Érdemes új hotelt nyitni Budapesten és Magyarországon - folytatta beszédét, de a legfontosabb – hangsúlyozta már az elején – erős turisztikai konjunktúra van jelenleg az országban.
Bevezetésképp elmondta, hogy a 2024-es főszezon minden várakozást felülmúlt, soha ennyien nem utaztak Magyarországon, mint idén nyáron, és soha ennyi honfitársunk nem nyaralt az ország belül és soha nem látogatott ennyi külföldi turista az országba. Számos magyar engedhette meg magának a külföldi pihenést, ennek megfelelően nőtt a charter járatok száma is.
A repülőtér forgalma augusztus végéig Európában a Top 3-ban végzett, ekkora növekedést csak Róma tudott felmutatni. Júliusban és augusztusban közel 7 millió turista érkezett magyarországi szálláshelyekre, ez 9 százalékkal több, mint a tavalyi 3 százalék, és a bővüléssel 18 milliós új rekordot állított fel a vendégéjszakák száma.
Szárnyal a reptér és a repülős utazások
Elmondta, soha nem utaztak ennyien légi úton, mint idén, egészen augusztusig elérte a reptér a 11,5 milliós utasszámot, és úgy tűnik, hogy 17,5 milliós utasforgalommal tudják majd zárni a 2024-es évet, ami egymillióval magasabb szám, mint a csúcsévnek tartott 2019.
Kiemelte, hogy látható már, hogy rendeződött a repülőtér forgalma a HungaroControl átrendezése nyomán, majd hangsúlyozta azt is, nagy fejlesztések vannak a cargo esetén. Már itt is látszik, hogy a 2024-es év végére elérjük a 270 millió tonna cargo forgalmat, tette hozzá.
Kilőtt a magyar turizmus
Légi úton a legnagyobb számban az Egyesült Királyságból, Spanyolországból, Olaszországból és Svájcból érkeztek hozzánk, összességében továbbra is Németországból érkeznek legtöbben az országba. A legnagyobb utasszám növekedés Olaszországból, Spanyolországból és Svájcból volt, ennek is köszönhető a reptéri számok megugrása.
A légikikötők tekintetében jelentős forgalom volt a ki és beutazók körében, 21,4 százalékos növekedés volt 2019-hez képest, míg a járatok kihasználtsága 84,9 százalékos volt a januártól augusztusig terjedő időszakban.
Az utasbiztosítások számai alapján a magyarok főleg Horvátországba utaznak, idén az év első nyolc hónapjában 11 százalékkal többen utaztunk és utazunk még most is, illetve olasz, görög, spanyol és osztrák desztinációkra is jelentős számú a magyar kiutazás.
Szinte minden jelentősebb célország tekintetében növekedés látható a többnapos utazási kiadások kapcsán, és nagyon erős volt a foci-Eb és az olimpia hatása. A magyarok külföldön elköltött utazási kiadásai 27 százalékkal nőttek éves alapon az év második negyedévében.
Soha nem nyaralt ennyi honfitársunk az országhatáron belül és soha nem láttunk ennyi külföldi turistát
- hangsúlyozta a tárcavezető. Ami a beutazó szektort illeti, a külföldi turisták által támasztott erős kereslet mellett újra élénkülni látszik a belföldi turizmus. Nyáron 3,7 millió belföldi és 3,1 millió külföldi vendég volt.
Budapest vendégéjszakák számának tekintetében 12,2 százalékos emelkedést tud felmutatni, az összes beérkezett turista közül a legtöbben német, lengyel, cseh, szlovák, ők azok, akik nem légi úton érkeznek az országba.
Egyre több a kínai és a török beutazás
A Balatonnál január és augusztus között az előző évhez képest 3,9 százalékkal, 2019-hez képest 5,9 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma. A teljes külföldi beutazószámban a németek és a lengyelek után egyre több a kínai és a török turista, akik január és augusztus között többen érkeztek, mint tavaly egész évben, vagyis számottetvő a növekedés. Ez azért is jó - mondta - mert azok a turisták, akik Németországból, Egyesült Államokból és Kínából érkeznek, lényegesen többet költenek, mint a többi külföldi országból érkezők.
Nagy Márton elmesélte, nyár végén találkozott a kínai turisztikai miniszterrel, aki elmondta, hogy mi fontos a kínai turisták számára. Kiderült, nagyon érdekli őket a magyar történelem és kultúra, a Habsburg kultúra és főképp csomagokban gondolkoznak, valamint a kínai turisták már nem kártyával, hanem a telefonjukon található QR kóddal fizetnek, sokat vásárolnak, és azt csomagküldő szolgáltatásokkal azonnal hazaküldik.
Elhangzott még, a hazai szállodák kapacitáskihasználtsága az egyik legmagasabb, bőven 75 százalék felett volt 2024 júliusában, ami egy százalékponttal magasabb, mint a korábbi évben. Amivel nem állunk jól és például Prágához képest el vagyunk maradva, az a 3 és 4 csillagos szállodák.
A turisztikai szálláshelyek forgalmában 14,9 százalékos emelkedés volt tapasztalható 2024-ben, az éttermek tekintetében 15 százalékos a növekedés.
SZÉP-kártyáról tavalyhoz képest 3,7 százalékkal költöttek többet a magyarok, emelkedtek a feltöltések is, amihez képest viszont - ismerte el Nagy Márton – költhettünk volna többet is.
Összefoglalásképpen elhangzott, hogy Budapest Európa egyik legkeresetebb úti célja. Az országban továbbra is a német turisták dominálnak, de növekszik a keletről érkezők aránya a Magyarországra látogató külföldiek között. Emelkedik a belföldi turizmus - soha nem nyaralt ennyi honfitársunk az országhatáron belül. A szektor már most a GDP több, mint 12 százalékát adja, a központi költségvetés bevételeinek is több, mint 10 százalékát a turizmushoz kapcsolódó fogyasztás és foglalkoztatás eredményezi.