Ezért a figyelem tudatos irányítása, habár egy ősi technika, napjaink felgyorsult világában fontosabbá vált, mint valaha. Hiszen manapság minden és mindenki az emberek figyelméért versenyez, mi pedig annyi információt szeretnénk befogadni, amennyitől az agyunk egyszerűen elfárad.
A mindfulness segítségével viszont kordában tarthatjuk a gondolatainkat. Nem véletlen, hogy ezt a módszert pszichés betegségek gyógyításában is alkalmazzák, például a Swan Lake Központ terápiás programjában is kiemelt helyen szerepel.
Mik a mindfulness előnyei?
A figyelem tudatos irányítása számos pozitív élettani hatással bír, fizikai, szellemi, érzelmi és még szociális területen is.
Az alkalmazása során például csökken a vérnyomás, egyenletesebbé válik a szívverés. Oldja a depressziót, csökkenti a szorongást. Segít legyőzni a kiégés érzését és csökkenteni a túlterheltséget, valamint a társas kapcsolatokat is javítja.
Bár sokan azt hiszik, hogy a mindfulness valami titokzatos, spirituális jellegű dolog, amihez csak a világtól elvonultan élő tibeti szerzetesek értenek, ám valójában bárki számára megtanulható és akár minden egyes nap gyakorolható.
A tudatos figyelemirányítás informális módszere
A mindfulness gyakorlására sokféle technika létezik, ezek két nagy csoportja a formális és az informális jelleg.
Az informális annyit jelent, hogy valamilyen rutinszerűen végzett hétköznapi tevékenység során nem hagyjuk a figyelmünket elkalandozni, hanem célzottan arra irányítjuk, amit csinálunk.
Néhány nagyon egyszerű példa:
-
Menjünk el sétálni, közben koncentráljunk arra az érzésre, ahogy a talpunk a talajhoz ér. Hallgassuk a lépteink hangját, figyeljünk a körülöttünk lévő zajokra.
-
Legközelebb, amikor kezet mosunk, irányítsuk e rutinszerű cselekvésre minden figyelmünket. Milyen a víz hőmérséklete? Milyen érzés, amikor a kezünkhöz ér? Érezzük a szappan illatát? Hallgassuk a víz csobogását! Koncentráljunk arra, milyen érzés, amikor a törölköző végigsiklik a kézfejünkön.
-
Evés közben: összpontosítsunk az ízekre! Milyen fűszereket érzünk? Milyen az étel állaga? Hogyan mozog az állkapcsunk?
Ebből a néhány példából is látszik, hogy gyakorlatilag bármivel lehet gyakorolni a mindfulnesst, csak koncentrálni kell és kitartóan, minden nap alkalmazni.
A formális módszer
A másik technika pedig nem más, mint a meditáció. Ennek is többféle szintje és fajtája van. A gyakorlat irányulhat például a légzésre vagy a testi érzetek figyelésére, a múlandóság megértésére vagy arra, hogyan forduljunk szeretettel önmagunk felé.
Mindegyiknek az a lényege, hogy a figyelmünket tudatosan irányítjuk, az elménkből pedig száműzzük a rengeteg kavargó gondolatot. Ezáltal mentálisan is megpihenhetünk, feltöltődhetünk, ami a mai rohanó világban hatalmas érték.