A Cserhát védelmezőjeként emlegetett Nagylóc, a világörökségi helyszín Hollókő, közvetlen szomszédságában található. A közel másfél ezer lakosú falu közössége összefogott és igyekszik megőrizni az értékeit. A szépséges táj és a túraútvonalak pedig egyre több kirándulót vonzzanak erre.
A faluról szól a négy nyelvű zsebkalauz
Közigazgatásilag a Nagylóchoz tartozó Zsúnypusztán két ismert szálláshelyen várják a vendégeket, ahol folyamatosan húsz turista kényelmes elhelyezéséről gondoskodnak. Benn a faluban pedig a modern sportcsarnok, a hálózsákos turisták elhelyezését is szolgálja.
A településről térképes és fotókkal illusztrált zsebkalauz is készült, amely a magyaron kívül szlovák, német és angol nyelven tájékoztatja az érdeklődőket.
A településen több nevezetességgel találkozhatnak a vendégek. Így a neo-gótikus stílusú, műemlék római katolikus templommal, amelynek a búcsúját szeptember 14-én tartják. De Nagylócon egy XVIII. században épített kápolnát is találnak, amely a központban, egy családi ház udvarán látható.
A török időkre emlékeztet a várdomb, továbbá a falu fölé emelkedő Őrhegyen, amelyet őshonos erdők borítanak és az egyik sziklában bemélyedések találhatók. A legenda szerint ezek Jézusnak és a szamarának a lábnyomai.
A községháza aulájában külön érdekességgel találkozhatunk. Állandó kiállítást nyitottak, hogy minél több érdeklődő ismerhesse meg a vitrinekben elhelyezett, egykor helyben használt eszközöket, népművészeti tárgyakat, régi és újabb nagylóci fotókat, valamint a díszes népviseletet. A községháza parkjában pedig nemrég avatták fel az 1956-os emlékművet.
A művelődési ház falára Rózsa Miklós, háromszoros Oscar-díjas zeneszerző és filmrendező emléktáblája került, miután az egykori művész a gyermekkorát Nagylócon töltötte. Kötődött a faluhoz és itt ismerkedett meg a cigányzenével, amely nagy hatással volt a munkásságára.
A kalendárium két évtizede
Immár húsz éves a Lóci kalendárium - mondta a Turizmus Online-nak Szelesné Skrabák Éva, a falu jegyzője, a kiadvány főszerkesztője. Ezt a helyi Faluvédő Egyesület kezdeményezésére alapították és 1997 óta évente rendszeresen - azonos formátumban- jelentetik meg. Ebben a szerzők krónika szerűen mutatják be a falu életét, fontosabb eseményeit, de rögzítették Nagylóc történetét is. A kalendárium ma már a település büszkesége, hiszen 2016-ban elismerésként Nógrádikum-díjat kapott.
Idén szeptember 17-én tartják a falu legnagyobb turisztikai eseményét a látványos szüreti felvonulást, amikor a helybeliek színes népviseletbe öltözve sétálnak végig főutcán. Erre meghívják azokat a családokat is, akik egykor Nagylócon laktak, de ma már az ország különböző részeiben élnek. Így több száz érkezőre számítanak.
Az eseményen a helybelieken kívül varsányi, pásztói, nógrádmegyeri hagyományőrzők műsorait élvezheti majd a közönség. De fellép a Palóc Néptánc Együttes is Szécsényből. Sokfelé ismerik a nagylóci krumpli laskát sütő csoport tagjainak a munkáját is, akik nemcsak helyben, hanem a hollókői, a kazári és a salgótarjáni rendezvényeken is rendszeresen bemutatkoznak.
Tájházat is nyitnak
Ezen a településen továbbra is fontosnak tartják a bakancsos túrákat, hiszen Nagylóc az Országos Kéktúra mentén helyezkedik el. Emellett itt halad át a Zöld túra útvonal is, amely Balassagyarmatról indul és Ipolytarnócig tart. A falu egyébként a Cserhát Natúrpark területén helyezkedik el.
Emellett az is érdekesség, hogy külön túraútvonal vezet Hollókőről az Őrhegy érintésével Nagylócig és vissza is. A község határában levő Kőhegy viszont a Natura 2000 természetvédelmi területhez tartozik, ahol ugyancsak szívesen kirándulnak a turisták.
Az önkormányzat három régi parasztházat vásárolt a műemlék katolikus templom közelében. A tervek szerint ezeket felújítják és az egyikben tájházat rendeznek majd be.
Forrás: Turizmus Online