Tibolddaróc, ahol még a kútból is bor folyik

A Bükk lábánál fekvő Tibolddarócon valaha pincelakásokban éltek a helyiek, akiken még Mikszáth Kálmán igyekezett segíteni. A falu most a turizmusban látja a jövőt, ebben központi szerepet játszanak a térség borai.

A mezőgazdaság mellett az idegenforgalom lehet a falu jövője a Bükk lábánál fekvő Tibolddarócon – fogalmazott a Turizmus Online-nak a polgármester, Dósa József. A völgyben lévő település fölött emelkedő domboldal pincéivel és egykori pincelakásaival igazi turisztikai látványosságnak számít.

Az Árpád-kori település az egykori várkapitányról, Tiboldról kapta a nevét. A daróc pedig – a kutatások szerint – a királyi solymárok nevéből ered. Ha végigsétálunk a domboldalon, akkor elénk tárul a falu szépséges panorámája. A tetőn az elmúlt években kilátót építettek, ahonnan jól rálátni a település házaira, tornyaira. A közelben kapott helyet Szent Donát szobra, a szőlészek és borászok védőszentjének megmintázott alakja.

Akikért Mikszáth Kálmán járt közbe

Ebben a hangulatos környezetben legalább négyszáz pincét találni, amelyek hordóiban jó minőségű fehér- és vörösborokat tárolnak. A valamikori pincelakások ma már üresek, inkább a nemes nedűk elhelyezésére szolgálnak. A história szerint az ott lakó családok egykori sanyarú helyzetén Mikszáth Kálmán, a neves író, egykori országgyűlési képviselő igyekezett segíteni. Azért járt közbe az illetéseknél, hogy a barlanglakások lakói méltó környezetben, új otthonokra találhassanak. Ezt viszont az író már nem érhette meg, mert csak jóval a halála után, az 1930-as évek második felében valósult meg a kérése. Ekkor 40 család költözhetett új házba lenn a faluban, mint akkoriban mondták: "Mikszáth-falvára."

A ma több mint 1400 lakosú Tibolddaróc a Bükki Borvidék központja. A falu határán belül 330 hektár szőlőt művelnek a vállalkozók. A pincékben pedig kiváló borokat – többek között – olaszrizlinget, leánykát, zenitet, medinát, kék oportót, cabernet-t és szürkebarátot készítenek, illetve kínálnak a turistáknak. Egy vállalkozó különlegességként pezsgőt is gyárt, amelyeket palackokba töltve értékesít.

Borvidék és borrend a Bükkben

A Bükk déli részén találni a hegységről elnevezett borvidéket, ahol 1750 hektáros a szőlőterület. A termővidék azonban ennél sokkal nagyobb, 17.600 hektáron terül el. Itt az éghajlat elsősorban a fehérborok termelésének kedvez, de kiváló vöröseket is érlelnek. A Bükki Borvidékhez jelenleg 23 település tartozik, és valamennyit Borsod megyében találni. Az itt készült italok – a szakmai vélemények szerint – általában elegáns savtartalmúak, vékonyak és gyümölcsösek. Nyaranta a Bükkvinfest néven elnevezett versenyen mérik össze a termelők a vidék borait, azok minőségét. Dósa József elmondta, hogy nemrég választották meg Tibolddaróc idei borát, a 2015-ös Bükki Cabernet Sauvignont.

Mindemellett azt is megtudtuk, hogy immár csaknem két évtizede – 1996 májusában – alapították meg a Szent Márton Borrendet. Ezt azzal a céllal hozták létre, hogy a rend tagjainak közreműködésével a turisták minél szélesebb körével ismertessék meg a borvidék jelentőségét és termékeit.

Színes kiadványt készítenek

Egyébként az elmúlt években is komoly erőfeszítéseket tettek a faluban a turizmus fejlesztésére. A hagyományt folytatva ennek egyik állomásaként július 26-27-én rendezik meg a Nyitott pincék főzőfesztivált. A tavalyi találkozón több száz érdeklődő vendéget fogadtak. A mostani pedig további látványokban gazdagnak ígérkezik. Ekkor adják át a pinceoldalon épített szabadtéri színpadot, amely a jövőben a kulturális események központja lehet Tibolddarócon. Ezúttal színházi előadást tartanak az új helyszínen, ahol a miskolci és a győri színház művészei lépnek fel.

Az idén első ízben rendeztek jótékonysági bált „Az év bora és az év süteménye Tibolddarócon” címmel. Ennek bevételét a turizmus fejlesztésére fordítják. Az összegből olyan színes kiadványt készítenek, amely a falu nevezetességeit és a nyitott pincéket mutatja be. A következő pedig már egy szélesebb körű, sok fotóval illusztrált tájékoztató prospektus lesz a településről. Hamarosan filmet is forgatnak a falu életéről, a nevezetességekről azzal a céllal, hogy ennek segítségével is még többen ismerhessék meg település életét.

Látványosságokat ugyanis találnak a vendégek Tibolddarócon. Így például a Kács-patak mentén épített szabadidőközpontot, amely olyan közösségi tér, ahol különféle rendezvényeket tartanak. A helyi civil szervezetek különböző eseményekre invitálják ide az érdeklődőket. Az egyik vállalkozó pedig, aki a pincéje fölött szálláshelyeket is alakított ki, nemrég egy arénát is épített, ahol konferenciákat, családi rendezvényeket tartanak. Ezek mellett a pincesoránál éttermet is találnak a vendégek, ahol jó ízekkel várják őket. Szintén egy vállalkozó pincéjében a hazai borvidékek legjobb palackos termékeivel ismerkedhetnek meg a látogatók.

Múzeum, régi paraszti eszközökkel

Tibolddaróc jeles nevezetességei közé tartozik a kívülről szépen felújított műemlék római katolikus templom, amelyet Árpád-házi Szent Erzsébet tiszteletére szenteltek fel. Emellett a falu másik pontján áll az ugyancsak műemlék református templom. A feljegyzések szerint a XVIII. század végi rokokó stílusban formázták meg a Nepomuki Szánt János szoborcsoportot. De van egy borkút is a faluban, ahol a kiemelkedő ünnepeken fehér- és vörösbor-különlegességeket kóstolhatnak a vendégek. Érdekességnek számít a falu egy részét körülölelő erdők közepén látható hatalmas méretű kőhodály, ahol valamikor juhokat és kecskéket tartottak. Sokan meglátogatják az úgynevezett Sza-Bor Házat is, amelyet Szabó János, a falu egykori alpolgármestere vásárolt és rendezett be. A faluvezető szenvedélyesen gyűjtötte a néprajzi anyagokat, ennek köszönhető, hogy a ház ma múzeum. Az udvarán és a helyiségekben régi paraszti eszközök, illetve más tárgyak is láthatók.

Túrák, tanösvények, információs táblák

Tibolddaróc első számú vezetője arról is tájékoztatta lapunkat, hogy a következő négy évben továbbfejlesztik a turizmust a településen. Céljuk, hogy növeljék a vendégéjszakák számát. Jelenleg egyszerre hatvan érkezőt tudnak elszállásolni. Elsősorban a pincészetekre, a jó minőségű bükki borokra alapozzák a hely idegenforgalmát. A faluban sportegyesület is működik, amelyet turisztikai szakosztállyal szeretnének bővíteni. Túrákat szerveznek és tanösvényeket alakítanak ki, erre a Bükk-hegység közelségét igyekeznek kihasználni. A vendégek tájékoztatására pedig információs táblákat helyeznek el. Ezekkel a nevezetességre igyekeznek ráirányítani a figyelmet. Jelenleg két idegenvezető tevékenykedik Tibolddarócon, akik igény szerint végigkalauzolják és bemutatják a falu nevezetességeit a vendégeknek.

Azt is tervezik, hogy a pincékkel teli domboldalon nyilvános illemhelyet építenek, emellett az anyagi lehetőségek alapján pihenő- és szórakozóhelyeket is kialakítanak.


Titkokat őriznek az ország legkülönlegesebb és legidősebb fái

Titkokat őriznek az ország legkülönlegesebb és legidősebb fái 

Az Évgyűrűkben őrzött történetek – Magyarország fáinak titkos meséi című fotókiállítást május 4-én nyitják meg Badacsonyörsön.
Siófokról indul a Tour de Hongrie legizgalmasabb befutó szakasza

Siófokról indul a Tour de Hongrie legizgalmasabb befutó szakasza 

Május 12-én igazi világsztárokkal is találkozhatunk!
Kedvezmények a főváros hivatalos applikációjának születésnapján

Kedvezmények a főváros hivatalos applikációjának születésnapján 

Május 1-jén ünnepelte az ÉnBudapestem applikációja az első születésnapját.
Szibériai tokhalak a Balatonban?

Szibériai tokhalak a Balatonban? 

A Balatonban megjelenő lénai tokok minden bizonnyal a vízgyűjtőn létesült halgazdálkodási létesítményekből szökhettek meg.
Nagy Márton Hévízen: a gyógyturizmusé, az egészségturizmusé a jövő

Nagy Márton Hévízen: a gyógyturizmusé, az egészségturizmusé a jövő 

Nemzetgazdasági miniszter: a nyugati világ elöregszik, nő az idősek aránya, ebből adódóan sokkal nagyobb lesz a kereslet az egészségturizmusra.
Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon

Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon 

Harmincöt budapesti tanuló állhatott dobogóra a Szakma Sztár Fesztiválon.
Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens

Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens 

Már több mint húsz étterem használja.
ESG jelentés az OPUS GLOBAL Nyrt.-től

ESG jelentés az OPUS GLOBAL Nyrt.-től 

Az előremutató jelentésben a jó gyakorlatok mellett a lehetőségeket is feltárták, mellyel megjelölték a cégcsoport fenntarthatósági tevékenységének irányait is.
Rekordok dőlhetnek meg az idei Ultrabalatonon

Rekordok dőlhetnek meg az idei Ultrabalatonon 

Több mint huszonötezren vesznek részt Magyarország legnépesebb tömegsport rendezvényén.
Precizitás, csapatjáték, gondoskodás - méhek napja április 30-án

Precizitás, csapatjáték, gondoskodás - méhek napja április 30-án 

A méhektől nemcsak a természet legfinomabb ajándékát, a mézet kapjuk, de sokat is tanulhatunk tőlük!

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?