Bár több borús előjel előzte meg a kurzust, végül eloszlottak a viharfelhők: az előzőleg meghirdetett, nagynevű Master of Wine, Christopher Burr az utolsó pillanatban lemondta a szereplést, ahogy a beharangozott toptételek egy része sem tudott időben megérkezni, mivel valami rejtélyes oknál fogva Drezdába utaztatta Budapest helyett a gyorsposta…
BUJA GYÖNYÖR, KIRÁLYNŐI TARTALOMMAL
Ámde a világ legbujább szőlőfajtájaként ismert shiraz szerelmeseinek a baljós előjelek mit se számítottak, és nekik lett igazuk: a mesterkurzus tökéletesen sikerült. Igaz, olyan „nagyágyúkat” sikerült a VinCE csapatának bevetnie a siker érdekében, és megismertetni a szakértő közönséggel, mint a világhírű Crozes-Hermitage dűlőkről származó Les Meysomniers-t (2012) vagy az abszolút királynőt e kategóriában, a Hermitage domboldaláról származó, shirazból nyert Monier La Sizeranne-t (2011).
FELTÖREKVŐ BORVIDÉK
A Rhone-völgyi szakértő szerint imádott Franciaországában a nagyhírű champagne-i és bordeaux-i borvidék mellett nagyon kezd feljönni az ő vidékük is, ahonnét többféle fekvésű termőterületről is mutatott be borokat. Például a szeles, keleti domboldalra esőkről, ahol mindig egészségesek a szőlőtőkék, azonban kevésbé koncentráltak és tömények, balzsamosak a nedűk, mint a déli, naposabb részeken termőkből nyertek. A mineralitás azonban, amely a mai legmenőbb séfek egyik fő vesszőparipája, mindegyik shiraz-termőterület tételeire jellemző – épp ezért kapósak mostanában a Chapoutier-ház borai. A cornas-beli, eredetvédett termőterületről is bontottak a kurzuson palackokat: ezek a gránitos, meszes talajnak köszönhetően testes, masszív borok voltak, elegánsak és vérpezsdítőek. A Cornas név egyébként felperzselt földet jelent.
ZÁRKÓZOTT SZÉPSÉG
A shirazról azt tartják, hogy zárkózott, elég nehezen megnyíló bor, amelyet sokáig kell levegőztetni (dekantálni), de ekkor is mindig érezhető rajta egy kissé füstös, fahordós, kávés, fűszerekben gazdag ízvilág. A hírneves Hermitage-dombok neve amúgy nem véletlenül cseng ismerősen: hiszen a cári családok épp innen vásárolták bortételeik legjavát, és a szőlőtermő területnek tisztelegve nevezték el híres szentpétervári épületüket Ermitázsnak. A Rhone-vidékén egyébként 25 éve a biodinamikus gazdálkodásnak hódolnak: nem használnak sem permetező-, sem gyomirtó szert.
Végül két érdekesség: a shiraz egzotikus hangzása ellenére mindig is a francia borvidékek jellegzetes fajtájának számított, hiába fülledt érzékisége, nem egy egzotikus táj tipikus bora.
A másik: a Chapoutier-birtok-alapító meghagyta, hogy borain mindig szerepeljen Braille-írás (is), tisztelegve ezzel imádott dédnagyapja emlékének, aki vak volt.