Bar az Adria egyik legnagyobb teherkikötője, amelyet 1906-ban kezdtek építeni az akkor még itt működő királyság és az olasz kormány megbízásából. Innen indulnak az utasszállító kompok is Olaszország és Görögország felé.
Az áttetsző vizű, üde kék Adria partvonalát hol homokos fövenyek, hol apró kavicsos sávok szegélyezik. A vidék jellegzetességét és báját a közvetlenül a part mentén végigvonuló roppant hegyláncok, a tengerbe omló sziklafalak, a csendes kis öblök és a fenyőligetek együttese adja. A montenegrói hegyek nappali fényben egyáltalán nem feketék, inkább nagyon is zöldek a dús vegetáció miatt, éjjel viszont annyira feketék, hogy nem lehet látni. Azt mondják, ez a magyarázata a Crna Gora, azaz a fekete hegy elnevezésnek.
Közbiztonság szempontjából is bizalomgerjesztő az ország, az itt élők legtöbbször lakásajtajukat vagy a kocsijukat sem zárják be, hiszen nincs mitől tartani. Éjszakai sétákra is bátran rászánhatják magukat a turisták, nem esik bántódásunk. A 13 812 négyzetkilométeren elterülő mediterrán országban mindössze 620 ezren laknak. A levegő hőmérséklete nyáron átlagosan 27,4 C-fok, a tenger 27,1 Celsiusig is felmelegedhet. Az Adria déli vizein 116 hal-, valamint számos rák- és kagylófaj él, a tenger gyümölcseit itt is ezerféleképp készítik el. Házigazdáink tősgyökeres kék kagyló specialitással örvendeztettek meg, aminek helyet a gyomorban szőlőpálinkával illik megosztani.
Svéti Stefan hajdan híres emberek kedvenc ötcsillagos nyaralószigete volt, ma a látogatottsága megcsappant, emiatt a csillagok számát is vissza kellett venni, hiszen nincs pénz felújításokra, karbantartásra, a szolgáltatások színvonalának megőrzésére. De nem ez az egyetlen szálloda Montenegróban, amelyik ilyen és hasonló problémákkal küzd.
„25 évvel ezelőtt Athénban a halászfaluból lett hotelszigetet a világ 10 legszebb szállodakomplexuma közé választották, ám az utóbbi időben, a háború árnyékában megkopott varázsa” – mesélte Svéti Stefanon, a szálloda vezetője.
Egykor a világ minden tájáról özönlöttek ide az illusztris vendégek, Sophia Lorentől Sylvester Stallonéig. Mostanában inkább csak a belföldi, jugoszláv turisták koptatják az ódon falak között a zegzugos utcácskákat, illetve felcsillant a szálloda felvirágzásának reménye; a német és az orosz látogatók kezdik újra felfedezni a szigetet és az országot.
A vidék lakói jól látják, hogy az ország összeomlott gazdaságát csak a turizmus tudja helyreállítani. Ám az állam, ellentétben a magyarországi lehetőségekkel, nem képes finanszírozni a fejlesztések és a rekonstrukciók költségeinek még egy kis részét sem. A vállalkozók csak önmagukra számíthatnak. Amerikai befektetőcsoportok már kiszemelték az idáig a turisták által mellőzött Adria-parti országot, amely néhány év alatt egy kis odafigyeléssel ismét visszanyerheti régi fényét, patináját. Az előrejelzések szerint ebben az évben a látogatók 6 százaléka Amerikából érkezik.
A hivatalos pénznem elvileg a dínár lenne, csak senki sem használja, illetve az üzletekben sehol nem fogadják el. A lakosság euróban kapja a fizetését, és gyakorlatilag ezt használják mindenhol, ami felett az EU „nagylelkűen” szemet huny, hiszen ez a hallgatólagos megállapodás az eurót is erősíti. Így hát a bankautomatákból ne próbáljunk pénzt kivenni, mert nem ad. Dínárt azért nem, mert úgysem jó semmire, eurót meg azért, mert nem hivatalos fizetőeszköz.
A középkorban emelt tengerparti város, Budva hosszan elnyúló, homokos strandjával, álmos óvárosával, luxushoteleivel a montenegrói idegenforgalom fellegvára. Katolikus és pravoszláv templomok, kápolnák és kolostorok nőnek ki a hegyoldalakból, szirtekből, parányi szigetekből. Tivat város környékén pedig mintegy 60 kilométeres körzetben 140 templom magasodik.
A hegyek közé zárt Kotor a környékbeli népek olvasztótégelye; horvátok, szerbek, montenegróiak lakják. Ősrégi belvárosa kedvelt sétálóhely, az idő rágta műemlék épületek, sikátorok közt számos étterem, kávézó és boltocska várja a látogatót.
A Kotori-öbölben akadunk rá a mesterségesen képzett Szirti Madonna-szigetére, amelynek köveit halászok hordták össze. A szigeten hálából kis kápolnát emeltek a viharos tengerből való sikeres menekülésük emlékére. A szerencsétlenül járt hajók roncsait, használati tárgyait is idegyűjtötték, amelyekből ma kiállítást nyitottak. A partvonalat tovább követve számos erődítmény és várrom emlékeztet a Monarchia korszakára, amelynek dicsőséges napjait a helybeliek büszkén idézik. A szebb napokat is megélt, kicsit elfeledett Montenegrónak minden esélye megvan, hogy napja ismét magasan ragyogjon.