Tari János, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) mellett működő múzeumi világszervezet, az ICOM audiovizuális bizottsága, az AVICOM elnöke az MTI-t vasárnap arról tájékoztatta, hogy tavaly decemberben az ICOM orosz tagszervezetétől kapott felkérést a bizottság a nemzetközi audiovizuális fesztivál megtartására. A megmérettetésen a múzeumok különböző audiovizuális termékei, így például CD-k, internetes oldalak, a intézményeket, országokat bemutató filmek versenyeztek egymással. A díjátadót a moszkvai Tretyakov Képtárban tartották szombaton.
67 pályázó ország
Az idén 67 ország nevezett be a fesztiválra, 17 munkát ismertek el díjakkal. Tari János szerint nagy dolog, hogy a színvonalas nemzetközi mezőnyben két magyar audiovizuális alkotás is elismerésben részesült, hiszen például csak az orosz intézmények 7 díjat nyertek el. Az AVICOM magyar elnöke, a Károli Gáspár Református Egyetem docense azt is elmondta, hogy a nyugati büntetőintézkedések miatt sok nehézség árán tudták megszervezni a moszkvai díjátadót, minthogy sokan lemondták a részvételt. Végül 100-120 résztvevő gyűlt össze a Tretyakov Képtár nagytermében.
Az egyedülálló honlap díját kapta a skanzen
A magyar szakember tájékoztatása szerint a szentendrei skanzen az egyedülálló honlap elnevezésű díjat nyerte el, minthogy a skanzen internetes oldala valamennyi magyar múzeum oktatási és nevelési programját összefogja. A weboldalon minden múzeumpedagógus kiválaszthatja az őt érdeklő anyagot vagy feltöltheti saját tananyagait. A szakemberek itt megoszthatják módszerekeit, tapasztalataikat arról, hogyan kell a gyerekeket, fiatalokat a múzeumokba csábítani.
A 20 perces, úgynevezett lobbifilm producere, Birinyi József, a magyarországi Média Flash cég és a Tradíció stúdió vezetője, valamint a Hungarikum Szövetség elnöke az MTI-nek elmondta, hogy A tűznek nem szabad kialudnia című kisfilmben a magyarországi szellemi kulturális örökség gyűjtését, ápolását, tanítását, mai formáit mutatták be. A tudományos munkásságtól a közművelődésig igyekeztek átfogó képet adni: a népdalköröket, a táncház-mozgalmat, a népi építészet átörökítését is bemutatva.
Magyarországot július 4-én választották be az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Megőrzése Kormányközi Bizottságába a 2014-2018-as időszakra.
Forrás: MTI