Világszerte járványként terjed a gyerekkori elhízás. Hazánkban vezető halálokokként szerepelnek a daganatos, illetve a szív- és érrendszeri betegségek. Szakemberek szerint ezeknek nagymértékben a rossz táplálkozás az oka. A sok só és cukor lassan ölő méreg. A kormány tegnapi ülésén ezért elfogadták, hogy cukor- és sóadót vezetnek be szeptember 1-től, erre már csak a parlamentnek kell rábólintania. Kérdés, valóban jó megoldás lesz-e.
– A túl sós és a túl édes élelmiszereknek komoly egészségkárosító hatásuk van – szögezte le Bense Tamás családorvos. – A túlzott sófogyasztás emeli a vérnyomást, érelmeszesedéshez vezet, a cukor pedig cukorbetegséget, elhízást okoz. A pénznek van visszatartó ereje. Ez persze nem elég, népnevelő programokra lenne szükség. Az Országos Kereskedelmi Szövetség közleményében tudatta: szerintük is fontos az egészséges életmódra szoktatás, de nem az adóztatás a jó módszer. Úgy vélik, az emberek kevesebbet vesznek majd a megadóztatott termékekből, ezért túl nagy bevételhez nem jut az állam. Viszont több feketepiaci termék fogy majd.
Pogány Éda, a Coca-Cola kommunikációs igazgatója sem látja rózsásnak a helyzetet.
– Velünk senki nem egyeztetett. Mi azt hallottuk: a bevétel nem közvetlenül a népegészségügyet szolgálná, hanem az orvosok fizetésemelését. Az energiaitaloknál az ár szinte megduplázódik, ez drasztikus forgalomcsökkenést jelent majd – állítja a szakember.
A Magyar Édességgyártók Szövetségének főtitkára, Bélai Krisztina szerint a cukoradó miatt munkahelyek szűnhetnek meg.
– Az édesipar forgalma éves szinten százmilliárd forint, a termékdíj ebből harmincmilliárdot elvihet, ezért munkahelyek szűnhetnek meg – állítja Bélai Krisztina.
Fogarasi László zuglói közértvezető szerint a forgalom nem fog csökkenni, legfeljebb az olcsóbb árut viszik majd.
– A gyerek a csokit ki fogja magának követelni. Energiaitalt főleg a fiatalok és a menedzserek isznak, ők legfeljebb az olcsóbbat keresik majd, és ugyanez lesz a helyzet a chipsszel is. (forrás: Bors)