Paulenka László polgármester a Turizmus Online-nak elmondta, hogy négy nagyobb szálláshelyen fogadják a vendégeket, ahol egyszerre 40-50 turistát tudnak elhelyezni. Igény szerint az érdeklődőknek két vállalkozó meleg ételt is biztosít, amelyet a várban szolgálnak fel és fogyaszthatnak el.
Állatsimogatás, élmények a kovácsműhelyben
A vár közelében találni a Bari-tanyát, amely egy vállalkozó tulajdona, itt a szálláshely mellett háziállatokat is simogathatnak az érdeklődők. Emellett a vendéglátó nyári táborokat is szervez gyerekeknek. A fő nevezetességnek számító vár egyébként önkormányzati tulajdonban van és a testület kezelésében működik. 2013-ban újult meg, viszont szeretnék folytatni ezt a munkát, de a polgármester elmondása szerint jelenleg nincs lehetőség arra, hogy támogatásért pályázzanak. A kisnánai vár ugyanis nem szerepel az országos vár- és kastélyfejlesztési programban.
A vár bejáratánál levő szlovák tájház is népszerű, amely a várbelépővel együtt látogatható. Ez egy olyan régi ház, amelyet felújítottak és a szlovák nemzetiségű lakók életét, bútorait, eszközeit mutatja be. Az elmúlt évben a Tájházak Napján nyitották meg a szintén megújult egykori kovácsműhelyt, amelyet az 1930-as években építettek. Az első tulajdonosa a kisnánai, idős Szőke Lajos volt és a feljegyzések szerint az utolsó kovácsolást 1975-ben végezték itt. A műhelyben a mester fényképe és szemüvege mellett az eredeti szerszámai és kisebb gépei láthatók.
Kisnána turisztikai látványosságaihoz tartozik a falu legrégibb háza, amely az 1800-as évek első feléből maradt fenn. Jelenleg a község könyvtára működik benne, amely egyben közösségi tér és információs pont is. Itt a könyvek mellett a helyben használt régi eszközöket is bemutatják. Idén az épület új kerítést kap, megújul a nyitott folyosó – az ámbitus – és a járda is.
Soproni vendégek is töltötték a hurkát
Tavaly adták át a kisnánai emlékparkot, ahol azóta is sokan megfordultak és láthatták a közelében levő római katolikus templomot is. A múlt évben több sikeres rendezvény tartottak a faluban. Ezeket különböző cégek, alapítványok, egyesületek és magánszemélyek is támogattak. Paulenka László arra is utalt, hogy különösen népszerűek a várjátékok, a barack-, illetve a népi íz-őrző nap, amelyekre sok vendég érkezett. A várjátékokon például közel ezren vettek részt, de sikeres volt az András-havi disznótoros is, melynek során négyféle ételt és ezekhez jó minőségű vörös-, fehér- és rozéborokat kínáltak. A tavalyi disznótoroson soproni vendégek is töltötték a hurkát.
Szőttesekkel készülnek a Tájházak Napjára
Idén is kiemelkedő rendezvényekre készülnek a kisnánaiak. Például áprilisban a várban tartják a Húsvétolást. Azután lesz Orbán-napi borünnep, pünkösdi program, de megtartják a várjátékokat, a baracknapot és a falunapot is. Erre a Kisnánáról elszármazott családtagokat is várják. A szlovákok immár hagyományos napjára is sor kerül októberben. Ebben az évben a várban lévő faszerkezetes hidat újítják fel és befejezik a Domoszló irányában épített új buszmegállót, valamint két utca új burkolatot kap.
Zvara Gréta, a Kisnánai Vár és Népi Műemlék Gondnokságának vezetője elmondta, hogy készülnek az áprilisi Tájházak Napjára. Ezúttal szőttesekből és viseletekből rendeznek kiállítást a várban. Emellett a kovácsműhelyt is szabadon látogathatják majd a vendégek. Bíznak abban, hogy 2017-ben is nagyszámú turistát fogadhatnak, sőt szeretnék túlszárnyalni a tavalyi eredményeket.