Örökségvédelmi törvény: aggodalom a módosító javaslat miatt

A miniszterelnökhöz címzett nyílt levélben fejezték ki aggodalmukat hétfőn a megyei múzeumok igazgatói az örökségvédelmi törvény tervezett módosításával kapcsolatban: véleményük szerint a szeptember 27-én benyújtott indítvány túl szűk anyagi és időkeretet hagyna a nagyberuházásokhoz kapcsolódó régészeti feltárásokra.

A Budapesti Történeti Múzeum és 18 megyei múzeum igazgatói által aláírt nyílt levél emlékeztet: az Országgyűlés kulturális bizottsága által benyújtott módosító javaslatot a feltárások tényleges elvégzőivel, azaz az általuk vezetett intézményekkel senki nem egyeztette.
A közlemény jogosnak ismeri el a beruházók igényét a kiszámíthatóságra, hangsúlyozza azonban: a régészeti munkák elvégzéséről jó előre gondoskodniuk szükséges, illetve tudatosan törekedniük kell arra, hogy a beruházással elkerüljék a régészeti lelőhelyeket. Ha ez nem lehetséges, áldozniuk kell arra, hogy az örökségvédelmi kockázatokat alaposan megismerjék.

"Elfogadhatatlan, hogy az NFÜ, a NIF és az NFM egyes beruházások késlekedéséért kizárólag a régészetet tegye felelőssé, hiszen látjuk, hogy az NFÜ-s szerződéskötések a megítélt pénzek kifizetéséhez hasonlóan rendkívül lelassultak a kormányváltás óta. (...) Gyakran előfordul, hogy a szerződéskötési folyamat hosszabb ideig tart, mint a tényleges ásatás" - szól a közlemény.

Mint az aláírók hozzáteszik, az utóbbi évtizedben a régészet tartotta életben az egyébként jócskán alulfinanszírozott múzeumi területet.

A módosító indítvány a nagyberuházásokhoz kapcsolódó feltárási munkák kezdeti fázisát jelentő próbafeltárásokat legfeljebb 30 munkanapra, majd az ezt követő megelőző feltárások időtartamát szintén maximum 30 munkanapra korlátozná. A hatályos szabályozás erre célra a beruházások teljes költségének legalább 0,9 százalékát szánta, az új tervezett szerint erre a célra költségek legfeljebb 1 százaléka fordítható.

"Meggyőződésünk, hogy a költségeknek és a feltárások időtartamának a napvilágra került módon történő drasztikus csökkentése a hazai régészeti örökségvédelmet európai viszonylatban is példátlan és egyedülálló módon lehetetlenítené el, mindezeket figyelembe véve a döntéshozóknak be kell látniuk, hogy csak az eljárások körültekintő és átgondolt szabályozásával érhetnek célt, így ugyanis a gazdasági és örökségvédelmi érdekek egyaránt egyensúlyba hozhatóak lesznek, nemzeti örökségünk jelentős részének feláldozása és megsemmisülése nélkül is" - reagál a tervezett módosításokra a közlemény.

A dokumentumot a Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának (PMMI) vezetőjeként aláíró Kálnoki-Gyöngyössy Márton az MTI-nek adott nyilatkozatában hangsúlyozta: nyílt levelükkel nem elsősorban kritizálni szerettek volna, hanem együttműködési szándékukat jelezték. A cél ugyanis közös: a beruházásokat megelőző gyors és költséghatékony régészeti örökségvédelmi rendszer kiépítése - jelezte a múzeumigazgató.

Mint hozzátette, a nagyberuházásokhoz kapcsolódó ásatások időtartamában és költségeiben nagy különbségek lehetnek, részben attól függően, hány feltárandó lelőhely van. De eleve az autópálya-nyomvonalak tervezésének is úgy kellene történnie, hogy figyelembe veszik, hol érintenek régészeti lelőhelyeket - vélekedett.

Kálnoki-Gyöngyössy Márton becslése szerint átlagosan 3-6 hónap alatt zajlik le egy feltárás, de ez munkaszervezési kérdés is: lehet ennél rövidebb, de az többe kerül.
"Ez olyan, mint ha azt mondanánk, hogy egy kórházi műtét legfeljebb 10 percig tarthat, és 10 ezer forintba kerülhet. Lehet, hogy a sebészi beavatkozások jelentős része ilyen, de tudjuk, hogy ennél vannak jóval hosszabb és költségesebb műtétek is" - vont párhuzamot a szakember.

Mint elmondta, az átlagos forrásigény tekintetében a nyomvonalas beruházások esetén a teljes projektköltség 3 százaléka reális lehet. "De mi történik akkor, ha súlyosan +fertőzött+ területeken vezet a beruházás? Erre is ki kell találni valami megoldást, például hogy legyen egy vis maior kezelési lehetőség" - hívta fel a figyelmet.

A múzeumigazgató hozzáfűzte: az ásatási költségekbe nemcsak a terepmunka, hanem a leletek feldolgozása is beletartozik: "nem az a cél, hogy jól kilapátoljuk az előkerült leleteket, aztán évszázadokig pihenjenek tisztítatlanul és feldolgozatlanul. Ha egy lelet egyszer tönkremegy, akkor örökre elveszett" - figyelmeztetett.

"Röpködnek a milliárdok, hogy az elmúlt tíz évben mennyit fordítottak régészetre, de ha csak az előkerült kincsleletek anyagi értékét nézzük, akkor hasonló nagyságrendről beszélhetünk, és ez egyszer, s mindenkorra megsemmisült volna" - hangsúlyozta Kálnoki-Gyöngyössy Márton, emlékeztetve: nem kevés éremleletet, nagy nemesfém-tárgyat tártak fel Magyarországon az utóbbi évtizedben.

Forrás: MTI


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.