A velocipédtől a fotelbringáig

Számos – főleg brit – biciklirajongónak köszönhető, hogy már a XIX. század végére kialakult a kerékpár alapmodellje, amit ma is milliók tekernek.

Nem kis feladatra vállalkozott a Csepel Kerékpárgyártó- és Forgalmazó Zrt., amikor arra pályázott, hogy leszállítja a tervek szerint jövő áprilisban elkészülő budapesti kerékpárkölcsönző rendszerhez szükséges több ezer kétkerekűt. Az 1928-ban Weiss Manfréd által alapított és még ma is működő gyárnak – miután kiderült, hogy megnyerte a kivitelezésre és az üzemeltetésre kiírt közbeszerzést – defektmentes abroncsú, a megszokottnál jóval nagyobb teher- és strapabírású, teljesen zárt fékrendszerű, folyamatosan működő és a megállás után is világító lámpákkal felszerelt biciklikkel kell előrukkolnia.

A csepeli gyártósorról gördültek már le különleges kerékpárok. Három évvel ezelőtt a padovai vásáron bemutatott, lánc nélküli kétkerekűt forradalmi újításnak tartották a gyártásban. Az angol zsinór szóról elnevezett stringbike lényege, hogy a bicikli hajtott kerekét két olyan bovden mozgatja, amelyeket két kábeldobra csavarnak fel. A pedálok egy fél kör alatt feltekerik, majd kihúzzák a madzagokat, és mivel ez a mozgás a jobb- és baloldalon egymást váltja, folyamatosan tudunk előre haladni. Noha a közel félmillió forintos ára miatt nehezen elképzelhető, hogy tömegcikké váljon, a sajtó forradalmi újításként tálalta a magyar mérnökök által megálmodott és kivitelezett csepeli találmányt.

Kevésbé győzte meg a korabeli újságírókat Karl Friedrich Drais, aki 1817-ben egy szilárd vázhoz kerekeket erősített. A pedál híján futógépnek csúfolt szerkezettel óránként 14 kilométer távolságot tudott megtenni a badeni erdőmester, és bár a rögös utakon velőtrázó élmény volt a közlekedés, Franciaországban és Angliában sokak által kedvelt lett a vesszőparipa. Még nagyobb sikert aratott a skót Kirkpatrick Macmillan, aki taposópedált szerelt fel a szerkezetre.

Az 1867-es párizsi világkiállításon bemutatott velocipéd, bár már közelített a mai kerékpárok működéséhez és felépítéséhez, az aránytalanul nagy átmérőjű első keréknek és a magasra emelt súlypontnak köszönhetően jókora adag bátorság kellett a használatához. Körülményessége ellenére ez volt az első, kezdetben fából, majd fémből készült, valóban közlekedésre használható emberi erővel hajtott szerkezet. Az átlagosan 135 centiméter kerékátmérőjű velocipéd népszerűségét mutatja, hogy 1977-ben már 50 ezer példány volt forgalomban csak Angliában.

Nem mindenki volt azonban elégedett az óriás kerekű szerkezettel, amit már a XIX. század során többen is tökéletesítettek. Harry J. Lawson kisebb kerekekre váltott, és a vezető súlypontját is áthelyezte a két kereket összekötő rúdra. Az angol újítása volt az is, hogy szétválasztotta a kormányzást és a hajtást végző kereket. Honfitársa hozta meg az áttörést a kerékpárépítésben: John Kemp Starley megalkotta a ma is használatban lévő vázszerkezetet és a döntött kormányrudat. Az i-re a pontot John Boyd Dunlop tette fel azzal, hogy 1888-ban felfújható gumitömlőt erősített fel gyereke biciklijére, így a 19. század végére a furcsa és veszélyes szerkezet a mindennapokban használatos közlekedési és sporteszközzé válhatott. A kerékpár ettől kezdve nem sokat változott.

A 30-as években felkerült a dinamólámpa, a 70-es években pedig a láncváltó. A tekerést megkönnyítendő alkották meg a segédmotoros kerékpárt, amelyet kezdetben belső égésű, ma már elektromotorok hajtanak. A XIX. század szülötte a rekumbens, más néven fotelbicikli is, amellyel elöl lévő pedálját fekvő testhelyzetben tekerve a hagyományos biciklinél nagyobb sebességet lehet elérni, ráadásul kisebb energiabefektetéssel. Miközben csak néhány fekvőbringával lehet találkozni az utakon, a Magyar Kerékpárosklub adatai szerint hazánkban a lakosság több mint 60 százaléka közel 6 millió kerékpárt teker.

Forrás: GyártásTrend


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.