Az immár 75 éves fürdő történetét a Matyó Múzeumban nyitott kiállításon mutatják be az érdeklődőknek. Agócsné Halász Andrea, az intézmény vezetője a Turizmus Online-nak elmondta, hogy ezt a tárlatot Szlovák Sándor, Mezőkövesd díszpolgára, nyugalmazott gimnáziumi tanár több évtizedes gyűjtőmunkájának köszönhetően láthatják a nézők. A fürdő életére vonatkozó hét és fél évtized fotó- és sajtóanyagát, írásos dokumentumait, kiadványait, illetve a létesítmények makettjeit öleli fel ez a kiállítás, amely április 15-ig várja a látogatókat.
Olaj helyett gyógyvíz tört a felszínre
Ezen a bemutatón az érdeklődők megtudhatják, hogy 1938-ben Zsóry Lajos főszolgabíró, országgyűlési képviselő birtokán államilag támogatott fúrásokat kezdtek. Olajat és földgázt kerestek, de ezek helyett egy évvel később 68-72 fokos meleg víz tört a felszínre. A forrásnál Zsóry Lajos 1940-ben létesítette az első fürdőmedencét. A ma már nemzetközi hírű fürdőtelep különleges összetételű vize - amely főleg ízületi gyulladások és kopások, különböző nőgyógyászati betegségek gyógyítására, valamint utókezelésekre alkalmas - a folyamatos fejlesztéseknek köszönheti az elismertségét. Ezek hatására ma már élményelemeket nyújtó medencék, csúszda, gyermekpancsoló és wellness részleg is segíti a vendégek kikapcsolódását.
Fedett élményfürdő gyerekeknek, családoknak
Lázárné Csirmaz Henriett, a mezőkövesdi Tourinform Iroda vezetője arról tájékoztatta munkatársunkat, hogy 1968-ban gyógyvízzé, 1986-ban gyógyfürdővé, 2013-ban pedig gyógyhellyé nyilvánították Mezőkövesd legkiemelkedőbb turisztikai attrakcióját. A szálláshelyek egy része ezen a területen található, ahol a kempingtől a panzión át a négycsillagos hotelig - igény szerint - széles választékot találhatnak a turisták. Jelenleg is tart a fejlesztés a 3-as főközlekedési út közelében, a jól megközelíthető gyógyfürdő területén. Új kerítést, illetve öntözőrendszert készítettek, strandröplabdapályát építettek és ezekben a hetekben fedett élményfürdőt alakítanak ki. A fejlesztésekkel különösen a gyerekeknek, a családoknak igyekeznek örömet szerezni. A jelenlegi beruházások összértéke - európai uniós támogatással - meghaladja az egymilliárd forintot.
Azt is megtudtuk, hogy a mezőkövesdi önkormányzat pályázatot nyújtott be az üdülőhelynek - mint gyógyhelynek - a fejlesztésére. Ez is várhatóan uniós támogatással valósul meg. A tervek szerint a fürdő előtti téren szökőkutat, szabadtéri színpadot, emléktárgyboltot, információs pontot létesítenek. A tér mögötti, zöldövezeti, egészségmegőrző szabadtéri területen pedig játszóteret, sétálóparkot, érintőképernyős tájékoztató pontokat alakítanak ki. Ez a komplex fejlesztés újabb egymilliárd forintból valósul meg.
Fürdőfesztivál júliusban
A Zsóry-fürdő 1986-óta szolgája az immár egy évtizede, közel kétszáz ágyassá bővített rehabilitációs központ balneológiai kezelésre beutalt betegeit is. Ez ma már Kelet-Magyarország legnagyobb mozgásszervi és reumatológiai egészségügyi intézménye. A Zsóry a fesztiválok fürdője is. Ezt a legrangosabb rendezvényt a hagyományosan július közepén tartott fesztivál jelenti, ahol többek között ismert hazai zenekarok és hagyományőrzők lépnek fel. Ezek mellett sportrendezvényekkel és vetélkedőkkel is szórakoztatják a vendégeket. Nyaranta pedig a főbejárat mellett levő információs pontnál kaphatnak tájékoztatást és kiadványokat az érdeklődő turisták.
A betegek gyógyulását, pihenését a kiváló minőségű gyógyvízen kívül az esztétikus környezet és a jó levegő biztosítja. Több távolsági autóbusz is megáll a fürdőnél utasaival, a vasútállomástól pedig helyi járatos buszok szállítják oda a vendégeket.