Lázár János szerint a kormány tavaly augusztus, tehát az adónem bevezetése óta óta folyamatosan kap formális és informális jelzéseket arról, hogy az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságának komoly aggályai vannak a magyarországi reklámadóval kapcsolatban.
A főigazgatóság január végén küldött levelében konkrétan a reklámadó sávos rendszerét ellenezte, mert az az alacsony reklámbevételű vállalkozásoknak szelektív gazdasági előnyt jelent, valamint annak mértékét is kifogásolta, mert az "objektíve is alkalmas arra, hogy gazdasági hátrányt okozzon" - ismertette az uniós aggályt a Miniszterelnökség vezetője.
A kabinet emellett olyan tanácsokat is kapott uniós szinten, hogy ha az RTL Klub tulajdonosa, a luxemburgi székhelyű Bertelsmann-csoport egyeztetés céljából jelentkezik nála, akkor fogadja a megkeresésüket, ellenkező esetben "az elmarasztalás lehetősége áll nyitva" Magyarország előtt.
A Bertelsmann-csoport tett is mérlegelést érdemlő rendezési javaslatot, amely figyelembe veszi, hogy az európai uniós tagállamokban a legmagasabb reklámadó - öt százalék - Ausztriában van - mondta Lázár János, megerősítve, hogy a kormány november óta tárgyal Luxemburgban és Budapesten a Bertelsmann-csoporttal a vita peren kívüli, vagy európai bizottsági eljáráson kívüli megoldásáról. Szavai szerint a kormánynak mérlegelnie kellett, hogy "egy bizonytalan kimenetelű jogvitát, vagy egy jó egyezséget választ".
Mindezek alapján a Miniszterelnökség vezetője szerdán tájékoztatást ad az ügyről a Fidesz-KDNP képviselőcsoportjának mezőkövesdi frakcióülésén, és mérlegelésre javasolja a reklámadó csökkentését, valamint a sávos rendszer felülvizsgálatát.
A miniszter azt mondta, hogy a kormány számításai szerint mindez nem feltétlenül jelent bevételkiesést, mert bár "kevesebb lesz az adó, de többen fogják fizetni". Az így várható adóbevételt 6 és 10 milliárd forint közé tette a politikus. A korábbi jogszabály szerit beszedett adó visszafizetését viszont elképzelhetetlennek nevezte.
Korábban a 444.hu pendítette meg, hogy alkudozásba kezdett az RTL Klubbal a kormány, az akkori hírek szerint a reklámadó drasztikus csökkentéséért cserébe az RTL Klub vezérigazgatójának, Dirk Gerkensnek távozását és a híradó kritikusságának lejjebb csavarását kérték. A reklámadó legfelső sávjának tavaly év vége felé bejelentett, 40-ről 50 százalékra való emelése is a híradó kormányellenességének köszönhető a pletykák szerint, ugyanis ebbe a sávba az összes médiaszereplő közül egyedül az RTL Klub esik.
AZ RTL Klub anyacégének képvselői szerint a mostani megállapodás nem változtat a híradó "függetlenségén", az Index pedig RTL Klubos forrásokra hivatkozva azt írja, nincs veszélyben Baló György vélhetően szintén ellenzéki hangvételűnek szánt műsora, a Magyaruk Balóval sem.
Forrás: MTI
Forrás: Index
Forrás: Kreatív Online