Azt írták, Bodrogkeresztúr mindig kiemelkedő szerepet játszott a Tokaji Borvidék életében, évszázadokon keresztül a borvidék piaccal és vásárjoggal rendelkező mezővárosa volt. A Tokaji Történelmi Borvidék 27 települését 2002-ben az UNESCO felvette a világörökségek listájára kultúrtáj kategóriában. A most megvalósuló projekt célja Bodrogkeresztúr meglévő attrakcióinak fejlesztése, új turistavonzó fejlesztések megvalósítása, ezekkel együtt a település, és Tokaj borvidék, illetve a térség turisztikai fellendítése, vonzerejének növelése voltak.
A tájékoztatás szerint a közvilágítási oszlopokat kicserélték, energiatakarékos lámpatesteket szereltek fel, és a légvezetékeket kiváltották földkábelekkel, ami környezetvédelmi célokat is szolgált. A Hét vezér parknál közvetlen, kiépített kapcsolat jött létre a Bodrog-parttal, ahol "lapátos" megállóhely készült egy úszó stéggel, és élővilágot ismertető információs táblával. A megnövekedett vendégforgalom kiszolgálása érdekében bővült a parkolókapacitás is, 40 új parkolóhely létesült.
Új kilátópont létesült, amely az érintetlen természetbe nyújt bepillantást. Új külsőt kapott a 230 éves református templom, valamint megújult a templomkert és a parókiaudvar, amelyek kulturális és egyházi célú eseményeknek és programoknak biztosítanak majd helyszínt. Különlegessége, hogy az épület hajópadlása évtizedek óta két fokozottan védett denevérfaj nyári szálláshelye. Több mint 2000 csonkafülű és nagy patkósdenevér talál itt menedéket a nyári hónapokban. A projektgazda három elektromos kisbuszt szerzett be, amelyekkel környezettudatos módon fedezhetik fel a település, illetve a szűkebb térség legizgalmasabb látványosságait a vendégek.
A közlemény szerint elkészült egy integrált tájékoztató rendszer, amely webes felületen és mobilapplikáció keretében is elérhető. A turisztikai információs rendszer audioguide-ként is működik, öt nyelven, magyarul, lengyelül, franciául, szlovákul és angolul tájékoztatja a vendégeket a település legfőbb látnivalóiról. A GPS-alapú alkalmazás egyaránt használható az autóbuszos túrákon és a gyalogos településfelfedezés során. A település történelmi emlékeit a Keresztúri Kincsestárban mutatják be, a kiállítás megújult, a létrejött informatikai rendszer pedig szintén öt nyelvű narrációval szolgál az idelátogatóknak. A projektből akadálymentesítették a kiállítóteret - közölték. A fejlesztés a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programból (Ginop) valósult meg.
Forrás: MTI