. A mesehallgatás tehát nemcsak kellemes időtöltés a gyermek számára, hanem a személyiségét, a jellemét is formálja.
Ha már olvas a gyermek
A közös olvasást akkor se hagyjuk abba, ha a gyermek már tud olvasni, hiszen még nem tud olyan tempóban haladni, ahogy szeretne. Olvassunk együtt, egyik mondatot ő, a másikat mi. Ha észrevesszük, hogy elfáradt, ne erőltessük, folytassuk mi az olvasást. Fontos, hogy sose érezze kényszernek ezt a tevékenységet, és ne is büntessük, ha nincs éppen kedve hozzá.
A pozitív megerősítéssel sokkal kedvezőbb hatást érünk el, hiszen a gyermekünk megszereti az olvasást, és később, kamaszkorban is szívesen tölti majd ezzel az idejét.