Szentkuti Károly közölte, hogy a három évtizede működő Országos Széchenyi Kör idei első elnökségi ülésén ismételten foglalkozott a kastélymúzeum sorsával. Mint mondta, több mint egy évtizede aggódnak a Széchenyi István Emlékmúzeum folyamatos leépülése miatt.
"Többszöri hivatalos jelzésünk ellenére a nagy múltú intézmény eljutott abba az állapotba, hogy nincs telefonja, internetes elérhetősége, nem rendelkezik önálló honlappal, több éve nincs önálló vezetője és ma egyetlen szakember sem dolgozik Nagycenken" - mondta Szentkuti Károly, hozzátéve, hogy a látogatószám csökkenése, a kiállítások minőségi romlása, valamint a múzeumpedagógiai és szakmai programok teljes hiánya is a folyamatos leépülés jele.
A nagycenki múzeum ma már nem tölt be tudományos-kulturális központ szerepet a régióban, mint ahogy azt tette a 80-as és 90-es években - ismertette az elnökség véleményét az alelnök.
Az elnökség úgy látja, a helyzet megváltoztatása érdekében fontos, hogy önálló, helyben dolgozó és ne kijáró vezetője legyen az intézménynek, a múzeum rendelkezzen elkülönített költségvetéssel és részben önálló gazdálkodással, a működtetését meghatározó stratégia kidolgozásába pedig vonják be a helyismerettel rendelkező nagycenki önkormányzatot, az Országos Széchenyi Kört és más civil szervezeteket - sorolta javaslataikat az alelnök.
Mint mondta, a Széchenyi kör bízik abban, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum - amely ez év január 1-je óta a nagycenki kastélymúzeum fenntartója - és a Széchenyi-kutató főigazgató, Csorba László mielőbb konkrét lépéseket tesz azért, hogy a "legnagyobb magyar" emlékhelye méltó legyen életművéhez.
Forrás: MTI