Rekordot döntött a Balaton vízszintje

A ma élők által még nem látott szinten, a korábbi rekordot három centiméterrel meghaladva 132 centiméteren állt a Balaton átlagos vízszintje 2014. szeptember 15-én reggel. A kérdés az, hogy mi lesz a folytatás?

A korábbi 129 centiméteres rekordot 2010. december 21-én állította be a tó, amikor a szeptember 15-én mért 114 centiméterről emelkedett arra a szintre. A legnagyobb problémát akkor az okozta, hogy a partvédő kőszórás nem tudta megállítani a part felé torlódó jeget, mert a magas szint miatt a jég elcsúszott felette. A zajló jég így közvetlenül a partfalnak csapódott, és hatalmas károkat okozott a partvédőművekben, strandok és más sétányok partközeli burkolataiban. A károkat sok helyen azóta sem tudták megfelelően kijavítani.



Legutóbb az idén május 3-án érte el a Balaton a 129-es vízszintet. Hiába nyitották meg akkor is a zsilipet, még a hónap közepén is 128 centiméteres volt a szint, amikor megérkezett Yvette, a szürke ciklon. A sok helyen orkán erejű szél kihajtotta a Balatont a part mélyebben fekvő részeire, strandokat, sétányokat, partközeli utcákat öntött el, sok helyen elárasztotta a szennyvízhálózatot és a csapadékvíz elvezető rendszert. A pusztítást elsősorban a déli part települései szenvedték meg.

Az idén a Balaton szintje február 10-e óta folyamatosan meghaladja a hivatalosan tartható maximális szintet. A Sió-zsilipet legutóbb szeptember 3-án nyitották meg, amikor 121 centiméteres átlagos vízszintet regisztráltak. Ez a szint akkor már 26 centiméterrel meghaladta az erre az időszakra meghatározott optimális vízszintet is, miközben a meteorológusok újabb esőket jósoltak.

Nehezíti a helyzetet, hogy a Sió-csatorna áteresztőképessége még optimális esetben is nagyon kicsi a gondozatlan mederszakaszok miatt. A jelenlegi időszakban tovább korlátozza az ereszthető mennyiséget a csatorna alsó szakaszát fenyegető árvízveszély. A helyzet tarthatatlanságát jól érzékeltetik a jelenlegi folyamatok. Miközben a zsilipen a lehetséges maximumhoz közeli, másodpercenkénti 25 köbméter a lefolyás mennyisége, a tó szintje mégis újabb 8 centimétert emelkedett az elmúlt 10 nap alatt. Szakemberek szerint a zsilip és a Sió-csatorna mai állapota szerint egy hónap alatt 12-13 centiméterrel lehetne csökkenteni a tó szintjét, ha közben nem kapna utánpótlást. A következő időszakban azonban inkább a befolyó vízmennyiség növekedésére számíthatunk, mert a folyamatos esőzés miatt feltelt a talaj nem tudja elnyelni a napokban lehullott esőt, így annak jelentős része a vízgyűjtőről továbbra is a Balatonba kerül. Ezért a következő napokban is újabb rekorddöntések várhatók a Balaton vízszintjében.

A magas vízszint ellenére a Balaton miatt a következő napokban nem várható a májusban tapasztalt rendkívüli helyzet kialakulása, mivel az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint mostanában nem számíthatunk hosszabb időn át tartó erős szélre, ami kihajthatná a magasan álló vizet a partra. Bár közvetve a tó magas szintjének is szerepe van a Siófokon és máshol jelenleg is tapasztalható elöntésekben, de ezek elsősorban a nagy mennyiségű csapadék és a nem megfelelő vízelvezető rendszerek miatt következtek be.
Ha a későbbiekben az időjárás rosszabbra fordulna, közvetlenül is nagy gondokat okozhat a magasan tartott vízszint. Hisz eljutottunk arra a pontra, amikor már nem nagyon maradt lehetőség olyan emberi beavatkozásra, amivel egy esetleges komolyabb szélvihar esetén gyorsan csökkenteni lehetne a szintet, vagy érdemben meg lehetne védeni a parthoz közeli területeket.

Csonki István, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője egy korábbi nyilatkozatában úgy vélte, hogy a tó szintjének a magasabban tartása lehet a legjobb segítség a csökkenő vízutánpótlás ellen. Ehhez azonban szerinte is biztonságos védőrendszert - például egy a mai vízszint felett 75 centiméterrel futó sétányt - kellene kiépíteni a déli part érintett településein, és a Sió-csatorna rekonstrukciójával növelni kellene a leeresztő képességét. Számításaik szerint ezeknek a munkáknak a költsége meghaladná a 12 milliárd forintot.
Amíg a fenti munkákat nem végzik el, a vízszint ilyen magasan tartása hasonló, mint amikor a 19-re lapot húzunk a huszonegyezésben.


Turizmusban a kulcs: az utazó fejével kell gondolkodni!

Turizmusban a kulcs: az utazó fejével kell gondolkodni! 

Egy friss kutatás eredményeiről számolt be Sulyok Judit, a Pannon Egyetem Turizmus Intézeti Tanszékének tudományos munkatársa a Veszprémben tartott Balaton Konferencián, május 2-án.
Titkokat őriznek az ország legkülönlegesebb és legidősebb fái

Titkokat őriznek az ország legkülönlegesebb és legidősebb fái 

Az Évgyűrűkben őrzött történetek – Magyarország fáinak titkos meséi című fotókiállítást május 4-én nyitják meg Badacsonyörsön.
Siófokról indul a Tour de Hongrie legizgalmasabb befutó szakasza

Siófokról indul a Tour de Hongrie legizgalmasabb befutó szakasza 

Május 12-én igazi világsztárokkal is találkozhatunk!
Kedvezmények a főváros hivatalos applikációjának születésnapján

Kedvezmények a főváros hivatalos applikációjának születésnapján 

Május 1-jén ünnepelte az ÉnBudapestem applikációja az első születésnapját.
Szibériai tokhalak a Balatonban?

Szibériai tokhalak a Balatonban? 

A Balatonban megjelenő lénai tokok minden bizonnyal a vízgyűjtőn létesült halgazdálkodási létesítményekből szökhettek meg.
Nagy Márton Hévízen: a gyógyturizmusé, az egészségturizmusé a jövő

Nagy Márton Hévízen: a gyógyturizmusé, az egészségturizmusé a jövő 

Nemzetgazdasági miniszter: a nyugati világ elöregszik, nő az idősek aránya, ebből adódóan sokkal nagyobb lesz a kereslet az egészségturizmusra.
Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon

Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon 

Harmincöt budapesti tanuló állhatott dobogóra a Szakma Sztár Fesztiválon.
Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens

Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens 

Már több mint húsz étterem használja.
ESG jelentés az OPUS GLOBAL Nyrt.-től

ESG jelentés az OPUS GLOBAL Nyrt.-től 

Az előremutató jelentésben a jó gyakorlatok mellett a lehetőségeket is feltárták, mellyel megjelölték a cégcsoport fenntarthatósági tevékenységének irányait is.
Rekordok dőlhetnek meg az idei Ultrabalatonon

Rekordok dőlhetnek meg az idei Ultrabalatonon 

Több mint huszonötezren vesznek részt Magyarország legnépesebb tömegsport rendezvényén.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.