Az események miatt felfüggesztették a vasúti közlekedést az ország északi és déli része között, megerősítették a kormányépületek védelmét, Kairóban több helyen útlezárások, katonai ellenőrző pontok vannak, lezárták a látogatók elől a gízai piramisokat is, írja honlapján a Külügyminisztérium.
A Külügyminisztérium a Kairói Nagykövetségtől, a helyi hatóságoktól, hivatalos forrásoktól, az Európai Unió tagállamaitól, valamint a nagyobb utazási irodáktól és érdekképviseleti szervektől származó információk alapján folyamatosan figyelemmel kíséri és elemzi az egyiptomi biztonsági helyzet alakulását, az oda utazó, vagy ott tartózkodó magyar állampolgárok biztonságát érintő körülményeket. Az információk elemzése és az utazási tanácsok kiadása, frissítése során elsődleges szempont az utazók biztonsága.
Hogy reagál a hazai utazóközönség? |
Az Egyiptomban tapasztalható helyzetről kérdeztük az Anubis Travel ügyvezető igazgatóját, Ahmed Bahgatot, aki elmondta, Sharm el Sheikh-ben és Hurghadán lévő utasaik beszámolói alapján minden rendben van a Vörös-tenger melletti üdülőhelyeken, nem tapasztalható semmi az ország más részein zajló összecsapásokból. Az éjszakai kijárási tilalom a Sínai- félsziget teljes északi részén és egyes déli területein is érvényben van, Hurghadán és Sharm el Sheikhen azonban nincs ilyen megkötés. A kairói, luxori kirándulások leálltak a kialakult helyzet miatt. „Az idei szezonban érdekes tendencia tapasztalható, ami nem csak Egyiptomra, hanem minden desztinációra igaz, hogy az utasok az ultra last-minute ajánlatokra várnak, és szinte az utolsó pillanatban, alig 1-2 nappal az indulás előtt foglalnak” - árulta el Ahmed Bahgat. Egyiptomba vasárnap (18-án) és jövő kedden (21-én) indul egy-egy charter, ami már tele van. A távolabbi időpontokra az előfoglalások jól állnak, törlési igény egyelőre nem érkezett, de hogy hogyan alakulnak majd a jövőbeni foglalások, azt egyelőre nehéz lenne megjósolni, tette hozzá. Az Anubis Travel ügyvezető igazgatója szerint a mostani egyiptomi helyzet nem lesz tartós, remélhetőleg 1 héten belül rendeződni fognak a kinti állapotok. Zám Tibor, a Best Reisen ügyvezetője megkérdezésünkre elmondta, habár a helyzetről pontos és átfogó képük nincs, abban azonban mindenki egyetért, hogy bár Egyiptomban romlott a helyzet, a Vörös-tenger partján lévő üdülőhelyek biztonságosak. A rendkívüli állapot és a kijárási tilalom nem érvényes itt. A hatóságok részéről az a kérés érkezett, hogy az üdülőhelyeket (nem a hoteleket!) lehetőleg ne hagyják el a turisták. Ennek megfelelően a Best Reisen pár napra felfüggesztett minden olyan kirándulást, ami Hurghada, illetve Sharm el Sheikh üdülőhelyeket elhagyná. A hajótúráik azonban továbbra is mennek. Az ügyvezető szerint, azok az utasaik, akik Egyiptomba tervezték idei nyaralásukat, már tudták mivel járhat egy egyiptomi út, hiszen ami most megtörtént, az két hónapja a levegőben van. Éppen ezért visszalépések nincsenek. A hírek hatására viszont kevesebb új foglalás érkezik az irodához, árulta el. A külföldi és hazai híradásokban sok túlzást is olvasni lehet: például a kijárási tilalom nem a teljes országra, csak 11 városra/tartományra vonatkozik, amit elfelejtenek megemlíteni, és ezek a helyek többnyire északon vagy a Nílus-deltában vannak. "Hogy miféle kis falvakban nincs busztranszfer, az megint érdekes, mert a kis egyiptomi falvakban nincsenek turisták, miért menne oda reptéri transzfer? A helyi buszközlekedés akadozhat, de az nem reptéri transzfer" - mutatott rá Zám Tibor. Az egyetlen transzfer korlátozás Dahabban és Tabán van, ahol nem csinálnak éjszakai transzfert. Ennek az intézkedésnek azonban nincs köze a mostani eseményekhez, mert már egy hónapja életben van ez a szabályozás. Ezt be is jelentették előzetesen, tehát ezekre a desztinációkra nem vitt utasokat az iroda, főleg nem éjszakai járattal. |
A Külügyminisztérium, tekintettel a kialakult helyzetre, a Vörös-tenger melletti, védett üdülőkomplexumokba történő szervezett és közvetlen (charter) utazások kivételével, nem javasolja az utazást Egyiptomba, így az országot a fenti egyelőre biztonságosnak és viszonylagosan nyugodtnak minősíthető üdülőterület kivételével – a konzuli védelemről szóló 2001. évi XLVI törvény alapján – az „I - Utazásra nem javasolt országok és térségek” biztonsági kategóriába sorolja. (Az utazási szerződésről szóló 281/2008. (XI. 28.) Korm. rendelet 8. § (6) bekezdésének hatálya alá tartozó területek)
A Vörös-tengeri védett üdülőkomplexumok biztonsági helyzete egyelőre kielégítő, ezeken a helyeken viszonylagos nyugalom van, az egyiptomi hatóságok egyelőre biztosítani tudják a külföldiek részére szükséges védelmet. Az egyiptomi rendőrség azonban a szállodák területén való tartózkodást tanácsolja a turistáknak mind Hurghadában, mind Sharm-El-Sheik-ben.
Bár a helyi hatóságok a szállodák megközelítését a kijárási tilalom idején is biztosítják a turistacsoportok számára, a Külügyminisztérium mégis nyomatékosan kéri, hogy a helyi rendőrség kérésének megfelelően maradjanak az üdülőközpontokban található szállodákban. Ezeknek az üdülőközpontoknak a biztonsági besorolása egyelőre nem változott, ezek az üdülőterületek (szervezett közvetlen charter járatokkal történő utazás esetén) a beutazás és ott-tartózkodás szempontjából a "II. Fokozott biztonsági kockázatot rejtő országok és térségek" kategóriájába tartoznak.
Ennek megfelelően továbbra is kérik, hogy a biztonsági kockázatok miatt fontolják meg az ide utazást, folyamatosan tájékozódjanak az utazási irodáknál, vagy azok helyi képviselőinél és kövessék nyomon a helyi hatóságok, híradások és szállásadók figyelmeztetéseit, tanácsait, utasításait, és annak megfelelően járjanak el. A Külügyminisztérium továbbra is kiemelten figyeli e területek biztonsági helyzetét is, és a besoroláson haladéktalanul változtat, amennyiben az utazási tanács módosítása szükségessé válik.
Tüntetésekkel nem csak Kairóban, hanem az ország más területein (elsősorban a nagyvárosokban) is számolni kell, amelyek erőszakos cselekményekbe csaphatnak át, adott esetben tűzharcok alakulhatnak ki. A Külügyminisztérium kéri az utasokról, hogy biztonságuk érdekében mindenképpen kerüljék el a tömegmegmozdulásokat, és ezek környékét is. Ha ilyet látnak, a legrövidebb időn belül hagyják el a helyszínt.
Fényképeket ne készítsenek se a tüntetőkről, se a rendvédelmi szervek tagjairól, még mobiltelefonnal sem. Folyamatosan kövessék nyomon az eseményekről tudósító híradásokat. Kairóban a tüntetések által leginkább érintett területek: Tahrír-tér és közvetlen környéke, Heliopolisban az Elnöki Palota környéke, Nasr Cityben a Rabaa al-Adawiya mecset és közvetlen környéke, valamint a Köztársasági Gárda központja, Gizában a Kairói Egyetem és közvetlen környéke. Ugyanakkor a főváros és az ország más részein éppúgy összecsapások törhetnek ki, mint az említett negyedekben.
A hadsereg a városokban és vidéken is számos katonai ellenőrző pontot állított fel. Kérjük, hogy ezeken a helyeken kövessék a hadsereg alakulatainak utasításait, úti okmányaikról legalább másolatot minden esetben tartsanak maguknál, azt kérésre adják át az ellenőrzést végző katonáknak.
A kairói magyar nagykövetség a kialakult helyzetben megerősített ügyeletet tart, biztosítva, hogy a segítséget, tájékoztatást kérő magyar állampolgáraink folyamatosan, a nap 24 órájában elérhessék a külképviseletet.
Forrás: Turizmus Online