Desszert – Finomságok itthonról és a nagyvilágból
HOGY A KIKAPCSOLÓDÁS MÉG TELJESEBB LEGYEN A FÜRDŐBEN – SPECIÁLIS PROGRAMOK, SZOLGÁLTATÁSOK, 2. RÉSZ |
Sorozatunkban olyan külföldön jól bevált, a hazai fürdőkben, fürdőhelyeken is sikerrel alkalmazható, de széles körben még kevésbé ismert szolgáltatásokat, terápiamódokat mutatunk be, amelyek segíthetnek a fürdőknek abban, hogy célközönségüknek kuriózumot nyújtsanak, és ezzel jelentősen növeljék népszerűségüket és látogatottságukat.
Az első részben bemutatott szolgáltatás főként azon gyógy-, és termálfürdők részére nyújt lehetőséget, amelyek új vízi terápiai eljárások bevezetésére nyitottak, a testi-lelki gyógyulásra vágyó vendégeket célozzák meg. Azokat, akik saját problémáik enyhítésére a hangsúlyt a megelőzésre és a szelíd gyógymódokat alkalmazó rehabilitációra helyezik.
Júniusi számunkban olyan témát mutatunk be, amely valamennyi fürdő számára szolgáltatásbővítési lehetőséget jelent, növeli a vendégek komfortérzetét, függetlenül a fürdő célcsoportjának korösszetételétől.
AZ ANIMÁCIÓ SZÓ LATIN EREDETŰ, ALAPJA AZ ANIMO SZÓ, AMELYNEK JELENTÉSEI: ÉLTET, ELEVENÍT, ÉLŐVÉ TESZ, VALAKIT BIZONYOS ÉRZÉSSEL, VAGY HANGULATTAL TÖLT EL, HANGOL, FELHANGOL, LELKESÍT, FELTÜZEL.
Animálni azt jelenti, lelket, szellemet tölteni egy közösségbe, egy társadalomba, mozgást, aktivitást idézve elő. Animálni annyit tesz, mint életet adni egy csoportnak, lehetővé téve, hogy értékelje, fejlessze, kiteljesítse önmagát. Az animáció megkönnyíti az egyének, illetve csoportok közötti kölcsönös megértést. Segíti az egyéni és csoportos önkifejezést, cselekvési szándékot, kreativitást.
A rendezvény animáció kereskedelmi szálláshelyeken, szabadidő-centrumokban, sport-létesítményekben, faluházakban és egyéb idegenforgalmi helyszíneken megvalósuló szolgáltatás, amelynek célja a vendégeknek maradandó élményt nyújtani az emberek közötti kapcsolatok kiépítésén és játékos programok lebonyolításán keresztül. Ennek érdekében a közös tevékenységre való ösztönzést, bíztatást, felhívást, ráhangolást tűzi ki elsődleges feladatául.
A rendezvény animációt lebonyolító alkalmazott az animátor vagy játékmester. Ő az az életvidám, szellemes, szívélyes és ötletekben gazdag személy, aki jellemzően az üdülőfalvakban, a klubüdülőkben, a kempingekben, a szállodákban gondoskodik a vendégek jó hangulatáról. Segíti a közösségek, a csoportok és az egyének szabadidejének tartalmas eltöltését, a hasznos, értelmes és szórakoztató sport- és kultúrprogramok tervezését és megvalósítását.
Kivel ne történt volna meg, hogy családjával elutazott egy hétre nyaralni egy fürdőhelyre, közben az időjárási viszonyok miatt, vagy, mert a környéken nem volt annyi látnivaló, az utolsó napokban bizony unni kezdte magát. Hasonló helyzetek megoldására alakult ki az animáció, először Franciaországban. A kezdetekben oly módon, hogy a vendégek mellé diákokat is hívtak, hogy szórakoztassák a turistákat. A turistafalvakkal párhuzamosan született meg a turisztikai animátor, aki felelős pl. a vendégek szabadidejének megszervezéséért, egymással való ismerkedésük elősegítéséért. Az animáció lényege, hogy feloldja a szabadidejükkel bánni nem tudó emberek gátlásait, összehozza az azonos érdeklődési körű embereket, lehetőséget biztosítson a megszokottól eltérő kikapcsolódásra a családok, párok és egyedülállók részére egyaránt. Mint ilyen, rendkívül hatásos eszköze az elégedettség növelésének. Segít a szabadidő hasznos eltöltésében, és jó érzéssel tölt el.
Külföldi utazásaink során néhány országban – Tunézia, Törökország, Görögország, Olaszország – szinte ki sem tudjuk kerülni ezt a szolgáltatást, hiszen a legtöbb szállodában, turisztikai objektumban találkozunk az animátorokkal. Először húzódozunk a közös programokban való részvételtől, aztán „belemenve a játékba” kezdjük egyre jobban érezni magunkat. Ez a titka: néhány percre- órára gyerekek lehetünk ismét.
Magyarországon kicsit később kezdett meghonosodni ez a szolgáltatás, és mondhatjuk, hogy még mindig gyerekcipőben jár. Pedig a vendégelégedettség növelésének, és a visszatérési hajlandóság motiválásának nagyon jó eszköze ez.
Milyen lehetőségei vannak a fürdőhelyeknek a vendégek animálására? Erre álljon itt néhány példa:
- Mozgás, sport
o helyszín szerint: szabadban (íjászat, strandröplabda) vagy házon belül (fittness, darts)
o életkor szerint: gyermekek tevékenységei (számháború, bújócska), felnőttek tevékenységei (lovaglás, rafting, jet-ski) - Társas tevékenységek
o gyermekeknek: jelmezbál, kis kertész programo felnőtteknek: kaszinó, kvíz-műsorok
o családoknak: társasjáték, piknik - Hobbi és kreatív tevékenységek
o gyurmázás, üvegfestés, fényképezés, léggömbhajtogatás - Művelődés, felfedezés
o gyermekeknek: bábszínház, erdei iskola
o felnőtteknek: olvasói estek, jelmezes tárlatvezetések
o családoknak: óriás játékok, múzeumlátogatás - Kaland
o gyermekeknek: kincskeresés, arcfestés
o felnőtteknek: szabadban éjszakázás, ejtőernyőzés, dzsip-túra - Pihenés, nyugalom
o gyermekeknek: szieszta, mesedélután
o felnőtteknek: thai-csi, kisebb gyalogtúrák
o családoknak: templomlátogatás, orgona koncerttel
A lehetőségeknek csak a fantázia szab határt, a lényeg a szórakoztatáson van. A játék felszabadít, és boldoggá tesz. A vendég szívesen visszatér olyan helyre, ahol jól érezte magát. Tegyünk hát érte!
Ehhez hasonló témákról, illetve szakmai különlegességekről és újdonságokról a SPAgetti további számaiban is olvashat. Az előző szám desszertjét – a watsu-ról – ide kattintva tekintheti meg.
SPAgetti. Fürdők sikeréhségére.
'