Herczeg Ágnes, a Magyar Kertörökség Alapítvány elnöke megnyitotta az eseményt, amelyen több ország nagykövetségének munkatársai és külföldi szakemberek is részt vettek.
Felértékelő természet, mint turisztikai vonzerő
Stefano Dominioni, a luxemburgi Kulturális Útvonalak Európai Intézete professzora a tájturizmus legújabb tendenciáit, valamint az Európa Tanács Kulturális Útvonalainak bevált gyakorlatait ismertette. Előadásában a turizmus új trendjeiről is beszámolt, például arról,
mennyire felértékelődött ebben az ágazatban a természet, mint pihentető, feltöltődést garantáló vonzerő.
Dr. Fekete Albert igazgató, MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet
Kertturizmus: értelmezések és kihívások című előadásában szórakoztató történelmi visszatekintést nyújtott, Boccaccio-tól XIV. Lajosig, majd kiemelte, hogy más szempontból fontosak a történelmi múltú kertek, mint a társadalmi központúak, amelyek népszerűségét, az adott közösség határozza meg.
A kertkedvelők nagy része többet költ, és hosszabb ideig marad
Könnyid László, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója az ágazat örömre okot adó friss eredményeiről számolt be, például arról, hogy az idei év első három hónapjában 18 százalékkal nőtt a turisták száma, és 14 százalékkal, 7 millióra, a vendégéjszakáké. Ami a szálláshelyek bevételét illeti, ugyancsak örvendetes a növekedés, a csúcsidőszaknak számító 2019-es év, hasonló időszakához képest.
A vezérigazgató kiemelte, hogy
mennyire fontos a kulturális és épített örökség, valamint visszatérés a természethez, mint turisztikai vonzerő.
Annál is inkább, mivel erre a szegmensre elsősorban a középkorú, többet költő korosztály vevő, akik ráadásul hosszabb időt töltenek nálunk, valamint nem biztos. hogy a csúcsszezonban érkeznek, és közöttük több a visszatérő. A vezérigazgató hangsúlyozta a Magyar Kertörökség Alapítvánnyal több éve fennálló együttműködés fontosságát is.
H. Horváth Orsolya, a Magyar Turisztikai Ügynökség tanácsadója a kertturizmus konkrétabb értékesítési formáiról és marketing módszereiről beszélt. Rögtönzött közvéleménykutatásában megkérdezte a konferencia résztvevőit, mennyire érdekli őket a turizmus eme ága, véletlenül vagy éppen szándékosan keresnek-e fel egy-egy szép kertet, mindezt egy friss kampányfilmmel illusztrálva.
Az NTAK adatai – térségi hálózatokra bontva - sok mindenről árulkodnak- Például, hogy valamely korosztály mennyi időt tölt a természeti környezetben, vagy egy kastélykertben.
Fontos a középkorú, illetve nyugdíjas célcsoport, akik az átlagnál többet időznek az említett térségekben.
Csütörtökön is folytatódik a program
A konferenciára számos külföldi szaktekintély kapott meghívást, mint Chris Blandford OBE elnök, World Heritage UK, alelnök Garden Trust, Egyesült Királyság), Gillian Mawrey igazgató, Historic Gardens Foundation, Nagy-Britannia), Catherine Leonard főtitkár, International National Trusts Organisation (INTO), Nagy-Britannia, akik vagy személyesen, vagy online kapcsolódtak be a konferencia munkájába.
A konferencia csütörtökön is folytatódik, hazai és külföldi szakemberek részvételével, workshopokkal, Az előadók között lesz Károlyi Angelica, a Károlyi József Alapítvány, illetve a Fehérvárcsurgó Károlyi Kastély kulturális igazgatója, Ujváry Tamás, a Gödöllői Királyi Kastély Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, Shilpa Bakshi Chandawarkar, tájépítész egyetemi tanár.