A vendégszám 6,7%-kal, a vendégéjszaka-szám pedig 4,9%-kal haladta meg a tavaly ilyenkor mért értéket. A vendégek 13%-kal többet fordítottak a szállásra, mint előző évben, az ebből származó bevételek meghaladták a 20,5 milliárd forintot, és mindeközben a szállodák foglaltsága és az átlagár is tovább emelkedett - adta hírül a Nemzetgazdasági Minisztérium a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján.
A szállodák foglaltsága (58%) 4 százalékponttal javult a tavalyi értékekhez képest, és az átlagár is emelkedett 6%-kal, a RevPAR (egy kiadható szobára jutó szobaár-bevétel) pedig majdnem 14 százalékkal nőtt. A belföldi turizmusra az utóbbi évekre jellemző folyamatos élénkülés júniusban is stabil volt: 553 ezer belföldi vendég közel 1,3 millió éjszakát töltött a kereskedelmi szálláshelyeken. Előbbi 6,3%-os, utóbbi 3,9%-os növekedést jelent, míg a magyaroktól származó szállásdíj-bevétel 13,8%-kal emelkedett tavalyhoz képest.
A SZÉP Kártya mutatói most is igazolták, hogy a pihenőkártya-rendszer mennyire meghatározó szerepet tölt be a magyar turizmusban. Júniusban a kereskedelmi szálláshelyi SZÉP Kártya felhasználás 5,4%-kal nőtt, mintegy 2200 kereskedelmi szálláshelyen közel 1,5 milliárd forintot költöttek ezzel a fizetőeszközzel.
A beutazó turizmust az utóbbi hónapokban folyamatos növekedést mutatott, ami markánsan megjelenik a júniusi adatokban is: 474 ezer (+7,1%) külföldi vendég választotta hazánk szálláshelyeit 1,24 millió éjszakát (+5,9%) eltöltve azokban. Az erős júniusi vendégforgalmi adatok mögött a belföldit meghaladó dinamikával bővülő beutazó forgalom teljesítménye áll, amely közel 13 %-os növekedéssel 13,2 milliárd szállásdíj bevételt eredményezett. A 10 legnagyobb küldőországunk közül ötből is kétszámjegyű növekedést mutatnak az adatok. Az Egyesült Királyságból 21,4%-kal, Franciaországból 20,9%-kal, Lengyelországból 17,2%-kal, Olaszországból 11,8%-kal, míg az Amerikai Egyesült Államokból 10,7%-kal nőtt a vendégforgalom.
A Csehországból és az Ausztriából érkező vendégek 1,4, illetve 6,7%-kal több, míg a német turisták 5,9%-kal kevesebb vendégéjszakát vettek igénybe - derül ki a KSH adataiból. Míg a legtöbb piacon bővülés történt, az orosz és ukrán forgalom jelentősen visszaesett az idén. Az orosz turisták 30%-kal kevesebb vendégéjszakát töltöttel el nálunk az első hat hónap folyamán, mint egy évvel korábban, de az ukránok esetében is 16%-os a mínusz. Kétszámjegyű volt a visszaesés a japán (-12%) és izraeli (-10%) piacokról, ellenben a török (+28%), az indiai (+41%) és a kínai (+22%) forgalom az idén is szárnyal.
Az erős évkezdésnek köszönhetően az első félév számai is erőteljesen emelkedtek: az idei első félévben 4,42 millió vendég 10,45 millió éjszakát töltött a kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégszám 7,9%-kal, a vendégéjszaka-szám 5,7%-kal haladja meg a tavalyi értéket. Különösen figyelemre méltó, hogy a vendégek a tavalyi magas bázishoz képest is 10,8%-kal többet, 88,3 milliárd forintnyi szállásdíjat költöttek a kereskedelmi szálláshelyeken az első hat hónapban.
Forrás: NGM