A napokban megrendezett sajtótájékoztatón azt is megtudtuk, honnan ered az „üveghegyen túl” kifejezés. Ha a tokaji borvidék kerül szóba, sokaknak először Mád, Erdőbénye vagy Tállya jut eszébe. Pedig Tarcal sem rejt kisebb lehetőséget magában, mint a jóval ismertebb szomszédok.
A nemrégiben megalakult Tarcal Kulturális Egyesület célja, hogy visszakerüljön a település az őt megillető helyre, hiszen borászati szempontból mindig is kiemelkedő jelentőséggel bírt. Tarcal ugyanis jól megkülönböztethető stílust képvisel a borvidéken belül, itt találhatóak a tokaji borvidék legdélebbi parcellái.
Kevesen tudják, de nem Mádon vagy Tállyán, hanem Tarcalon van – jelenlegi ismereteink szerint – Tokaj-hegyalja legrégebbi szőlőhegye, a Szentkereszt-dűlő.
A dús történelmi múlt másik példája, hogy a honfoglalás kori települést Árpád vezér ajándékozta Turzul vezérnek lovasversenyben elért győzelméért. A vezér vélt sírját 1894-ben tárták fel; a leleteket a Nemzeti Múzeum őrzi. S ha még ez sem lenne elég, Könyves Kálmán 1100 táján, a tarcali országgyűlésen vizsgálta felül és erősítette meg Szent István törvényeit, s ekkor jelentette ki és foglalta törvénybe: „A strigákról pedig, mivel ilyenek nincsenek, semmiféle vizsgálat ne tartassék.” (azaz a boszorkányok „legveszedelmesebb”, alakváltásra képes fajtája nem létezik – egyéb veszedelmes fehérnépekről a király bölcsen hallgatott).
A belvárosi Situban került sor a napokban a Tarcal Kulturális Egyesület sajtóbemutatkozására. A tucatnyi borász és vendéglátó még a veterán borújságírókat is meglepte – boraikkal, de történeteikkel is. „Kevesen tudják, hogy a magyar népmesékben gyakran előforduló mitikus fogalom, a „Üveghegyen is túli” kifejezés voltaképpen a Tokaji hegyre utal – mondta el Palásthy Katalin, a Tarcal Kulturális Egyesület elnöke.
Réges-régen, a vulkanikus üveg, az obszidián nagyon értékes anyagnak számított, és a Tarcal környéki „lelőhelyek” miatt messzi földről érkeztek ide utazók. A bevezető után a borászok közül többen azt is elmondták, mi vitte őket erre a pályára. Nem kevesen közülük meglehetősen unortodox módon lettek bortermelők.
„Túl sokat költesz pezsgőre, olcsóbb, ha mi készítjük el” – mondta a Kern Pincészet borásza, az orosz származású korábbi kosárlabdás, Jelena Szavercsenko, hogyan beszélte rá a férje a borászkodásra. Ezért aztán kisebb szőlőbirtokot vásároltak előbb a Balatonnál, majd Tarcalon.
A Tarcalon található Tokaji Borvidék Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet vezetőjétől, Dr. Bihari Zoltántól azt is megtudtuk, hogy a borászati laborban közel 1500 fajta élesztőtörzset kísérleteztek ki, és remélik, kormányzati támogatással méltó körülmények között folytathatják a megkezdett munkát. Tarcal borászati szempontból mindig is kiemelkedő jelentőséggel bírt: löszös dűlői különösen kedveznek az aszúkészítésnek, de az itt termett száraz borok napfényes, virágos eleganciája is sokakat meghódított már. Az utóbbi két-három évben új lendületet kapott a bortermelés a településen, és immár tucatnyi kiváló borász tevékenykedik errefelé.
Berecz Stéphanie (a Borászok Borásza 2014-ben), a Basilicus Borászat vagy a Majoros Birtok már sok rajongót szerzett, ám most sebességet váltanak: Majoros László (a fajtát népszerűsítő FurmintUSA projekt keretében), aki amerikai borszakíróktól határozott fellépése okán kiérdemelte a „Furminator” becenevet, a többi termelővel és szolgáltatóval társulva, úgy kívánja szűkebb pátriájára felhívni a figyelmet, mint korábban soha.
A nemrégiben megalakult Tarcal Kulturális Egyesület égisze alatt dolgozzák ki a Tarcali Bor kritériumait, de ezen túlmenően a kulturális értékekben gazdag településre is felhívják a figyelmet. A nemrégiben felállított közel 10 méteres áldó Krisztus-szobortól nem messze található a kultikus kirándulóhely, a fürdésre is alkalmas bányató, de itt van Hegyalja talán legrégebbi, mintegy 900 éves pincéje, több barokk templom, kápolna és zsinagóga is. Sőt, ma már számos rendezvény is idevonzza a turistákat: dűlőtúrák és kisebb programok mellett hagyományteremtő módon idén április végén megrendezték a Bűbájos Hétvégét, amelyen már számtalan esemény hívogatta az érdeklődőket, nyáron pedig több nagy koncert várja a zene- és borkedvelőket.
A Tarcal Akusztik rendezvények keretében június 11-én Petruska András, július 9-én a Swing à la Django és a Pankastic, augusztus 13-án pedig a United lép fel a Tarcal feletti Kopasz-hegyen, a régi kőbánya helyén kialakított Arénában. A koncertek közben minőségi tarcali borokat, kézműves szörpöket lehet kóstolni, és a tarcali kézműves sajtos (Zempléni Sajt Manufaktúra) kínálja a sajttálait.
Kész szerencse, hogy a sok program közben megfáradt turistáknak nem kell messzire menniük nívós szállásért. A tarcali összefogásban kulcsszerepet játszó vendégvárók között van a borvidék egyetlen ötcsillagos szállodája, az Andrássy Rezidencia, de van négynapraforgós parasztház is, a Katica Vendégház. Aki pedig további kalandokra vágyik, megpróbálhatja megtalálni Tarcal borászremetéit, például a kincset érő borokat készítő Dorogi Istvánt.