A technológia fejlődésével azonban lassan eljutottunk odáig, hogy már bankkártyát sem kell magunkkal hordanunk – még egy külföldi nyaralásnál sem –, hiszen a legtöbb okostelefonban rendelkezésre áll az NFC funkció, amely lehetővé teszi, hogy a készülék érintésével fizethessünk a terminálnál.
Az Apple iPhone esetében gyakran találkozunk ezzel a lehetőséggel. Nézzük, mire is jó ez valójában!
Mi az az NFC?
Az angol Near Field Communication kifejezésből származik a rövidítés, annyit jelent: közeli, rövid hatótávú, vezeték nélküli kommunikáció. Amikor két eszközt egymáshoz érintünk, adatátvitel jön köztük létre, így egyetlen mozdulattal egy terminál képes lesz levonni a pénzt a bankszámlánkról, ha közel tesszük hozzá az okostelefonunkat.
Itt a rádiófrekvenciás azonosítás technológiájával találkozunk, néhány ezredmásodperc alatt lezajlik az adatátvitel. Gyors és kényelmes fizetési módnak számít tehát az NFC alkalmazása, és természetesen teljesen biztonságos is, hiszen mi magunk adhatjuk meg, milyen adatot továbbíthat az eszköz a másikra.
Ahhoz azonban, hogy a módszert hatékonyan működtethessük, mindenképpen olyan mobiltelefonnal kell rendelkeznünk, amelyik támogatja az NFC funkciót. Sok esetben azt hisszük, hogy a mai modern készülékek rendelkeznek ezzel a lehetőséggel, ám nem árt résen lenni.
Rendeléskor mindig kérdezzünk rá, milyen extrákkal van felszerelve a kinézett modell. Ha valaki például a CoolMobile.hu webáruházban szeretne iPhone-t vagy másfajta készüléket vásárolni, az jól teszi, ha jelzi az eladók felé az egyedi igényeit.
Az NFC ugyanis egyes típusokban változó, de ha valaki a megjegyzés rovatba beírja, hogy szeretné használni ezt alkalmazást, akkor a webáruház munkatársai igyekeznek figyelembe venni a kérést.
Milyen mobilokban találkozhatunk NFC-vel?
Az NFC megléte gyakran régiófüggő: nem mindegy, hogy egy adott mobiltelefon Európában vagy Ázsiában került-e piacra.
Ami biztos, hogy a legújabb, prémiumkategóriás telefonokban nagy valószínűséggel találni fogunk NFC-t. Ilyen például az iPhone 16: itt az Apple Pay szolgáltatáson keresztül használhatjuk az alkalmazást.
Ez egy biztonságos módszer, hiszen a tranzakciós adatok teljes mértékben biztosítva vannak. Ezek a készülékek Face ID-vel vagy bimetrikus hitelesítéssel is rendelkeznek, így az adatainkhoz valóban nem fér más hozzá.
Akik az androidos okostelefonokat favorizálják inkább, azoknak a Samsung Galaxy S24 vagy a Google Pixel 8 Pro modellek lehetnek jó választások, amennyiben az NFC is számít.
Milyen más fizetési mód van még?
Az NFC-n kívül meg kell említeni a QR-kódos fizetési lehetőséget is, de a PayPal szolgáltatás is nagyon népszerű. Az tény, hogy mindegyikhez szükség van mobiltelefonra – e nélkül az eszköz nélkül bizony csak a készpénzes fizetés marad, ez pedig a múlt, nem pedig a jövő.