Patkó Bandi Fája és a lant alakú feketefenyő

Emléktáblát avattak a Barcsi Borókás védetté nyilvánításának negyvenedik évfordulója alkalmából.

Egyedi módon ünnepelte meg a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága a Barcsi Borókás védetté nyilvánításának negyvenedik évfordulóját. A vendégek rövid sétát tettek a természetvédelmi területen, ellátogattak az egykori Kuti őrházhoz, ahol V. Németh Zsolt államtitkár, Závoczky Szabolcs, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója és Szászfalvi László, a térség országgyűlési képviselője leleplezte az épület falán elhelyezett emléktáblát.

A turizmus is fontos a nemzeti parkoknak

V. Németh Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára elmondta, nincs felesleges faj, csúnya növény vagy állat, valamennyi szükséges a tápláléklánc fenntartásához. Kitért arra is, amikor a természetvédelemről döntünk, tulajdonképpen magunkról döntünk, ezért kerülnek a védett területek a nemzeti kánonba, az értékek közé, ami arra is sarkall bennünket, hogy ezeket ne csak védjük, hanem meg is ismertessük minél több emberrel. Kiemelte, a nemzeti parkok jó munkát végeznek, mert nem csak a génmegőrzést, a tudományos munkát, a védelmet, regulákat tartják fontosnak, hanem a turizmust is. Závoczky Szabolcs, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója hozzátette, a dél-dunántúli régió egyik legértékesebb területe a Barcsi Borókás, amit évente több ezer ember keres fel.

„A mai ifjúság, főleg, akik lakótelepeken élnek és csak interneten, filmekről ismerik meg ezeket a területeket, ha szembetalálják magukat egy rackajuhval vagy szürkemarhával, belekóstolnak egy borókabogyóba, egy kicsit magukba szívják a berek égerlevél illatát, látják a rétisast, akkor kialakul bennük egyfajta kötődés” – fűzte tovább a megkezdett gondolatokat Kárpáti László erdőmérnök, a Fertő–Hanság Nemzeti Park nyugalmazott igazgatója, aki pályafutását a Barcsi Borókásban kezdte.

Megújult a terület növényzete

Az egyedi vegetációjú Barcsi Borókás az állattartóknak köszönheti létezését: a legelésző juhok mindent más növényt elfogyasztottak a réteken, így a szúrós levelű borókás megerősödhetett. Tizennégy éve ugyanis hatalmas tűz pusztított a borókásban, ami mára a 350 rackajuhnak köszönhetően újra visszatelepült, s meg is újult a terület növényzete.

A szakközönség figyelmét a Barcs-Darány határában húzódó homok- és lápvidék természeti értékeire először 1923-ban hívta fel Boros Ádám, a magyar flóra neves kutatója. A „Patkó Bandi Fája” elnevezésű kocsányos tölgyet, a „lant alakú” feketefenyőt, illetve a Rigóc-patak középső szakaszát 1942-ben helyezték természetvédelmi oltalom alá.

A borókás az énekesmadarak kedvelt költőhelye. Lefolyástalan területein láperdők tenyésznek, amelyek állományalkotó fafaja a mézgás éger. A vízborítás miatt kialakult „lábas égereken” tőzegmohatelepeket látni. Ritka növényfaj az itt megtalálható fűzlevelű gyöngyvessző, valamint a fokozottan védett tarajos pajzsika. Szintén fokozottan védett az egyedül itt található királyharaszt.


Szombaton este izgalmas látványt ígér a Jupiter

Szombaton este izgalmas látványt ígér a Jupiter 

A Naprendszer legnagyobb bolygója szombaton 17 órakor már látható lesz a keleti égbolton.
Már Budapest felett is futhatunk

Már Budapest felett is futhatunk 

A Nemzeti Atlétikai Központ fő attrakciója, az egyedülálló panoráma futókör.
Városerdő, népkert, Városliget

Városerdő, népkert, Városliget 

A Múlt-kor kiadó gondozásában megjelent A Városliget története című könyv Lovas Dániel szerzőtől hiánypótló mű, amely a XIX. század közepétől egészen napjainkig kalauzolja az olvasókat.
220 milliós kikiáltási ár a Kieselbach téli aukcióján

220 milliós kikiáltási ár a Kieselbach téli aukcióján 

A magyar festészet kulcsművei a Kieselbach Galéria téli aukcióján.
Cápák a Dunánál

Cápák a Dunánál 

A különleges alkotás a környezetszennyezés problémájára és annak mérséklésének fontosságára hívják fel a figyelmet.
Ők kapták idén a turisztikai szektor legmagasabb állami kitüntetését

Ők kapták idén a turisztikai szektor legmagasabb állami kitüntetését 

Példaadó szakmai teljesítmény elismeréseként idén is Kőrösi Csoma Sándor Nagydíj, Talentum-díj és Életműdíj kategóriában osztották ki a díjakat.
Jégpálya nyílik a Budai Várban

Jégpálya nyílik a Budai Várban 

Savoyai Jégterasz néven december 6-án nyit Budapest új téli sportos attrakciója. 
Ízek, színek, gondolatok az Alföld szívében

Ízek, színek, gondolatok az Alföld szívében 

Katona József és Kodály Zoltán szülőhelyén, Mikszáth Kálmán és Móricz Zsigmond regényeinek kedvelt helyszínén, Bács-Kiskun vármegye székhelyén tölthetik advent második hétvégéjét a kultúra követői.
Különleges sportos programokkal zárul az év országszerte

Különleges sportos programokkal zárul az év országszerte 

A tapasztalatok szerint ezekben a hetekben a legnehezebb mozgásra bírni az embereket, ezért a szervezők a szokásosnál is több élményt és izgalmat kínálnak az indulóknak.
Ünnepel a WING

Ünnepel a WING 

Ők ezúttal nem az adventet, a közelgő karácsonyi ünnepeket, hanem önmagukat köszöntik, hanem a cég jeles évfordulóhoz érkezett.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.