Bács-Kiskun vármegye Magyarország legnagyobb területű vármegyéje. A Duna és a Tisza által határolt terület Európa-szerte nevezetes városairól és gasztronómiájáról, jellegzetes ételeit Alföld ízeinek szimbólumaiként ismerjük. Aki erre jár, nem hagyhatja ki a bajai halászlevet, a kalocsai paprikát, a hagyományos ízvilágú ételeinket.
A Tisza vidékén védett terület a sokszínű növényvilágáról ismert lakiteleki Holt-Tisza területe, melynek eredeti állapotát őrzi a Kiskunsági Nemzeti Park; a magyar Himnusz keletkezése óta Kiskunság számunkra jellegzetes táj.
A vármegye székhelyén, Kecskeméten ikonikus épületekkel találkozunk.
Itt látható a Cifrapalota, a Lechner Ödön tervezte Városháza, a Barátok temploma. A népies szecesszió jegyeit magán viselő város irodalmi és kulturális hagyományai ezer szállal kötődnek a magyar kultúrához. Kecskemét híres szülőváros: itt született Katona József, nemzeti drámánk, a Bánk bán szerzője és a legnagyobb magyar zeneszerző, zenepedagógus Kodály Zoltán. Petőfi Sándor több versében hivatkozik a „hírös városra”, Mikszáth Kálmán A beszélő köntös című regényének helyszíne szintén Kecskemét. Az irodalom és zene gazdag utalásrendszere mellett a film műfajában is kiemelt szerepe van Kecskemétnek. A Pannónia Filmstúdió helyi műtermében – különösen az elmúlt években – nagy sikerű fesztiváldíjas alkotások születtek, például a Vízipók-csodapók, legutóbb pedig a Toldi.
Kiállítások
A kecskeméti Bozsó-Gyűjtemény megtekintése során közelebbi ismereteket szerezhetünk a zászlókészítés szakmai alapjairól, módszereiről. Megismerhetjük a lobogók típusait, betekintést kaphatunk a zászlóhasználat történetébe. A Zászlómegálló kiállítás és interaktív kvízjáték december 5-e és 8-a között tekinthető meg napközben.
Ismét vár december 6-a és 10-e között a Múzeumok standja, ezúttal a Téli Csodaország és a Kecskeméti Advent Hírös Agóráján. A múzeumi gyűjtemények ihlette kincsek között különböző kreatívipari termékeket találunk. A Kecskeméti Rajzfilmstúdiónak köszönhetően a magyar népmesék figuráival díszített felespohár vagy a népmese szignálos zenedoboz bővíti ezúttal a kínálatot.
Előadások, beszélgetések, gyerekprogramok
Mikulás napján késő délután, az Agóra KultKaszinójában folytatódik Juhász Anna Sanctum sorozata. Az irodalmár a kulturális városhoz fűződő viszonyukról beszélget Trokán Nóra színművésszel, aki több, mint egy évtizede a Kecskeméti Katona József Színház tagja, Adorjáni Bálint színművésszel, a teátrum vendégművészével, illetve Fábián Janka íróval, aki Ida című regényével érkezik az estre.
Szintén december 6-án, késő délután a magyar történeti festészet híres műalkotásai révén ismerhetjük meg magyar és európai történelmünk közös fordulópontjait a Cifrapalota Kiállítóhelyen. A Királyok, hősök, csaták című művészettörténeti előadást követően, december 9-én délelőtt a kreatív résztvevők történelmi pop-up képeslapot készíthetnek a helyszínen.
A muzikális résztvevők szintén az Agórán, december 7-én késő délután hallgathatják meg Bognár Szilvia és zenésztársai koncertjét. Az Adventi Titoktok során Weöres Sándor, Nemes Nagy Ágnes és Kányádi Sándor megzenésített sorai népi dallamok ihletésében csendülnek fel.
A Hírös Agórán kap helyet a Gasztrobusz, ahol december 7-én délutántól egészen este 20.00 óráig várják az ínyenceket a magyar konyha remekei és a hungarikumok.