Ez abból az előterjesztésből derül ki, amely a Magyar Időkhöz került, erről március 9-i ülésén hozhat döntést a kormány - írja a lap. A turizmus új szervezeti rendszere az elképzelések szerint a fejlesztési tárcához kerül.
Ma születhet ugyanis kormánydöntés a turisztikai ágazattal kapcsolatos állami feladatok átalakításáról. A Magyar Idők birtokába jutott az a kabinet elé kerülő végső előterjesztés, amely szerint megszűnik a jövőben a turizmust érintő állami feladatok megosztottsága. Jelenleg főként a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium között oszlanak meg a turizmust érintő hatáskörök, a feladatok centralizálásával azonban ez megváltozik. Bár nem mindenki fogadta örömmel a terveket, sokan már egy, a turizmusért folytatott belső harcról beszélnek, hiszen, miután február elején a kormány turizmussal kapcsolatos elképzeléseiről tájékoztatott Rogán Antal egy zártkörű háttérbeszélgetésen, néhány nappal később a Nemzetgazdasági Minisztériumban egyeztettek a turisztikai szervezetek dr. Ruszinkó Ádám turizmusért felelős helyettes államtitkárral.
Az elképzelések szerint a kabinet ma arról is dönthet, hogy az ágazat irányítására külön államtitkárság (helyettes államtitkárság) jöjjön létre, vagy pedig a terület közvetlenül miniszteri hatáskör alá tartozzon. A kormány elé kerülő előterjesztés szerint ugyanakkor, mivel a terület nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű stratégiai ágazat és a változások több minisztérium jelenlegi munkáját érintik, felmerül annak a lehetősége is, hogy a teendők koordinálására kormánybiztost nevez ki a kabinet. Ez utóbbi tűnik a legesélyesebbnek. Így az ágazat felügyeletét a kormánybiztossal szorosan együttműködve, központi szervezetként a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) veszi majd át, mely a jelenleg a nemzeti marketingtevékenységet ellátó Magyar Turizmus Zrt. átalakulásával jön létre.
Arról is döntés születhet ma, hogy a jövőben az MTÜ felel majd az uniós turisztikai pályázatok lebonyolításával kapcsolatos feladatokért, valamint közreműködik az idegenforgalmi ágazatot érintő jelentős közbeszerzési eljárásokban is, illetve társszervezőként segítené a pályázókat az uniós források felhasználásában. Az ügynökség szervezetén belül a turisztikai ágazat legjelentősebb piaci szereplőinek részvételével stratégiai tanácsadói testület is létrejöhet. Az előterjesztés szerint újra kell gondolni többek között Budapest és a Balatoni régió turisztikai stratégiáját is.
Forrás: Magyar Idők
Forrás: Turizmus Online