A projekt fő célkitűzései: innovatív geoturisztikai termékek kialakítása, földtani örökségü n k újszerű bemutatása, közös marketing megvalósítása, illetve stratégia kidolgozása a turizmusból faka dó környezeti terhek kezelésére . Tapasztalatok megosztásával, ún. pilot geoturisztikai termékek és új bemutatási módszerek fejlesztésével, tesztelésével igyekszünk elősegíteni a helyi lakosság bekapcsolódásának, illetve a geopark menedzsment - kapacitásának erősítését, ezáltal csökkentve a dunai és más EU geoparkok közötti minőségi szakadékot. A projekt egyik legfontosabb eredménye a közös Dunai Geo Túra, melynek kialakítása során törekszünk a régiók közötti együttműködés erősítésére, valamint arra, hogy a létrehozott innovatív geoturisztikai termékek növeljék a geoparkok ismertségét és a látogatók számát.
A Magyarországról irányított Interreg Duna Transznacionális Együttműködési Pr ogram a térség okos, fenntartható fejlődését kívánja elősegíteni, nagy hangsúlyt fektetve a társadalmilag is hasznos innovációs tevékenységekre és a környezetért és kultúráért felelős Duna régió kialakítására. A projekt teljes értéke közel 1,7 millió euró.
A projekt vezető partnere a szlovén Idrija UNESCO Globális Geopark (Idrija Örökség Központ). A Balaton - felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság (BfNPI) a Bakony – Balaton UNESCO Globális Geopark (BBUGG) alapító és fenntartó szervezeteként vesz részt a projektben. A Duna vízgyűjtő területén fekvő országokból még számos UNESCO Globális G eopark működik közre : az osztrák Stájer Eisenwurzen, a horvát Papuk (Papuk Natúrpark), az osztrák - szlovén Karawanken - Karavanke (ARGE Geopark Karavanks) és a román Hátszeg - vidéki Geop ark (Bukaresti Egyetem). A partnerek között találjuk még az UNESCO Globális Geopark elismerésre pályázó szerb Djerdap Geop arkot és a c seh Vas - hegység Geoparkot, illetve a Bakony és Balaton Térségi Turisztikai Nonprofit Kft. - t (BBTDM), a szlovákiai Eperjesi Egyetemet és a Szlovén Köztársaság Természetvédelmi Inté zetét. A projekttevékenységek magas minőségéhez három társult stratégiai partner is hozzájárul szakértelmével: a portugál Naturtejo és a finn Rokua UNESCO Globális Geopark (Naturtejo Turizmus Szervez et, Humanpolis Kft.), valamint az Európai és Globális Geopark Hálózat.
A projektpartnerek utolsó, 6. közös találkozójára és munkaértekezletére 2019. február 12. és 15. között kerül sor a Bakony – Balaton UNESCO Globális Geoparkban, Veszprémben. A projekt f ontos eleme a Balaton - felvidéki Nemzeti Parkban található monoszlói Hegyestű Geológiai Bemutatóhely kiállító épületeinek átépítése, felújítása, és a belső kiállítás teljes, innovatív és látványos megújítása. A Badacsonyon és a Szent György - hegyen található tanösvények felújítás a, illetve a Káli - medencében található Hegyestűtől a Kopasz - hegyig egy új vulkanológiai tanösvény kialakítása már megtörtént . Mindezekhez kirándulásvezető füzet is készül.
A projekt 6., „ Partnerség és Marketing ” munkacsomagjáért a B fNPI a felelős partner. Hazai partnerünkkel, a BBTDM - mel szoros az együttműködés a Dunai GeoTúra útvonalainak összeállításában és a projekt marketingtevékenységének megvalósításában. A promóciós eszközök közül az infostandok saját tervezésű beszerzésne k, míg a tematikus digitális térkép a szlovákiai Eperjesi Egyetem szakembereivel közös fejlesztésnek tekinthetők. A BfNPI 257.000 euró értékű projektrészét 85% - ban az Európai Regioná lis Fejlesztési Alap támogatja, 15% - ot pedig a Magyar Állam biztosít nemz eti társfinanszírozás keretei között - olvasható közelményükben.
Forrás: Turizmus Online