Így alakult a magyar turizmus versenyképessége az elmúlt néhány évben

Vajon elérheti-e a hazai turizmus a Nemzeti Turizmus Stratégia 2030 által kitűzött nagy célszámot: vagyis, hogy a Világgazdasági Fórum turizmus-versenyképességi index szerint - a 2017-ben kitűzött célok idején fennállott 49. helyünk 13 év alatt, 2030-ig feljöjjön a 30. helyre? Ennek eldöntésére használjuk a Világgazdasági Fórum Turizmus Versenyképességi Indexét, hisz ezen mutatók szerint 19 hellyel való javítása volt az NTS 2030 egyik – a megvalósulás mérését szolgáló mutatója - célszáma. Karsai Árpád turisztikai szakértő összehasonlító elemzésben ismerteti a a turizmus versenyképességi indexét.

A Turizmus Versenyképességi Indexet kétévente kiadó Világgazdasági Fórum egy nonprofit szervezet, amely 1971 óta ad ki jelentéseket a gazdaság különböző dimenzióiban: ipari termelés, energia szektor, kiberbiztonság, pénzügy, egészségügy stb.

A turizmus index csak az egyik publikációjuk, a legismertebb, legfontosabb versenyképességi index a „Globális versenyképességi index”, mely a világ legtöbb gazdaságának teljesítményét méri.  Ebben Magyarország 2023-ban a világranglista  48. helyén állt, a régióban a V4 országok mind megelőznek, de számos további régiós (balkáni) ország mögöttünk van.  

Karsai Árpád turisztikai szakértő összehasonlító elemzésben ismerteti a turizmus versenyképességi indexszét  (az új szóhasználat szerint fejlődési index), melynek mérése 17 pilléren (korábban 14) 102 (korábban 90) mutatóval (indikátorral) történik.  

Összességében a 2019-es 48. helyről a 37.helyre léptünk. Előrelépésünk a régióban a legmagasabb.

A helyezés javulása, a 2024-es jelentés helyezéseinek összehasonlítása a 2019-es évi eredményekkel

A TTCI kutatása kétharmad részben nemzeti és nemzetközi szakmai szervezetek, intézmények adatközlésén és egyharmad részben nagy sokaságú - vállalkozás vezetői - megkérdezésen alapuló jelentés, mely rövid értékelést is ad, megállapításokat is tesz a turizmus helyzetéről.

A kutatás célja rámutatni a versenyképesség érzékeny területeire, „réseire”, hiányosságaira és lehetőségeire, illetve tartalékaira. Ajánlásokat tesz jó gyakorlatokra, az infrastruktúra menedzsmentjének célszerű rendszerére, az erőforrások (természeti és kulturális javak) jobb megőrzésére.

A turizmus index pontszámai és százalékos változások
A turizmus index pontszámai és százalékos változások
Fotó: World Economic Forum

Miben változott tehát Magyarország turizmusa 2024-re a 2019-es eredményhez képest? (A 2024. évi jelentés tehát a 2023-as év adatgyűjtésén alapul).

A turizmust támogató háttér értékelései körében:

  • Üzleti környezet tekintetében a 88.helyről a 45.helyre 43 hellyel léptünk előre, ami nagy reményekre ad okot. E komponensben még mindig elmaradásban vagyunk a saját összesített turizmus-rangsorbani helyünkhöz (37.) képest.Egyébként e mutatóban új elemek is vannak a korábbiakhoz képest: jogállamiság (jogalkotás kiszámíthatósága stb.), ország hitelképessége stb.
  • Biztonság, közbiztonság terén 19 helyet javultunk (39-ről 20-ra). (Új részmutató a „bizalom a rendőrségben” elem.)
  • Egészség, járványügy is pozitív, a 7. helyről a 11.-re kerültünk. (Az összetevők közül az ivóvízhez való hozzáférésben a pontszám maximális!!!)
  • Az infokommunikációs színvonal is javult (47.-ről a 37. helyre változott).
  • Emberi erőforrások és munkaerőpiac. Ez a hazai szakma által kiemelten átélt probléma: pl.  a szakképzett munkaerő hiánya. E mutatóban a 66.-ról a 44. helyre javultunk. (A részletes mutatók: az oktatás és a képzések minősége, a magasan képzett alkalmazottak, a munkaerőpiac dinamizmusa, ütésállósága és garanciái)

Turizmuspolitikát övező feltételek:

  • A turizmus priorizálása. A turizmus kormányzat általi kedvezményezése az össz-helyezésünknél jobb pontozást kapott, sőt 12 hellyel javítottunk 2019-hez képest (35. helyett 23. hely). Itt a mutató arról szól, hogy a kormányzat mennyire priorizálja és promotálja a turizmust és mennyire folytat turisztikai befektetéseket.
  • Árakat illető versenyképességünk terén a 88.-ról 68. helyre lépett léptünk. A mutató az utazás mellett az utazási vállalkozás működtetését is vizsgálja. Itt a szállodai- és Airbnb-árak, az üzemanyagárak és a kereskedelemben a vásárlóerőparitás képezi az elért pontszámot.  (Ez a mutató talán kissé ellentmondásos, mert a magas ár jobb jövedelmezőséget, sikeres szakmát eredményez, a vállalkozók és a szakmai irányítás is abban érdekelt, hogy a kínálat magasabb áron is sikeres legyen a piacon.)
  •  A nemzetközi nyitottság (Itt rangsorunk a 26. helyről 28. helyre változott). A mutató a látogatók felé tanúsított nyitottságot és határon túli utazások könnyítését vizsgálja. Adatként egy másik index: a Travelsat Reputation Index eredménye szolgál.

Infrastruktúra mutatócsoport:

  • A légi infrastruktúra rangsorunk 52.-ről 51.-re változott. Az ország légi közlekedési kapcsolatképességét, a légitársaságok számát értékeli.  (Karsai Árpád szerint ez is ellentmondásos mutató, mert ugyan miért is baj, hogy egy kis országnak nincsenek belföldi járatai, és egyáltalán a fenntarthatóbb közlekedés (vasút stb.) preferálása idején miért a repülések és utaskilométerek mennyisége bizonyítaná a versenyképességet?)
  • A szárazföldi és kikötő infrastruktúra terén a 41.-ről a 14.helyre javultunk. (Közutak állapota, vasúti közlekedés hatékonysága stb.)
  • A turisztikai szolgáltatások és infrastruktúra mutatóban a 49.helyről a 63. helyre estünk vissza. A mutató az attrakciók és üzleti turizmus központok megközelíthetőségét értékeli. (Vélhetően a centrum-reptér kapcsolat horrorisztikus állapota és a turistabuszok kerületi politikai zsákmányszerzés miatti üldöztetése (turizmusellenes lakossági hangulatkeltés) formálja a pontszámot.) Új elemként a turizmus-befektetéseket és a szállodaiperi és vendéglátási munkaerő-termelékenységet is számba veszik.

Természeti és kulturális erőforrások mutatócsoport:

  • A természeti erőforrások oltalma, attraktivitása terén a 81.-ről a 89.-re estünk vissza. A mutató a nemzeti parkok forrásokkal való ellátottságát, a nemzetközi egyezményekhez csatlakozást, biodiverzitás alapján oltalomra szoruló és oltalmat kapó területek arányát, az ökoturizmus promóció állapotát értékeli (le).
  • A kulturális erőforrások terén (digitális elérhetőség, világörökségek száma stb.) a 43.-ról a 41.-re léptünk.
  • A nem-szabadidős erőforrások: vállalati, egyetemi intézmények vonzása, mint a MICE iparág húzóerőforrása képezi külön mutató tárgyát (46. hely)

Fenntarthatóság:

  • Környezeti fenntarthatóság: ebben a mutatóban az energiahasználat fenntarthatóságának szintjét, a természeti környezet oltalmát és fenntartható menedzselését mérik. (21.-ről a 14. helyre javulás).
  • Társadalmi-gazdasági fenntarthatóság: e mutatóban a turizmusipar gazdaságban betöltött súlyát, a turizmusban való foglalkoztatottságot, továbbá a magasan fizetett munkahelyek arányát és a nemek egyenlő esélyeit értékelik (92. hely).
  • A kereslet fenntarthatósági foka: e mutatóban a turizmus országon belüli földrajzi túlkoncentráltságát, a beutazó vendég rövid tartózkodási idejét, az erős szezonalitást, egyes nem fenntartható jelenségek megjelenésének trendjeit, overturizmust és keresleti bizonytalansági kockázatokat értékel a kutatás (97. hely).

WTTCI rangsor 2023 adatokból
WTTCI rangsor 2023 adatokból
Fotó: Karsai Árpád/World Economic Forum

Az összességében a 2019-es 48. helyről a 37.helyre lépés jó reményeket ad arra, hogy 2030-ra elérjük a 30.helyezést.

A WTTCI 2024-es jelentésé szerint a szektor pandémia utáni növekedése folytatódik, de a helyreállás nem egyöntetűen sikeres, és sok kihívás övezi.

Megfigyelhető, hogy a turizmus fejlődése az európai és az ázsiai-csendes-óceáni régiók gazdaságaiban a legkedvezőbb, míg a fejlődő országokban számos - a fejlődést támogatását illető - hiányosság vár megoldásra. A szektort növekvő IKT információs és kommunikációs technológiai képesség jellemzi, de a munka egyenlőségében és ütésállóságában javulás szükséges.

A természeti és kulturális erőforrások a feljövő gazdaságokban esélyt adnak egy turizmus-vezérelt gazdasági növekedésre.

Némi javulás ellenére a turizmus szektor legnagyobb kihívása a növekedés és fenntarthatóság egyensúlyának megteremtésében van.

 


Utazás 2025 kiállítás: fókuszban a különleges élmények

Utazás 2025 kiállítás: fókuszban a különleges élmények 

Az idei évben különös figyelmet kap a Balaton négyévszakos turizmusa, míg a nemzetközi vendégek közül Szlovákia mutatkozik be különleges gasztronómiájával és kulturális örökségével.
 Most először: nemzetközi snowboard verseny Magyarországon

Most először: nemzetközi snowboard verseny Magyarországon 

Látványos nemzetközi snowboard-verseny, tökéletes hó és minden pályán zavartalan nyitvatartás várja a sízőket a hétvégén Mátraszentistvánon.
Hosszabb a balatoni STRAND Fesztivál, mint korábban

Hosszabb a balatoni STRAND Fesztivál, mint korábban 

Egy nappal hosszabb lesz a STRAND Fesztivál.
NGM: díjmentes marad a szálláshely-minősítés

NGM: díjmentes marad a szálláshely-minősítés 

Visszavonják a társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezetet, amely a szálláshely-minősítési tevékenységhez kapcsolódó igazgatási szolgáltatási díjak szabályozását célozta.
Sétálójeggyel nyit újra a szentendrei Skanzen

Sétálójeggyel nyit újra a szentendrei Skanzen 

A Skanzen házaiba ugyan még nem térhetünkk be, de sétálhatunk, túrázhatunk a Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó 75 hektáros területen.
Vegyes ízelítő a 2025-ös HoReCa Design Kiállítás választékából

Vegyes ízelítő a 2025-ös HoReCa Design Kiállítás választékából 

Az idei HoReCa Design Kiállítás, amely a Bútor, Lámpa, Dekor Kiállítás részeként látogatható, számtalan innovatív és különleges termékkel várja a szakmai érdeklődőket.
Csendes Olivér: a hazai turizmus idén is húzóágazat lehet

Csendes Olivér: a hazai turizmus idén is húzóágazat lehet 

Az Utazás kiállítás szakmai napján a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szervezésében megrendezésre kerülő konferencián a hazai turizmus szereplői osztották meg tapasztalataikat.
Kicsi gazdák, nagy kalandok: egyedülálló farsang a múzeumban

Kicsi gazdák, nagy kalandok: egyedülálló farsang a múzeumban 

A Mezőgazdasági Múzeum szervezői egyedülálló farsangi kalandra hívják a családokat 2025. március 1-jén a Vajdahunyad várába. Egy napra gyermekeinkből lehet tehenész, lovász, gabonatermesztő vagy szatócsboltos.
PwC: erősödő bizalom a világgazdaságban, óvatos vállalati várakozások

PwC: erősödő bizalom a világgazdaságban, óvatos vállalati várakozások 

A hazai cégvezetők 70 százaléka számít globális gazdaság gyorsulására, 60 százalék a hazai gazdasággal kapcsolatban is optimistán nyilatkozott, míg saját vállalata növekedésében mindössze 39 százalék bízik.
Így zajlott a jubileumi BCEFW

Így zajlott a jubileumi BCEFW 

A Budapest Central European Fashion Week (BCEFW) az elmúlt években a régió egyik legjelentősebb divateseményévé vált, a 15. szezon pedig minden eddiginél színesebb programmal és új nemzetközi együttműködésekkel ünnepelte a közép-európai divatot február 10-16. között.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.