A Grönland fölött kialakult rendkívül alacsony légnyomású zóna a Német Időjárástani Intézet (DWD) számításai szerint az óránkénti 150 kilométeres sebességet meghaladó széllökésekkel terjed át csütörtök délelőtt az Északi-tenger németországi partvidékére.
A Xaver nevű orkán valószínűleg erősebb lesz és hosszabb ideig tart, mint az, amelyik október végén halálos áldozatokat követelve söpört végig Nyugat-Európa szárazföldi részén.
A vihar várhatóan Németország területének kétharmadát érinti, csak a Majnától délre fekvő térséget kerüli el, és a Berlin-Köln vonaltól északra lesz a legerősebb. Várhatóan péntek délután hagyja el az országot.
A térségben már csütörtök reggel leállt a hajóközlekedés és leállt a munka a tengerre telepített szélerőmű-parkokban. Az Elba torkolatában fekvő Hamburgnál magasabbra emelkedhet a vízszint, mint az 1962 februári vihardagály idején. Akkor 340-en haltak meg a természeti katasztrófában. A védműveket azóta megerősítették, a gátak a dagály legmagasabb állásakor mért átlagos szintnél 7,5 méterrel magasabb vízoszlopokat is kibírnak, így jelentősebb áradásokra nem számítanak a térség legnagyobb városában.
Ugyanakkor egy sor óvintézkedést bevezettek, a városi magasvasúton például ritkították a járatokat, a metró- és buszjáratokat pedig sűrítették. Az iskolákban tanítási szüntetet rendeltek el, és nem nyitnak ki a szabadtéri karácsonyi vásárok. A tűzoltóság és a katasztrófa-elhárítók a legmagasabb készültségben várják a vihart. Csak a kidőlő fák eltakarítására négy akciócsoportot szerveztek.
A hamburgi repülőtéren kora délutánig 55 járatot töröltek, köztük a Germanwings légitársaság Budapestre közlekedő, illetve Budapestről érkező járatát.
A vihar csütörtök este és péntekre virradó éjjel lehet a legerősebb. Az utakat péntek reggelre sokhelyütt jégpáncél boríthatja be, és megérkezhet az első hó is, helyenként 10 centiméteres hótakaró lehet a vihar végére.
A német vasúttársaság készenlétbe helyezett 64 hókotró szerelvényt és összesen 34 darab, a behavazott, befagyott váltók kiolvasztására használt berendezést, és számos régi dízelmozdonyt is, hogy ne álljon le a közlekedés, ha leszakadnak a felső vezetékek.
Nálunk meg
Az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtökön az MTI-hez eljuttatott veszélyjelzése szerint pénteken Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom és Pest megye, valamint Budapest területén a legerősebb széllökések meghaladhatják az óránkénti 90 kilométeres erősséget. Így ezekre a területekre narancssárga, vagyis másodfokú figyelmeztetést adtak ki, míg Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna, Vas, Veszprém és Zala megyére citromsárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetést adtak ki.
Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád, Somogy, Tolna és Zala megyében a várható tartós, sűrű ködre is figyelmeztetnek.
Mint írták, az éjszaka első felében délen foltokban sűrű köd képződik, amely délelőtt mindenütt feloszlik. Hozzátették továbbá, hogy péntekre virradóra észak felől markáns hidegfront éri el hazánkat, intenzív záporok, hózáporok kíséretében. A nyugatira, északnyugatira forduló szél sokfelé viharossá fokozódik, sőt a Dunántúl északi részén és a Kisalföldön az óránkénti 90 kilométeres erősséget meghaladó széllökések is kialakulhatnak.
Az előrejelzés szerint pénteken a legalacsonyabb hőmérséklet általában mínusz 6 és plusz 2 Celsius-fok között valószínű. A legmagasabb hőmérséklet plusz 2 és plusz 6 fok között várható, de ezt lényegesen hidegebbnek lehet majd érezni.
(megjegyzés a wetterzentrale széltérképéhez: az ábrán a 10 méteres magasságban pénteken nulla órakor előrejelzett szél irányát és sebességét látjuk; utóbbit csomóban (kt) megadva; 1kt=1,852 kilométer)
Forrás: MTI
Forrás: Turizmus Online