A tavalyi versenyre rekordszámú (50) pályázat futott be: öt kategóriában (gyártó/termelő, termék, kereskedő, szolgáltató, reklám/promóció) végül 21 pályázat jutott a döntőbe, a győzteseket a március végén megrendezett díjátadón hirdették ki.
A Greennovációs Nagydíj fődíját végül egy a turizmust is érintő településfejlesztési projekt, a zalaszentmártoni ökofalu vitte el. A helyi önkormányzat pályázata ugyan egy kategóriában sem győzött, a zsűri mégis úgy gondolta, az innováció önmagában felülemelkedik a kategóriákon és megérdemli a Nagydíjat.
A Greennovatív szolgáltató kategóriában a BPR Consult Kft., „Csak rajtunk múlik, avagy a fenntartható turizmus” című projektje bizonyult a legjobbnak. A projekt a Somogy megyei Katica tanya sikerét írta le. Hogy mit tett két lelkes és találékony ember ebben a kis faluban, az valóban példaértékű: egy 10 hektáros területen, 4000 m2-nyi épületet töltöttek meg élettel, 50 féle választható programot, - természetismeret, hagyományőrzés, gazdálkodás, kézművesség, kül- és beltéri játékok – kínálnak.
Két turistaházban 120 főt, 4 apartmanban további 30-at tudnak elhelyezni, ugyanakkor egy 70 sátorhelyes kempinget is kialakítottak. Aki nem az önellátást választja, azt melegkonyhás étterem várja a festői kis faluban. Trambulinok, mezítlábas park, kukoricalabirintus, luficsúzli, erdei kötélpálya szerepel az élménylehetőségek között, de van itt állatsimogató, lóistálló és kisállat-lak is.
A projekt sikerét jelzi a látogatószám növekedése: míg 2003-ban 4500 vendéget fogadtak, addig 2013-ra ez a szám közel 58 ezerre bővült. 2014-es céljuk a 65 ezres vendégszám átlépése volt. A környezetet tudatos vásárlással, tudatos energia- és erőforrás-gazdálkodással, valamint tudatos hulladékgazdálkodással védik Patcán.
Zalaszentmárton önkormányzata egy komplex településfejlesztési programmal pályázott, amelynek nem kisebb a célja, mint egy alig 100 lakosú kis zalai falu újjáélesztése.
Pályázatukban leírták, hogy olyan előre mutató, kiemelt infrastrukturális fejlesztéseket hajtottak és hajtanak végre, amelyek eredményeként újra növekedésnek indulhat a falu lakossága.
2014-ben a község infrastrukturális fejlettségben már bármelyik európai várossal felveszi a versenyt. Kommunális szennyvíztisztítót építettek, a szőlőhegyen az egykori felhagyott parcellákon őshonos gyümölcsös és cserjés telepítésébe fogtak, céljuk a tájfenntartó gazdálkodás beindítása. Megvalósult a szelektív szemétgyűjtés és a házi komposztálás bevezetése. A helyben termelt tűzifát a rászorulók körében osztják szét, a helyi forrásvizekből öntöznek, a helyi mesterséges tóból hallal látják el a környéket. A közmunkaprogram hatékony felhasználásával megteremtették helyben a teljes foglalkoztatottságot, a háztáji gazdaságok újbóli kiépítésével pedig a lakosság életnívóját tudták növelni.
„Az „élhető falu” akkor lesz fenntarthatóan életképes, ha a jelenlegi 75 főről, minimum 150-200 főre, vagy a fölé duzzad fel a lakosság, melynek eléréséhez legalább 10-15 év szükséges. Ennek az az útja, hogy elegendő telek, munkahely álljon rendelkezésre, illetve, hogy a meglévő, és kínált befektetési lehetőségekre, immár, tőke is érkezzen – zárul a pályázati anyag.
A tavalyi tapasztalatok alapján jogosan gondolhatjuk, hogy érdemes a turisztikai szolgáltatóknak indulniuk 2014-ben a Greenovációs Nagydíjért, mivel számos olyan projekt akad országszerte, amely megérdemli a figyelmet és az elismerést. További részletek az idei pályázattal kapcsolatban: