Antarktiszi építészet

Egyre futurisztikusabb és meghökkentőbb alakúak a déli kontinens kutatóközpontjai.

Antarktisz szélsőséges időjárása miatt a kutatók – Arizona és Chile kősivatagjain, illetve Oroszország sztyeppéin kívül – szinte mindig a déli kontinensen tesztelik először Mars expedíciókban részt vevő robotok és szondák technikai működőképességét. Míg a NASA 2016-tól szintén itt akarja felállítani azokat a futurisztikus küllemű lakóházait, amelyek egykor majd a vörös bolygó felszínén fognak otthont nyújtani az első emberi kolóniáknak, addig a manchesteri Museum of Science and Industry kutatói és építészei arra keresik a választ a déli földrészen, hogy miként tehetnék életképesebbé a régi-új építésű antarktiszi kutatóállomásaikat.

A Halley VI.

A korábbi, többnyire statikus gólyalábakra és sílécekre szerelt Halley kutatóállomások „tervezési hibáiból” okulva, 2004-ben írta ki a British Antarctic Survey azt az építészeti tervpályázatát, amely kikötötte, hogy a VI.-os számú bázis szerkezetének egyrészt minden gond nélkül ki kell bírnia a mínusz 70 Celsius fokot, másrészt pedig a 450 km/órás széllökéseket, illetve az épületre rakódott 15 méteres hótakarót is.

A pályázati kiírásnak a Faber Maunsell és Hugh Broughton Architects cégek projektje felelt meg a leginkább. Szakértők szerint a létesítmény újszerűsége abban állt, hogy a tervezők egyrészt hidraulikus gólyalábakat terveztek, melyeknek köszönhetően vihar után könnyűszerrel arrébb lehet vontatni a létesítményt, másrészt pedig a 32-52 ember befogadására alkalmas komplexumot nem fémből, hanem 26 szelvényből álló, 8 moduláris egységből állították össze, amelyeket ráadásul nem fémmel, hanem speciális, rugalmas műszállal borítottak be. A bázist 2013. február 5-én avatták fel.

A Princess Elisabeth Antarctica

A 2009. február 15-én felavatott Princess Elisabeth Kutatóállomást Belgium építtette 25 millió euróért. Ez az első olyan antarktiszi bázis, amelyet a környezetvédelmi elvek figyelembevételével terveztek és építettek meg, környezetbarát építőanyagok felhasználásával. A 16-25 fő befogadására alkalmas rozsdamentes acélszerkezetes állomás helyben megtermelt szél- és napenergiát használ, amelynek felhasználását az állomás integrált vezérlőrendszere, az úgynevezett bioreaktor optimalizálja. A komplexum egy fejlett hulladékkezelő rendszert is kapott.

Az állomás teljes területe 400 négyzetméter, a hozzá kapcsolódó technikai kiszolgáló épületek területe pedig meghaladja a 2000 négyzetmétert. A létesítmény áramvonalas kiképzésének – és az angolokkal ellenétben mélyre nyúló alapozásának köszönhetően – a bázis akár a 300 km/óra széllökéseket is kibírja.

A Bharati Research Station

A Bharati állomás India harmadik antarktiszi kutatólaborja. A 2012. március 18-án felavatott komplexumot a német BOF Architekten cég tervezte és kivitelezte. Az angol és a belga versenytársakkal ellentétben ez a bázis nem áramvonalas, hanem egy szögletes struktúrájú, 134 darabból álló konténerváros, amely 72 kutatót képes befogadni. Annak ellenére, hogy a bázis az előregyártott elemei miatt könnyen szétszedhető, nem annyira fürge, mint a Halley VI.

A Sanae IV.

A Sanae IV. nevű állomást a Dél-Afrikai Nemzeti Antarktisz Expedíció 1997-ben építtette a Dél-Afrikai Nemzeti Antarktisz Program (SANAP) keretében. A cölöpökre épület bázis a mai szempontok alapján ugyan már korszerűtlennek számít, ám mégis azért használják a kutatók, mert a komplexumnak jó a geográfiai elhelyezése: alig 80 kilométernyire van a kontinens szélétől. Az állomást a jobb láthatóság érdekében narancssárga színű tetővel látták el.

Az alsó állomást régebben azért festették kék színűre, mert ez a szín elméletileg jobban felmelegedik a napsütés hatására. A 80-100 főt befogadó Sanae IV.-hez további három modul kapcsolódik. Mindegyik objektum kétszintes, 44 méter hosszú és 14 méter széles. Ezekben a kapcsolt műtárgyakban helyezték el a kommunikációs eszközöket és a dízel üzemanyagot, valamint a helikopter leszálló területet és a hangárt. A komplexum energiaellátását három dízel generátorral oldották meg.

A Jang Bogo Station

Ha minden igaz, akkor most, 2014. február 2-án avatta fel Dél-Korea a Terra Nova-öböl partján a Jang Bogo állomását. A 4000 össznégyzetméteres bázis a tervek szerint a legnagyobb állandó jelleggel lakott állomás lesz az kontinensen. A komplexumot a Hyundai Engineering építette, az építési anyagokat a Busan és a Lyttelton cég szállította.

Forrás: GyártásTrend


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.