Augusztusban 2,9%-kal nőtt a szálláshelyek vendégforgalma - adta hírül a Központi Statisztikai Hivatal.
Augusztusban mind a külföldi- (1,9%), mind a belföldivendég-éjszakák száma (3,7%) emelkedett, a megszokott tendenciától eltérően a belföldivendég-forgalom növekedése meghaladta a külföldiét. A szálláshelyek – folyó áron számolt – bruttó árbevétele 11%-kal nőtt. Az árbevétel növekedésében szerepet játszott a kiadott szobák átlagárának 5,1%-os emelkedése is.
Augusztusban a külföldi vendégek 1,8 millió vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 2,4, az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 1,9%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A jelentősebb küldő országok vendégforgalma változóan alakult. Míg a Németországból, az Olaszországból, az Ausztriából és a Csehországból érkező vendégek forgalma csökkent (9,7; 5,8; 11 és 3,6%), addig az orosz, a brit és a lengyel vendégek által eltöltött éjszakák száma számottevően emelkedett (20; 12 és 7,7%).
Augusztusban a belföldi vendégek 2,0 millió vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 5,3, az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 3,7%-kal bővült az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A belföldivendég-forgalom Budapesten 2,5%-kal visszaesett, a többi turisztikai régióban azonban nőtt. A kereskedelmi szálláshelyek belföldivendég-forgalmának 60%-át fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 8,6%-kal emelkedett.
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 67%-os volt, ami 3,2 százalékponttal magasabb, mint egy évvel korábban.
A vizsgált időszakban a gyógyszállók szobáinak igénybevétele kimagasló, 81%-os, az öt- és a négycsillagos szállodák szoba-kapacitáskihasználtsága szintén átlagon felüli, 71, illetve 78%-os volt. Augusztusban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 14 871 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 9883 forint volt.
A kereskedelmi szálláshelyek összes folyó áron számított árbevétele 11%-kal magasabb volt, mint 2012 azonos időszakában. Összesen 36 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 22 milliárd forint.
A küldőpiacok átrendeződése látszik a fenti táblázatból: míg a hagyományosan második legjelentősebb magyarországi küldőországnak tekinthető Ausztria őrzi helyezését a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák számát tekintve, addig a szállodai éjszakákat figyelembe véve már csupán az ötödik helyen áll, megelőzi Nagy-Britannia, Oroszország és Olaszország is. Ha az orosz forgalom növekedése az év második felében is kétszemjegyű marad, akkor hamarosan a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák tekintetében is az oroszok foglalják el a németek mögött a második helyet.
Fontos tendencia, hogy a spanyol és román beutazás még mindig gyengélkedik - nem függetlenül a két ország gazdasági helyzetétől.
A vendéglátásból 6,6 milliárd forint folyt be, 362 millióval több, mint az előző év augusztusban. A forint/euró havi átlagárfolyama 299 forint volt, 20,5 forinttal gyengébb a 2012. augusztusi értéknél.
A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján augusztusban 2047 egység fogadott el Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek az év nyolcadik hónapjában 3,1 milliárd forint értékben fizettek ezzel a fizetőeszközzel a szálláshelyeken.
Összehasonlítva a tavaly augusztusban beváltott üdülési csekk, valamint a SZÉP-kártya együttes forgalmával, a bővülés 13%-os volt.
A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több, különböző ágazatban működő – vállalkozás a szálláshelyeken augusztusban közvetlenül több mint 33 ezer főt foglalkoztattak, ami 3,0%-kal több, mint 2012 azonos időszakában.