Szó sincs a turizmus államosításáról

A kormány turizmussal kapcsolatos elképzeléseiről tájékoztatott Rogán Antal egy zártkörű háttérbeszélgetésen. Szerinte államosításról nincs szó, az új állami cég az irányokat szabná meg és a fejlesztéseket hangolná össze – számolt be az eseményről a vs.hu

Amint arról korábban mi is írtunk, a közelmúltban kiszivárgott egy minisztériumi munkaanyag, amely egy állami turisztikai csúcsszerv létrehozását tartaná kívánatosnak. Az anyagban olyan felvetés is szerepel, hogy a létrehozása után a Miniszterelnökség alá tartozó új Nemzeti Idegenforgalmi Ügynökségnek saját bevételeket is kell szereznie, például városnéző buszok üzemeltetésével.

A munkaanyag napvilágra kerülése után szakmai támadások kereszttüzébe került. „Azért próbálnak ilyen teljes sületlenségeket mondani, hogy államosítjuk a turizmust, mert nem találnak rajta más fogást” - így összegezte Rogán Antal a zárt körű beszélgetésen a kormányzati turisztikai központról szóló elképzeléseket és az azokról megjelent sajtóhíreket.

A miniszterelnöki kabinetirodát vezető miniszter az ágazatban kiemelkedő teljesítményt nyújtó piaci szereplőket tájékoztatta. Az egyébként a kormány ötleteinek kiszivárgásától függetlenül, az előtt összehívott rendezvényen ott volt mások mellett a Sziget-iroda két munkatársa, neves éttermeket működtető vállalkozó, és turisztikai tanácsadó cégvezetője is. Rogán szavai alapján lényegében az irányokat szabná meg, a fejlesztéseket hangolná össze a kormány. Azt mondta, jelenleg nincs stratégia arról, az országnak mely részeit, milyen típusú szálláshelyeket kell erősíteni, milyen típusú turistákat látna szívesen az ország. Ezen változtatnának - olvasható a vs.hu cikkében

Lobenwein Norbert, a VOLT alapítója és a Sziget egyik tulajdonosa is alátámasztotta: nagy igény volt a szakma részéről arra, hogy egységes turisztikai koncepció szülessen akár Budapest, akár Balaton vonatkozásában. Emellett a megbeszélésen résztvevő szakemberek szükségesnek tartották egy olyan koordinált rendszer bevezetését, amelyben a nagy események nem zavarják egymást, senki nem „szervez rá” a másikra.

Az államosításról felmerült híreket a VOLT és a Balaton Sound produkciós vezetője már az egyeztetés előtt sem tudta komolyan venni, de a csütörtöki találkozó is megnyugtatta. A miniszter közölte, a Balaton fejlesztésére nagyjából 300 milliárd forint uniós forrás áll rendelkezésre. Szerinte az ágazatnak vannak régimódi szereplői, „akiknek nem a hatékonyság vagy a kalap mérete számít, hanem az, hogy ami van, azt ők osszák el. Ez ebben a formában sérülni fog, új logika mentén kell gondolkodni”.

Hegedűs Attila, a BDO Magyarország Hotel és Ingatlan Szolgáltató Kft. egyik vezetője is részt vett a megbeszélésen. Szerinte az elhangzottak alapján nem államosításról van szó, csupán „még több forrás és még koncentráltabb tevékenység” jellemezheti a turizmust.

„25 éve vagyok a turizmusban, mindig az volt a szakma szíve-vágya, hogy koncentráltabb figyelmet kaphasson, ha a turizmus kiemelt szervezetként tud a jelenlegi tíz százaléknál többel hozzájárulni a GDP-hez” – mondta Hegedűs.

A BDO egyik vezetője azt vette ki Rogán Antal szavaiból, hogy van esély arra, hogy a turizmus a jelenlegi – helyettes államtitkársági – szintjéhez képest magasabbra is kerülhet, ami – Hegedűs szerint – akár önálló turisztikai minisztérium létrehozását is jelentheti, ahogy az néhány környező országban már megvalósult. Rogán a tájékoztatóján azt mondta, az átalakítás első lépése a nemzeti idegenforgalmi ügynökség létrehozása lesz. A rendszer 2016 végétől, 2017 elejétől működik majd hatékonyan, amikor a kormányzat már tudja a célokat. Ekkor jöhetnek a fejlesztések. Az ügynökségnek lenne része például a Kongresszusi Iroda, a rendezvénykoordináció vagy a Balatonért felelős iroda.

Rogán szerint a turizmus GDP-hez való hozzájárulása Magyarországon 10 százalék alatt van, pedig még a régióban is van ország, amelyben 15 körüli ez a szám. Csapody Balázs, a balatonszemesi Kistücsök tulajdonosa is részt vett a megbeszélésen. Mint mondta, jelenleg nincs érvényes koncepció a Balaton környéki turizmusra, ami pedig elengedhetetlen lenne ahhoz, hogy az ottani vállalkozók akár 10-20 évre tervezni tudjanak. Így üdvözölte, hogy a megbeszélésen elhangzott: a tervek szerint a Balaton kiemelt projekt lesz.

„Tarlós Istvánnal egyeztettem. Nem lesz most különálló szervezete Budapestnek, de az állam a célkitűzései alapján, saját céljaira ad forrásokat majd” - mondta.

A kormány pénteken megtárgyalta és koncepciójában támogatta a javaslatot. Még egy kör egyeztetés várható, ki kell dolgozni további részleteket és két hét múlva lehet döntés.

Forrás: vs.hu


Utazás 2025 kiállítás: fókuszban a különleges élmények

Utazás 2025 kiállítás: fókuszban a különleges élmények 

Az idei évben különös figyelmet kap a Balaton négyévszakos turizmusa, míg a nemzetközi vendégek közül Szlovákia mutatkozik be különleges gasztronómiájával és kulturális örökségével.
 Most először: nemzetközi snowboard verseny Magyarországon

Most először: nemzetközi snowboard verseny Magyarországon 

Látványos nemzetközi snowboard-verseny, tökéletes hó és minden pályán zavartalan nyitvatartás várja a sízőket a hétvégén Mátraszentistvánon.
Hosszabb a balatoni STRAND Fesztivál, mint korábban

Hosszabb a balatoni STRAND Fesztivál, mint korábban 

Egy nappal hosszabb lesz a STRAND Fesztivál.
NGM: díjmentes marad a szálláshely-minősítés

NGM: díjmentes marad a szálláshely-minősítés 

Visszavonják a társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezetet, amely a szálláshely-minősítési tevékenységhez kapcsolódó igazgatási szolgáltatási díjak szabályozását célozta.
Sétálójeggyel nyit újra a szentendrei Skanzen

Sétálójeggyel nyit újra a szentendrei Skanzen 

A Skanzen házaiba ugyan még nem térhetünkk be, de sétálhatunk, túrázhatunk a Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó 75 hektáros területen.
Vegyes ízelítő a 2025-ös HoReCa Design Kiállítás választékából

Vegyes ízelítő a 2025-ös HoReCa Design Kiállítás választékából 

Az idei HoReCa Design Kiállítás, amely a Bútor, Lámpa, Dekor Kiállítás részeként látogatható, számtalan innovatív és különleges termékkel várja a szakmai érdeklődőket.
Csendes Olivér: a hazai turizmus idén is húzóágazat lehet

Csendes Olivér: a hazai turizmus idén is húzóágazat lehet 

Az Utazás kiállítás szakmai napján a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szervezésében megrendezésre kerülő konferencián a hazai turizmus szereplői osztották meg tapasztalataikat.
Kicsi gazdák, nagy kalandok: egyedülálló farsang a múzeumban

Kicsi gazdák, nagy kalandok: egyedülálló farsang a múzeumban 

A Mezőgazdasági Múzeum szervezői egyedülálló farsangi kalandra hívják a családokat 2025. március 1-jén a Vajdahunyad várába. Egy napra gyermekeinkből lehet tehenész, lovász, gabonatermesztő vagy szatócsboltos.
PwC: erősödő bizalom a világgazdaságban, óvatos vállalati várakozások

PwC: erősödő bizalom a világgazdaságban, óvatos vállalati várakozások 

A hazai cégvezetők 70 százaléka számít globális gazdaság gyorsulására, 60 százalék a hazai gazdasággal kapcsolatban is optimistán nyilatkozott, míg saját vállalata növekedésében mindössze 39 százalék bízik.
Így zajlott a jubileumi BCEFW

Így zajlott a jubileumi BCEFW 

A Budapest Central European Fashion Week (BCEFW) az elmúlt években a régió egyik legjelentősebb divateseményévé vált, a 15. szezon pedig minden eddiginél színesebb programmal és új nemzetközi együttműködésekkel ünnepelte a közép-európai divatot február 10-16. között.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.