Közleményük szerint
régészeti és történelmi kutatásokkal, a várakat összekapcsoló irodalmi és történelmi alakokkal foglalkoznak, állagmegóvásokat végeznek, és a helyi örökség részét képező, a helyi kötődést meghatározó ipartörténeti örökségeket is felhasználják a program során.
A pályázattal a térség látogatottságát és versenyképességét szeretnék erősíteni – derült ki az MTI-hez eljutatott közleményből.
Mint írták, Sátorosbánya önkormányzata a Somoskői gótikus vár ágyúbástyáját és a vár főbejárati kapuját újíttatja fel, megőrizve az eredeti középkori elemeket. Emellett információs táblákat helyeznek el a toronyban, hármat a történelemről, hármat a mondákról, tíz információs táblát helyreállítanak, rendezik a Krúdy-forrást, és frissítik a macskalyuki tanösvényt.
Kiemelték, a vár Magyarországgal határos övezetben fekszik, az UNESCO Novohrad-Nógrád Geopark legfontosabb helyszíneként a határtalanság szimbóluma.
Salgó vára a magyar és Somoskő vára a szlovák oldalon történelmileg a Kacsics nemzetségen keresztül kapcsolódik össze.
A természetvédelmi terület két tanösvényt is kínál, a somoskőit és a macskalyukit. A macskalyuki kőbánya az egykori kőszállító kisvasút szakaszával, amelyen keresztül a kőbánya bazaltját szállították, ma Nógrád ipartörténeti öröksége.
Somoskő vára két hektáron terül el, és évente 31 000 látogatót fogad. A vár egy kúpos domb tetején áll, egy vulkanikus eredetű bazaltszikladombon, megközelítőleg 495 méter tengerszint feletti magasságban a történelmi Nógrád északi részén, Sátorosbánya kataszterében. A várhegy legfelső részén, annak lejtőjén kerül felszínre az Európában egyedülálló úgynevezett kővízesés, amely a világ minden tájáról vonzza a szakmai és a nagyközönséget.
A magyar oldalon Salgótarján az irodalmi és történelmi helyi kötődésű személyiségekről (Petőfi Sándor, Balassi Bálint, Losonczy Anna, a Szapolyai és Kacsics nemzetség) elnevezett sétányok pihenőit és forrásait újítja meg, valamint letölthető foglalkoztató füzetekkel vezeti át Somoskő várához a látogatót.