A Harkányi Gyógyfürdő Zrt. 1823 óta a Dél-Dunántúl legnagyobb, Magyarország egyik legismertebb kiemelt gyógyfürdője. Harkány Baranya megye, az ország és Európa meghatározó fürdővárosa, világhírű gyógyvize és a hozzá kapcsolódó kezelések számos – elsősorban mozgásszervi, bőr- és nőgyógyászati – betegségben szenvedők panaszait enyhítette és enyhíti ma is. Tavaly 460.000 ember fordult meg a fürdőben, a vendégek jelentős része magyar, a külföldről érkezők elsősorban csehek és németek, de szép számmal veszik igénybe a szolgáltatásait osztrákok, svédek, svájciak, szlovákok, horvátok és szerbek.
- Az elmúlt év őszén bíztak meg a fürdő vezetésével, a legfontosabb feladatomnak tartom, hogy az évek óta egyre rosszabb eredményeket elérő harkányi gyógyfürdő ismét ott legyen az elsők között, mert mára kikerült a legkeresettebbek közül, ma már inkább strandként, mint gyógyhelyként tartják számon – kezdi beszélgetésünket Hegyi Ákos. – Ennek a különleges adottságokkal rendelkező gyógyvíznek ismét meghatározó szerepe kell, hogy legyen a mozgásszervi betegségek megelőzésében, a kialakulásuk után a panaszok enyhítésében, gyógyításában, emellett ma már bizonyított tény az is, hogy a meddőség kezelésében is jelentős a szerepe. A gyógyulni vágyók szép környezetben kezeltethetik magukat, hiszen a gyógyfürdő 13,5 hektáros, arborétum jellegű területen helyezkedik el, ami országosan is egyedülálló.
A fürdővároshoz közel a Dráva, a Villány-Siklósi borvidék és Pécs, amelyek számos kikapcsolódási lehetőséget is kínálnak. Horvátország, s ezen belül a Baranya háromszög pedig a multikulturális kapcsolatok, az elszigeteltség miatt fontos kapcsolódási pont.
Hiányzik a fizetőképes kereslet
- Harkány közvetlen közelében nincs egyetlen olyan nagyváros, ami több vendéget csábítana ide – ad hangot véleményének Hegyi Ákos. – Zalakaros szinte közvetlen közelében ott található Marcali, Nagykanizsa, Keszthely, vagy Miskolc-Tapolca mellett Miskolc, említhetném Nyíregyházát, akár Debrecent, a fővárosról nem is beszélve. Ebben a térségben hiányzik az a réteg, amelyik akár hétről hétre meg tudja fizetni a gyógyfürdő által nyújtott szolgáltatásokat. S ez az egész Dél-Dunántúlra igaz. Több mint húsz fürdő maradt itt talpon, miközben több meg is újult.
Mint mondja, ahhoz, hogy a fürdőben minél több vendég legyen, számos változást kell végrehajtani. Az utóbbi időben ugyan egy kedvezőfolyamat indult el, egyre többen érkeznek Csehországból, Lengyelországból és a szomszédos Horvátországból, azonban e vendégkör megtartásához elengedhetetlenek az infrastrukturális fejlesztések, többek között magas színvonalú szálláshelyeké.
Partnerség Harkány és a Josić Pincészet között
- A gasztronómiát, az üdülést és a vizes turizmust szeretnénk egymásra felfűzni, ehhez találtunk partnerre Vörösmarton, a Josić Pincészetben – emeli ki Hegyi Ákos. – Egymás tevékenységét erősítve újabb vendégeket tudunk a térségbe csábítani. Emellett igyekszünk felvenni a kapcsolatot minél több horvát beutaztató társasággal, turisztikai irodával, ezzel is növelve az esélyét annak, hogy mind több horvát keresse fel Harkányt, s vegye igénybe a gyógyfürdő szolgáltatásait. Igazán az lenne a jó, ha már átjárható lenne az Európai Unió egészségügyi piaca, és a Harkányban igénybe vett gyógyászati szolgáltatásokat a horvát vendégek otthon elszámolhatnák, hasonlóan, ahogy erre nálunk lehetőség van. Már történtek ebben az irányban lépések, a zágrábi illetékeseket már megkereste az ügyben az eszéki főkonzul, a nagykövetség, valamint a kamara is lépett ezzel kapcsolatban.
A horvát Baranyában, Vörösmarton található Josić Pincészet is vendégkörének szélesítésére törekszik, ezért is vették örömmel, hogy a Harkányi Gyógyfürdő vezérigazgatója mellett a csoporttal tartott Siklós alpolgármestere, Balázs Csaba is.
Az eszéki Josić család 1999-ben vásárolta meg Vörösmarton az 1935-ben épült, 42 méter hosszú borospincét, amelynek egyik présházában elsődlegesen tradicionális ételeket kínáló éttermet alakítottak ki, míg a másik kettő a borászatot szolgálja ki, az egyik látványpinceként működik.