Ahol terem a gesztenye – ott van élet

Az előkelő rómaiak konyháján nagy becsben tartották, majd több évszázadnyi méltatlan mellőzés után a Napkirály emelte be újra az arisztokrácia kedvelt csemegéi közé. Ám a mediterrán tájak követe, a gesztenye, végig megmaradt a szegények – olykor egyetlen – életmentő eledelének is.

Mivel a szelídgesztenye családjának legtöbb faja Kelet-India és a Himalája környékén ismert, valószínűleg innen hozták az első fákat Európába a régi idők világutazói. Bár rengeteg típusa létezik, talán meglepő, de tény: a szelídgesztenyének semmi köze a nálunk is nagy számban honos vadgesztenyéhez, csak igen távoli a rokonság – hasonló kinézetük ellenére.

EGY RÓMAI KORI GESZTENYERECEPT

Tekintettel arra, hogy a gesztenye kedveli a meleg, napsütötte, mediterrán éghajlatot, az Itália területén élők nagy becsben tartották. Az első, ránk maradt, írásos szakácskönyvben, az ínyenc Apiciusnak tulajdonított, a 9. századból két példányban fennmaradt De re coquinaria (A főzés dolgairól) című írásban az alábbi recept található: „Végy egy új fazekat, és gondosan tedd bele a megtisztított gesztenyéket. Önts rá vizet s egy kevés főzőszódát, s tedd fel főni. Mikor fő, tégy a mozsárba borsot, római köményt, koriandermagot, mentát, rutát, bordamaggyökeret, csombort, s törd össze. Önts hozzá ecetet, mézet és garumot, ízesítsd ecettel, majd öntögesd a főtt gesztenyére. Adj hozzá olajat, s főzd fel.”

LISZTJE GLUTÉNMENTES

Nemcsak főzték a szelídgesztenyét a rómaiak, hanem magját őrölve lisztként is használták. Bizonyított tény, hogy a gesztenyeliszt kevesebb emészthe- tő szénhidrátot tartalmaz, mint a búzaliszt, rostban gazdag és gluténmentes. Az olasz konyha egyik kedvelt édessége ma is a gesztenyeliszttorta (castagnaccio). A régi Rómában úgy tartották: az ember számára ott van élet, ahol a szelídgesztenye megterem. Görögországban ismert volt: „Ha valamely családnak 20-24 gesztenyefája és egy csapat kecskéje van, akkor minden szükségletei megoldottak.”

ÉLETMENTŐ KENYÉRFA

Elnevezése a görög „kasztanon” szóból ered Az időszámításunk előtti 4. században bukkan fel először, valószínűleg a thessaliai Kasztanaia város a névadó. Az évszázadok során – főképp a déli területeken – alapvető élelemmé vált, hiszen a megszárított és megőrölt gesztenye sokszor az éhhaláltól mentette meg az embereket, helyettesítve a gabonát vagy a burgonyát. Jó néhány tájegység lakói máig „kenyérfának” hívják a gesztenyefát.

SOKOLDALÚ ÉS IGÉNYTELEN

A franciaországi Cevennes-ben a XVII. századig a kenyeret sok helyen nem is ismerték, a földterületek kilencven százalékán gesztenyefák álltak, a termésből levest, kását, lekvárt készítettek. Az Alpok hegyi falvaiban minden lakónak egy-egy gesztenyefa termése képezte az élelmiszer-tartalékot, Korzikán a törvény szerint mindenkinek négy gesztenyefát kellett ültetnie évente.

MÁTYÁS KIRÁLY KEDVENCE

Bár a Kárpát-medencébe a Pannóniát meghódító rómaiak hozták magukkal, és honosították meg – nem tűnt el a hódítókkal. Feljegyezték, hogy Károly Róbert uralkodó például öt szelídgesztenye-erdőt telepíttetett Nagymaros környékére. Mátyás idején pedig az uralkodó Itáliából származó felesége, Beatrix jóvoltából érkezett ismét hazánkba a gesztenye, és az azzal töltött kappan a király nagy kedvencei közé tartozott.

A MAGYAR MONT BLANC

Hazánkban legismertebb gasztronómiai felhasználási területe a cukrászat, a gesztenyepüré télen az egyik legkedveltebb belőle készült édesség. Franciaországban egyszerűen Mont Blanc-nak nevezik a brandyvel ízesített, tojáshabbal lazított gesztenyemassza-halmot, a tetején – az Alpok csúcsainak havára emlékeztető – tejszínhabbal. Az édességek mellett készülhet belőle leves, töltelék vadhúsokhoz, köret (burgonya helyett) vagy mártás. Ízvilága harmonikusan illeszkedik az intenzívebb fűszerekéhez.

A MARONI A LEGJOBB

A maroni a legjobb minőségű szelídgesztenye. Ez nemesített fajta, amelynek kupacsában egyetlen nagy termés fejlődik, ellentétben a többi fajtával. Magyarországon a hetvenes évek ezertonnás szelídgesztenye-dömpingjével szemben napjainkban háromszáz tonna körüli a termés, ennek több mint a fele Zala megyéből származik.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.